مسئول انجمن راهنمایان گردشگری ایران مطرح كرد:

رونق گردشگری اسب راهكار تحقق شعار جهانی گردشگری روستایی در یزد

رونق گردشگری اسب راهكار تحقق شعار جهانی گردشگری روستایی در یزد به گزارش كادو دونی ایسنا/یزد مسئول انجمن راهنمایان گردشگری ایران با اشاره به شعار جهانی گردشگری در سال آینده با محوریت گردشگری روستایی، تصریح كرد: باید برای تحقق آن گردشگری با اسب را درگیر كرد چون كه گردشگری روستایی و اكوتوریسم دو مقوله مجزا هستند كه گردشگری اسب حلقه ارتباطی این دو مورد است و می‎تواند بسیار كارآمد باشد.


«محسن حاجی سعید» در اولین جلسه كمیته گردشگری اسب كه چهارشنبه شب 16 بهمن در هتل مشیرالممالك یزد برگزار شد، با گلایه از غفلت و بی توجهی نسبت به ظرفیت های بی نظیر گردشگری یزد با اشاره به تجارب خود از سفرهای مختلف به كشورهایی مانند اسپانیا و انگلستان در زمینه استفاده از ظرفیت اسب، اظهار داشت: این كشورها با وجود جاذبه ها و رشد قابل توجه در حیطه گردشگری حتی از ظرفیت اسب هم در این صنعت غفلت نكرده اند و امیدوار هستیم با پویایی كمیته گردشگری اسب، بخش های مغفول حوزه گردشگری هم رونق گیرد.
وی با اشاره به این كه قبلا هم شاهد غفلت از طرح هایی مانند جایگزین شدن پلیس های اسب سوار به جای موتورسوار و ماشین سوار بودیم، اظهار داشت: متاسفانه نقش اسب در تاریخ یزد گم و تا حدود زیادی فراموش شده است در حالیكه در گذشته در كنار سفر با شتر به یزد، استفاده از اسب هم وجود داشته است.
وی اضافه كرد: فعالان گردشگری باید تمركز خویش را بر این زمینه بیشتر كنند و نه تنها كاربرد اسب در میدان نقش جهان بلكه خیلی از فعالیتهای خویش را مبتنی بر اسب اما با خلاقیتی مانند احیای چاپارخانه ها و برگزاری كورس بین بناهای تاریخی با هدف احیای ابنیه تاریخی اقدام نمایند.
این مسئول با اشاره به شعار جهانی گردشگری در سال آینده، تصریح كرد: سال آینده شعار جهانی با محوریت گردشگری روستایی خواهد بود كه بایدبرای تحقق آن گردشگری با اسب را درگیر كرد چون كه گردشگری روستایی و اكوتوریسم دو مقوله مجزا هستند كه گردشگری اسب حلقه ارتباطی این دو مورد است و در این راستا گردشگری با اسب می تواند بسیار كارآمد باشد.
مسئول انجمن راهنمایان گردشگری ایران با تاكید بر این كه آژانس های گردشگری تورهایی را برای سفر با اسب به خصوص در فاصله روستاهای هدف گردشگری تعریف كنند، اظهار داشت: ایده های زیادی در این حوزه وجود دارد اما در جلسات تخصصی ایده پردازان و نقش تخصصی گردشگری و اسب باید این ایده ها، بررسی و ایده های مفید استخراج شوند.
نشاط، سلامتی و تنوع از مهمترین اهداف رونق گردشگری اسب
«آرش خیراندیش» رئیس كمیته گردشگری با اسب فدراسیون سواركاری ایران ایجاد نشاط، سلامتی و تنوع را از مهمترین اهداف توسعه و رونق گردشگری اسب عنوان نمود و اظهار داشت: خوشبختانه نژادهای عالی و بهترین نژادهای خونگرم اسب در ایران هستند، حتی بهترین اسب های عرب دنیا در یزد وجود دارند، البته این در شرایطی است كه جمعیت اسب های هزینه بر و بدون این نژادها هم پایین است اما می توان این اسب ها را وارد چرخه گردشگری و درآمدزایی كرد.
وی با اشاره به سابقه رفت و امد با اسب در ایران اظهار داشت: در گذشته جز جنگ و چوگان، اسبها را برای گشت و گذار و لذت بردن استفاده می كردند كه در قرن گذشته، كشورهای غربی به تدریج استفاده تفریحی از اسب را به صورت منسجم و با ضوابط مدون توسعه دادند اما هنوز تشكیلات فعالیت گردشگری با اسب تشكیلات جوانی در ایران است كه حدود یك سال قبل با راه اندازی این كمیته فعالیتش آغاز شد، البته پیش از آن سابقه این گردشگری در بخش های شمالی كشور وجود داشت.
