توسط انتشارات كتاب نیستان

مردگان راوی منتشر گردید

مردگان راوی منتشر گردید كادو دونی: مردگان راوی اثر مریم ساحلی توسط انتشارات كتاب نیستان منتشر گردید.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «مردگان راوی» تازه ترین اثر داستانی مریم ساحلی است. نویسنده ای که با انتشار اثر پیشین خود، مجموعه داستان «بی خلوتی» خودرا میان منتقدان مطرح کرده بود. نویسنده ای که آثارش نه برای افزودن چیزی به ادبیات که برای افزودن چیزی به زندگی مخاطبانشان است. ساحلی در واقع راوی داستان هایی است که مقرر است قسمتی از ناکجای ذهن و زندگی مخاطبان خودرا حرکت غنایی ببخشند و حس و عاطفه و شوق انگیزی را در آنها به حرکت درآورند.
«مردگان راوی» در قاب تازه ترین اثر داستانی این نویسنده تجربه جدیدی در این راه است. داستانی از زبان مردگان. از زبان آنهایی که رخت از جهان بر بسته اند و از این زاویه به زیست و زندگی پیرامون ما نگاه می کنند. اتفاقی که در این کتاب رخ داده است روایت از زاویه افرادی است که دیگر می توانند و می خواهند به دنیا دلبستگی داشته باشند و نه آنچه روایت می کنند و این می تواند منجر به اتفاقی در حال و روز قهرمان های داستان شان شود. آنها اهل روایت در ماضی بعید هستند. روایت در زمانی که جایی در گذشته شروع شده و در همان گذشته نیز به انتها رسیده و یا به حال خود رها شده اند.
ویژگی روایت داستان تازه مریم ساحلی در مقید نبودنش در روایت است. او راوی خاصی برای کتاب خود انتخاب نموده است و این راوی به تناوب به زیست و فعل زندگان و مردگانی در فراخنای داستان گریزی می زند. شور شاعرانه زبان ساحلی در این کتاب نمونه ای است قابل توجه از خلق زبانی انحصاری و فاخر برای داستان پردازی.
آنچه ساحلی در «مردگان راوی» به این اعتبار بازگو می کند نه یک روایت داستانی صرف با فراز و فرودهای داستانی که روایتی است دو یا چند لایه از زندگی و زیست در جهان جاری و نیز جهان جاری بعد از زندگی. «مردگان راوی» همانند اثر داستانی دیگر مریم ساحلی «بی خلوتی» اثری است آکنده از ایده های داستانی. اثری که مخاطب خودرا دائماً به تأملی شاعرانه در برش هایی از زندگی جاری در بطن اجتماع جاری در ایران معاصر وا می دارد. داستانی که بی آنکه اصرار داشته باشند تا در جغرافیا و یا موقعیت زیستی ویژه ای روایت شود، از حیث ایده و پلات داستانی مخاطب خودرا شگفت زده می کنند و این شگفت زدگی نیز نه ناشی از سر حوادث که از حیث سرنوشتی است که داستان برای مخاطب خود تدارک دیده و به کار روایت آن دست زده است.
داستان بلند «مردگان راوی» همچون دیگر اثر داستانی ساحلی نماینده ای شایسته برای ادبیات پرورش دهنده ایده های نو است. ادبیاتی که می توان آنرا داستان پردازی غنایی نام گذاشت، چونکه غنا در این ادبیات حاصل امواج کلماتی است که اندیشه های بلند نویسنده را با خود حمل می کنند و نه شور و وزن کلماتی که به دنبال هم تکرار می شوند.


منبع:

1399/05/08
21:26:27
5.0 / 5
2001
تگهای خبر: ادبیات , انتشار , رمان , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است