سالروز شكست تاریخی آمریكا در طبس

سالروز شكست تاریخی آمریكا در طبس كادو دونی: فرمان اجرای این عملیات از طرف كارتر، رئیس جمهور وقت آمریكا با بیان كلمه رمز «بروید» صادر و در غروب روز پنجشنبه، چهارم اردیبهشت 1358 این عملیات شروع شد.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، ماجرای حمله آمریکا به طبس در حقیقت از روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸، (۴ نوامبر ۱۹۷۹) آغاز شد؛ زمانی که «دانشجویان مسلمان پیرو خط امام» به سفارت آمریکا در تهران حمله کردند و ۵۳ آمریکایی را به گروگان گرفتند. با توجه به این که دولت کارتر نتوانست از راه دیپلماتیک گروگان های آمریکایی را آزاد کند، یگان ویژه «دلتا فورس» از نیروهای مسلح آمریکا، ماموریت پیدا کردند تا گروگان های آمریکایی را در یک عملیات کماندویی آزاد کنند و به آمریکا باز گردانند.
طرح عملیاتی «پنجه عقاب»
برای اجرای عملیات «پنجه عقاب» یک ماه بعد از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران، ۹۰ نفر از کماندوهای آمریکایی موسوم به «دلتا» به فرماندهی سرهنگ «چارلی بکویث» و سرگرد «میدوز» به ایالت آریزونای آمریکا که حدودا شرایط کویری ایران را داشت اعزام شدند تا آخرین مراحل تمرینی و آموزشی تحت شرایط مشابه را بگذارنند. از طرف دیگر گروه سرّی ویژه ای نیز برای پشتیبانی و تدارک وسایل تکمیلی طرح عملیات، مخفیانه وارد ایران شده و با گروهک های ضد انقلاب تماس هایی را برقرار کردند.
کماندوهای آموزش دیده آمریکا در اواخر آذرماه سال ۱۳۵۸ عازم کشور مصر شده و در پایگاهی نزدیک قاهره مستقر شدند. فرمان اجرای این عملیات از طرف کارتر، رئیس جمهور وقت آمریکا با بیان کلمه رمز«بروید» صادر و در غروب روز پنجشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۵۸ این عملیات شروع شد.
برای اجرای این عملیات، شش فروند هواپیمای «سی – ۱۳۰ و ۹۰ »کماندوی آموزش دیده آمریکا موسوم به نیروی «دلتا»، از قاهره به ناو هواپیمابر آمریکایی در دریای عمان منتقل شدند.


بدین سان نیروهای آمریکایی از خلیج فارس عازم طبس شدند اما این نیروها بعد از استقرار در صحرای طبس و قبل از حرکت به سمت تهران، گرفتار حادثه طوفان شن شده و از ادامه ماموریت باز ماندند. البته در همین راستا «مایلزکاپلند» یکیاز مأموران سابق سرویس اطلاعاتی آمریکا و از دست اندرکاران کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در ایران معتقد است: «هدف از تهاجم طبس تنها آزادی گروگان ها نبود بلکه کودتا برای سرنگونی رژیم ایران هدف اصلی این عملیات بوده است.»
شن ها مأمور خدا هستند
حضرت امام خمینی (ره) در همان ایام طی پیام مهمی که درباب حمله آشکار نظامی آمریکا صادر کردند به این نکته ظریف چنین اشاره کردند: «نباید بیدار شوند، آنهایی که توجه به معنویات ندارند و به این غیب ایمان نیاورده اند؟نباید بیدار شوند؟ چه کسی این هلیکوپتر آقای کارتر را که می خواستند به ایران بیایند ساقط کرد؟ ما ساقط کردیم؟ شن ها ساقط کردند. شن ها مأمور خدا بودند. باد مأمور خداست. قوم عاد را باد از بین برد؛ این باد مأمور خداست. این شن ها همه مأمورند. تجربه بکنند باز.»
منبع:

1399/02/05
12:26:21
5.0 / 5
3211
تگهای خبر: آموزش , جشن , رمان , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است