این مسئول با بیان این كه گردشگری با اسب امكانی برای بهره مندی از بوم گردی و طبیعت گردی است، اظهار داشت: در كشور چهار فصل ایران، می توان امكان استفاده از اسب در تمام فصول را مهیا كرد و علاوه بر گردش در طبیعت به صورت پیاده یا دوچرخه، موتور یا خودرو، می توان با اسب هم گشت و گذار كرد.
وی با اشاره به ظرفیت های اقلیمی یزد در پرورش اسب، اظهار داشت: علاوه بر كوه ها می توان از كویر یزد هم برای اجرای برنامه های مختلف گردشگری بهره برد، از طرفی گردشگری با اسب مكمل گردشگری های دیگر است و سایر فعالیتهای گردشگری را می توان با گردشگری با اسب تكمیل نماییم كه این مساله بیشتر برای تنوع بخشی به برنامه های دیگر و پیشگیری از تكراری شدن آن می تواند صورت گیرد.
رییس كمیته گردشگری با اسب فدراسیون سواركاری ایران خاطرنشان كرد: آژانس های گردشگری و گشت با اسب می توانند اپراتورهای خوبی باشند كه قسمتی از آن توسط آژانس های گردشگری قابل انجام شدن است، البته باید بدانیم كه اگر ضوابطی شامل انتخاب اسب ها، آموزش اسب ها و آموزش سوار های فعال در گردشگری، تجهیزات ایمنی و انتخاب مسیرهای مناسب گردشگری به درستی برنامه ریزی و اجرا نشود، این طرح موفقیت آمیز نخواهد بود.
امكان استفاده از ظرفیت اسب برای معرفی شهرها
«سهیل یوسف نیا» رئیس كمیته زیبایی فدراسیون سواركاری جمهوری اسلامی ایران هم در نشست شروع به كار رسمی كمیته گردشگری اسب با بیان این كه با برگزاری فستیوال اسب در ورزشگاه آزادی برای نخستین بار منجر به مطرح شدن مبحث توریسم با اسب و پیگیری آن شد، اظهار داشت: یزد در زمینه تولید رشد خوبی داشت اما این رشد زیاد باید در دوره صادرات یا اجرای ایده و طرح صرف می شد بنابراین متوجه شدیم كه یك پتانسیل و ظرفیت خاص وجود داشته كه با ورزش های مختلف قابل بسط دادن است.
وی به جایگاه معنوی اسب در قران و تاریخ اشاره نمود و اظهار داشت: با این حال، اسب در دوره هایی مورد حمایت حوزه میراث واقع نشد اما با وجود تولیدات هدفمند و غیرهدفمند فدراسیون، به دنبال استفاده از این ظرفیت و در كنار آن، معرفی شهرهاست.
وی با بیان این كه تنوع اقلیمی در كشور زیاد است و بی توجهی به این حوزه خیانت به كشور و گردشگری می باشد، اظهار داشت: ظرفیت های بی شماری در دنیا برای اسب تعریف شده كه در كشور ما هم قابل استفاده و بهره برداری است.
رفع مشكلات ورزش با ورود به عرصه گردشگری
«سیداحمد هاشمی» معاون ورزشی اداره كل ورزش و جوانان یزد با بیان این كه گردشگری كم كم در كشور به صنعت تبدیل می شود، اظهار داشت: همچنان كه سواركاری نوعی تفریح و ورزش حساب می شود، اسب هم هم اكنون به صنعت تبدیل گشته و بسیاری از افراد در این صنعت دخیل هستند، از طرفی با عنایت به حركت كشور به سمت گردشگری این صنعت پاك هم رونق دارد.
وی با گلایه از مداوم نبودن جلسات مشترك ورزش و جوانان و میراث یزد با اشاره به اجبار تدوام این جلسات برای رونق گردشگری ورزشی در یزد، اظهار داشت: برون داد جلسات تخصصی اسب و گردشگری می تواند گامی برای توسعه گردشگری ورزشی باشد.
وی اضافه كرد: سواركاری صنعت پول سازی است كه سیاست های درشت و ناهماهنگی های میكروچیپ در كشور به این صنعت لطمه می زند، البته گردشگری هم پول ساز است و با عنایت به این كه جاذبه برای ورود به گردشگری از راه ورزش بسیار زیاد است، می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
وی غلفت از ظرفیت اسب را زمینه ساز سودجویی و درآمد زایی بعضی از افراد در مراكز گردشگری بدون تخصص و به صورت غیرقانونی از ظرفیت اسب و شتر را خاطرنشان كرد و اظهار داشت: مراكز نگهداری و باشگاه های گوناگونی در یزد فعال و دارای نیروهای متخصصی هستند كه با قدم نهادن در رشته گردشگری و سواركاری می توانیم گامی به جلو برداریم.
هاشمی تصریح كرد: با عنایت به نزدیك شدن عیدنوروز و افزایش سفرهای مسافران، در حال كسب اطلاعاتی برای توسعه گردشگری اسب در این ایام بخصوص بسیار بهتر از سال های گذشته باشیم كه البته مستلزم برنامه ریزی و استفاده خوب است.
