دو تفاهم نامه در سالگرد تاسیس موزه پمپ بنزین

دو تفاهم نامه در سالگرد تاسیس موزه پمپ بنزین كادو دونی: موزه مركز اسناد صنعت نفت همزمان با سالگرد تاسیس موزه پمپ بنزین دروازه دولت، در تفاهم نامه های جداگانه با مركز اسناد و موزه های آستان قدس رضوی و شهرداری منطقه 12 تهران، با اهداف مشخص همچون افزایش همكاری ها تفاهم نامه امضا كردند.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، دو موزه مرکز اسناد نفت و آستان قدس رضوی در تفاهم نامه ای دوجانبه تاکید نمودند تا اطلاعات و اسناد برای مطالعه، بررسی، نمایش و معرفی طرح های راه اندازی موزه ها و نمایشگاه های طرفین را تامین کنند.
در تفاهم نامه امضاشده بین اکبر نعمت الهی - مدیر موزه ها و مرکز اسناد وزارت نفت - و سیدجلال حسینی - رئیس سازمان کتابخانه‎ها، موزه‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی - همکاری علمی، پژوهشی میان مدیریت موزه ها و مرکز اسناد وزارت نفت و سازمان کتابخانه‎ها، موزه‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی مورد تاکید قرارگرفت و بر برقراری ارتباط منظم و سازمان یافته و بهره مندی از توانمندی‎های علمی، تحقیقاتی، پژوهشی، مشاوره‎ای و فناوری تاکید شد.
این تفاهم نامه در امتداد هم‎اندیشی در پیشبرد عالمانه و برنامه‎ریزی شده اهداف سازمانی دو نهاد در امتداد اهداف مشترک، همکاری و هم‎افزایی علمی و عملی به امضا رسید.
همین طور ایجاد شرایط مناسب جهت استفاده کارشناسان، استادان، پژوهشگران و پژوهشگران از خدمات، امکانات و منابع کتابخانه‏ ای، اطلاعاتی و آرشیوی متقابل با معرفی پژوهشگران و پژوهشگران بر طبق مقررات طرفین، همکاری متقابل و مؤثر در انجام طرح‎های علمی و پژوهشی و اجرایی در زمینه‎های مختلف فنی، تولیدی، نیروی انسانی، اطلاعات و بسترسازی اجرای طرح ها در زمینه‎های معرفی آثار هنری و موزه‎ای، استفاده از ظرفیت‎های تخصصی در زمینه‎ حفاظت و احیای آثار و ابنیه و خلق و نمایش آثار هنری، تبادل اطلاعات کارشناسی آثار و نفایس موزه ای و برگزاری نمایشگاه ها باتوجه به ظرفیت‏ آثار و پژوهش های علمی موجود و بهره گیری از فضاهای آموزشی، کارگاهی و امکانات قابل استفاده دو موزه از دیگر اهداف مورد نظر در این تفاهم نامه مطرح گردیده است.
از طرف دیگر استفاده از امکانات و فضاهای فرهنگی برای معرفی مجموعه‎های طرفین و همین طور همکاری متقابل در تامین اطلاعات و اسناد برای مطالعه، بررسی، نمایش و معرفی طرح های راه اندازی موزه ها و نمایشگاه های طرفین از دیگر اهداف تعیین شده در امضای این تفاهم نامه مشخص شده است.
در دومین آیین امضای تفاهم نامه نیز که به امضای اکبر نعمت الهی - مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت - و علی محمد سعادتی - شهردار منطقه ۱۲ تهران - رسید بر ضرورت همکاریهای بیشتر دو نهاد درباب توسعه «گردشگری شهری» اشاره شد.
در این تفاهم نامه همین طور نسبت به ضرورت همکاری بین شهرداری منطقه ۱۲ تهران و موزه پمپ بنزین دروازه دولت تهران با هدف فراهم کردن زمینه ارائه خدمات گردشگری، تفریحی و فرهنگی به شهروندان برای بازدید از موزه پمپ بنزین دروازه دولت تهران تاکید شد و در ادامه نیز مدیریت بافت تاریخی و گردشگری شهرداری منطقه ۱۲ تهران بمنظور ارتقای فرهنگِ گردشگری و معرفی مقاصد و سایت های گردشگری این منطقه در حوزه های مختلف و ایجاد تعلق خاطر شهروندان تهرانی نسبت به جاذبه های گردشگری منطقه ۱۲ از یک سو و از طرف دیگر بمنظور تسهیل گری و بهره مندی از ظرفیت های گردشگری موجود با مقاصد گردشگری با این مرکز همکاری می کند.
شهرداری منطقه ۱۲ تهران نیز با امضای این تفاهم نامه، ایجاد دسترسی بوسیله سامانه های اینترنتی هر یک از طرفین، انجام تبلیغات موزه پمپ بنزین در بنرهای معرفی مقاصد مورد استفاده گردشگری در قالب مقررات، معرفی و قرار دادن نام موزه پمپ بنزین در تورهای گردشگری و تهران گردی بعنوان یکی از مقاصد گردشگری، معرفی موزه در چارچوب تابلوهای شهری خیابانی و ایستگاه مترو جنب موزه، اصلاح فضای جانبی موزه از نظر دسترسی، پوشش گیاهی، نظافت، کف سازی معبر و توسعه بسترهای گردشگری و راه اندازی پارکینگ دوچرخه بمنظور تسهیل تردد وسایل نقلیه در این محدوده را تامین می کند.
جایگاه سوخت شماره ۶ یا همان پمپ بنزین دروازه دولت تهران در سال های پایانی دهه ۱۳۱۰ هجری شمسی در دوره پهلوی اول، توسط شرکت نفت انگلیس و ایران برای توزیع فرآورده های نفتی همچون نفت سفید، بنزین و امشی راه اندازی شد. ساختمان این جایگاه که سال ها به صورت متروکه رها شده بود، بعد از شروع فعالیت مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت در دستور کار موزه شدن قرار گرفت و در تیرسال گذشته راه اندازی شد. در هریک از بخش های این موزه به موضوعات مختلفی مانند تاریخچه محله دروازه دولت، نحوه شکل گیری و فعالیت جایگاه پرداخته شد و همین طور عکس ها، اسناد، نقشه ها و فیلم های تاریخی در رابطه با این مکان، نمونه اشیای مربوط به توزیع، حمل و تخلیه سوخت و نمونه دستگاه های پمپ بنزین در این موزه به نمایش درآمده اند. این جایگاه در مردادماه سال ۱۳۹۳ به شماره ۳۱۷۱۱ در لیست آثار ملی ثبت گردید.
منبع:

1399/04/05
23:21:18
5.0 / 5
2446
تگهای خبر: آموزش , اهدا , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است