زخم چرمنه التیام می یابد؟

زخم چرمنه التیام می یابد؟ كادو دونی: ایسنا/سمنان شهردار منطقه یك سمنان از تغییرات اساسی در پروژه نیمه تمام برج شیشه ای كه راه اندازی آن مورد اعتراض دوستداران میراث فرهنگی است و سال ها نیمه كاره رها شده بود آگاهی داد.


الیاس افضلی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: یك طرح معماری بسیار شكیل برای این برج طراحی و ظاهر بنا از آن ساختار نازیبای قبلی كاملا خارج شده و در آینده نزدیك به بهره برداری خواهد رسید.
وی با اشاره به اینكه در طراحی جدید سعی شده كه سازه با فضای پیرامونی و پیشینه تاریخی آن تناسب بیشتری داشته باشد اضافه كرد: هم اكنون در مرحله گزینش پیمانكار هستیم تا بخش های باقی مانده پروژه تكمیل شود.
این مدیر شهری از برنامه ریزی برای توسعه فضای سبز پیرامونی این محوطه باستانی آگاهی داد و اظهار داشت: در همه طرح ها در صددیم كه تناسب فضا با محوطه باستانی و تاریخی درنظر گرفته شود.
وی با اشاره به اینكه در معماری جدید، این سازه نمای سنتی و بادگیری به خود می گیرد اشاره كرد: برخلاف سازه شیشه ای پیشین نمای بادگیری و آجری برای این سازه درنظر گرفته شده و برج شیشه ای به لحاظ شكلی بطور كامل از حالت قبلی خارج می شود.
افضلی از محوطه باستانی چرمنه بعنوان یك محوطه مهم نام برد و اشاره كرد: در گذشته در این محوطه جستجوهای دیرینه شناسی هم انجام شده كه قدمت آنرا به عصر پارینه سنگی نسبت می دهد افزود: علاوه بر عنوان دژ چرمنه مردم محلی به این منطقه خندق هم می گویند. البته در گذشته به محدوده هایی در محلات قدیمی كوشمغان و شترخان هم خندق گفته می شده و شاید یكی از وجوه تسمیه آن به تجمع آب باران در همین مناطق برگردد. ضمن اینكه گفته می شود كه به سبب حفر خندق در این مناطق در دوره های اسلامی، از آن بعنوان "چال خندق" نام برده می شود.
شهردار منطقه یك سمنان با اشاره به بافت ارزمند تاریخی و قدیمی سمنان، اظهار داشت: بافت تاریخی و سنتی سمنان از ارش بالایی برخوردارست و می تواند به رونق گردشگری در این شهر تاریخی كمك شایانی كند.
به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا بنای شیشه ای ساخته شده در چال خندق كه قرار بوده بعنوان مركز فرهنگی و گردشگری مورد استفاده قرار گیرد برای بیشتر از 10 سال است كه نیمه تمام رها شده و قبل از افتتاح نیز به سبب نشست خاك، بنا كاملا لطمه دیده بود. خیلی از دوستداران میراث فرهنگی بارها به ساخت این سازه در یك محوطه باستانی اعتراض كرده و خواهان ساماندهی آن بودند.
این منطقه كه در میان مردم سمنان به دو نام چال خندق و " چرمنه "شناخته می شود در بافت قدیمی و تاریخی شهر سمنان واقع شده و برخی ها "چرمنه " را همان "دژ چرمنه" می دانند كه فردوسی در شاهنامه خود نیز چند باری از آن نام برده است.
منبع:

1398/10/21
14:27:40
5.0 / 5
4769
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است