آغاز فیلمبرداری جدیدترین مستند سودابه مجاوری

آغاز فیلمبرداری جدیدترین مستند سودابه مجاوری كادو دونی: فیلمبرداری مستند بلند «پری» به كارگردانی سودابه مجاوری كه نگاهی به یك مجموعه آیین های ملی زنانه دارد، در استان خراسان جنوبی شروع شد.


به گزارش كادو دونی به نقل از روابط عمومی مركز سینمای مستند و تجربی، مجاوری درباره ی جدیدترین اثر مستند خود توضیح داد: از شروع بهمن ماه فیلمبرداری مستند «پری» را در شهرستان نهبندان استان خراسان جنوبی آغاز كردیم. این مستند نگاهی به آیین های زنانه حول یكی از كهن ترین ایزدبانوان اساطیری ایران با نام «پری» دارد.
وی با تاكید بر این كه ساخت مستند «پری» در ادامه ی سوژه های مورد علاقه اش در عرصه ی مستندسازی است، اضافه كرد: این كه چگونه باور به ایزدبانوان اساطیری هنوز در هیئت آیین های زنانه هستی دارد، همواره ازدل مشغولی های من بوده و پیش تر نیز مستندی با نام «اینانا» در همین ارتباط كار كردم كه نگاهی مفهومی به این ایزدبانو داشت؛ «پری» اما آیینی زنده و در جریان است كه هنوز در «نهبندان» در خراسان جنوبی از پس هزاره ها به حیات خود ادامه می دهد.
این مستندساز با بیان این كه «پری» از اولین ایزدبانوان نجد ایران است كه در بخش های گسترده ای مورد ستایش بوده، اشاره كرد: «پری» ایزدبانوی پیش آریایی و پیش ازردشتی است كه با باروری، زایش، فراوانی در ارتباط است؛ با آب، باران، بركه ها، با محصول خوب و درخت و رویش مرتبط می باشد. نشانه هایی از قومی به نام «پریكان» هم در مركز ایران از هزاره های پیش از میلاد در دست است.
وی افزود: برخی پژوهشگران معتقدند نشانه ی حضور آنان فراتر از این جغرافیا، در طول تاریخ از میان رفته است؛ لیكن وجود آیین های در رابطه با پری در جنوب خراسان و زابل كه پژوهش فیلم بدان تاكید دارد، نشان موثقی از حركت این قوم به سمت شرق ایران است.
این مستندسار اشاره كرد: خویش كاری «پری» بارورسازی است. سرسبزی و گسترش كشتزارها است. او آورنده ی سال نیكو و بركت است. باور به این خویشكاری های اساطیری شاید با همان طراوت هزاره های دور، هنوز در آیین های جاری این خطه دیده می شود.
مجاوری درانتها با اشاره به پیشینه ی طولانی این پروژه اظهار داشت: از سال ۸۲ پژوهش این پروژه را شروع كردم و همان سال تصاویر اولیه توسط مرتضی پورصمدی فیلمبرداری شد، اما پروژه معلق ماند تا این كه بار دیگر بهمن ماه امسال با تصویب مركز گسترش سینمای مستند و تجربی و تصویربرداری سیدمهدی موسوی، این مستند را كلید زدیم. از آن جایی كه این مستند بخش های مختلفی دارد، ممكنست تولید آن یك سال زمان ببرد.
منبع:

1398/12/04
13:28:20
5.0 / 5
4105
تگهای خبر: تصویر , تولید , سینما , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است