انسجام بیشتر در برگزاری برنامه های گردشگری ورزشی
«هما خورشیدی» معاون گردشگری اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد هم با تقدیر از فعالیت قابل توجه بخش خصوصی و دولتی در زمینه اسب، خاطرنشان كرد: حوزه های ورزش و سواركاری جزو مواردی است كه در حوزه گردشگری و شاخه گردشگری ورزشی مورد توجه واقع شده و برنامه های خوبی در این حوزه در حال اجراست اما این برنامه ها در گذشته بیشتر جسته و گریخته در حال انجام بود اما در آینده با برنامه های در نظر گرفته شده منسجم تر می شود.
وی از ظرفیت بخش خصوصی و كمیته های مختلف گردشگری در یزد برای توسعه و رونق این نوع گردشگری هم توضیحاتی را عرضه كرد.
وجود قابل توجه 6000 راس اسب در یزد
«سعید بیك» رئیس هیات سواركاری استان یزد هم در این جلسه با اشاره به وجود ۶۰۰۰ راس اسب در استان یزد بعنوان رقم قابل توجهی حتی در دنیا خاطرنشان كرد: این اسب ها شرایط خوبی در سطح دنیا دارند و از سویی بیشتر از ۳۰۰ مركز پرورش اسب لایق و ۲۷ تا ۳۰ باشگاه فعال در حوزه سواركاری در استان یزد وجود دارند.
وی با بیان این كه صنعت اسب سواری از خیلی از صنایع مجزاست، اظهار داشت: گردشگری صنعت پاك و كم آبخواه با شرایط یزد سازگاری دارد كه موتور محرك آن سواركاری است، ضمن این كه از قبل هم گردشگری اسب وجود داشته كه باردیگر با احیای آن مشكلات صنعت اسب و گردشگری رفع می شود.
این مسئول، بافت تاریخی و اماكن سنتی را دارای پتانسیل ها و ظرفیت های خوبی در حوزه اسب دانست و اظهار داشت: سواركاری می تواند با هماهنگی گردشگری فضای مفرح و شاد و تفریحی ایجاد كند چون كه در استان زمین های حاشیه شهر هم موجود و جاذبه توریستی برای بهره برداری از این صنعت فراهم است.
وی اسب های یزد را هم مناسب و عمدتاً از نژادهای اصیلی مانند عرب دانست و اظهار داشت: مشكلات و مسائل حوزه گردشگری مانند خطرات آن با آموزش قابل رفع است هرچند كه خطر اسب سواری بیشتر از دوچرخه سواری نیست.
بیك با اشاره به موثر بودن تجربه های قبلی در رابطه به گردشگری اسب، خاطرنشان كرد: توریستهای خارجی یزد اكثرا امكان دارد تجربه سفر با اسب در محیط های جنگلی را داشته باشند اما تجربه كویر را ندارند بنابراین با استفاده از اسب های عرب می توانیم این طرح گردشگری را امتحان نماییم چون كه تجربه های ما به صورت خصوصی، دلگرم كننده بوده است.
مغفول ماندن یك جانبه جاذبه های گردشگری یزد
«علی اصغر نبیل» فعال گردشگری استان یزد هم با اشاره به تأثیر تنوع كمیته ها و انواع مختلف گردشگری، اظهار نمود: در حوزه گردشگری یزد به بخشی از این صنعت مانند بافت تاریخی توجه شده و بعد از ثبت جهانی یزد و رونق این حوزه، كویر هم به این صنعت بعنوان یكی از جاذبه های اصلی افزوده شد اما در حیطه گردشگری اسب همچنان مغفول مانده است.
وی با بیان این كه جاذبه های گردشگری ایران منابع درامدزای این صنعت هستند، اظهار داشت: اسب یكی از ظرفیت های قابل توجه گردشگری یزد است كه در دنیا این ظرفیت با عنایت به جنبه اجتماعی و اقتصادی، كم آبخواهی و بین رشته ای بودن به معنای درگیر كردن منابع طبیعی، كشاورزی، صنعت و گردشگری مورد بهره برداری قرار گرفته است.
این فعال گردشگری با اشاره به ظرفیت های درمانی، تفریحی و روانشناسی اسب، اظهار نمود: یزد می تواند با استفاده از این ظرفیت ها اسب را در حیطه گردشگری پررنگ كند.
در آخر مراسم آغاز فعالیت كمیته گردشگری اسب، علاوه بر برش كیكی به مناسب این تولد امیدبخش در حوزه گردشگری، آموزش مجانی سواركاری توسط هیات سواركاری استان و ایجاد نخستین مركز دائمی آموزش گردشگری با اسب به خصوص برای راهنمایان تور به خصوص از بهار سال آینده مصوب شد.

1398/11/17
16:37:05
5.0 / 5
4069
تگهای خبر: آموزش , اهدا , تخصص , تولد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است