نگاهی به واكنش های متفاوت هنرمندان در شرایط اجتماعی

تب تند هنر زود عرق می كند

تب تند هنر زود عرق می كند كادو دونی: یك پژوهشگر هنر با اعتقاد بر اینكه «آثار هنری كه انعكاس آنها نسبت به رویدادها غیرمستقیم  و آرام تر است،  در تاریخ هنر نیز ماندگارتر می شوند»، اشاره كرد كه بعضی از آثار هنری بلافاصله و در واكنش به رویدادهای اجتماعی مهم خلق می شوند، اما با گذشت از آن برهه تاریخی از اهمیتشان كاسته می شود؛ به این خاطر كه موضع گیری صریح، سریع و مستقیمی داشتند و بعضاً تكنیك ها و ظرایف هنری در آنها كمتر دیده می شد.


سجاد باغبان ـ مدیر گالری ساربان و پژوهشگر هنر ـ در گفت وگویی با ایسنا درباره نقش هنرمندان در همراهی با رویدادهای اجتماعی و تاثیر این رویدادها در آثاری كه خلق می كنند، اظهار نمود: بطور كلی در عرصه هنرهای تجسمی یا هنرهای زیبا به سبب ماهیت این رسانه ها، نباید انتظار واكنش های سریع را داشته باشیم؛ چونكه اغلب واكنش های هنرمندان این حوزه به حوادث و رویدادها دارای فرآیندی طولانی مدت و آرام تر است.
او افزود: در واقع می توان اظهار داشت كه اغلب آثاری كه به واسطه واكنش های بلافاصله ای خلق نشدند، در طول زمان تبدیل به آثار ماندگار در تاریخ هنر شده اند. بعنوان مثال «سوم ماه می» از فرانسیسكو گویا (نقاش اسپانیایی)، اثری است كه شاید در زمانه خودش، در واكنش بلافاصله به حال و هوای اجتماعی آن دوره نبوده و حتی در زمان خلق نیز پژواك چندانی نداشته است، اما در طول در تاریخ بسیار موثر و ماندگار شده است.
در اثر «سوم ماه می» شهروندان مادریدی توسط سربازان امپراطوری فرانسه در خلال سال های اشغال اسپانیا به دست ناپلئون به تصویر كشیده شده است. این اثر را می توان از اولین آثار نقاشی انقلابی برشمرد.


منبع:

1398/11/16
15:00:21
5.0 / 5
5035
تگهای خبر: تصویر , رسانه , هنر , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است