جشنواره ها و جوایز سینمایی 2019 در یك نگاه

جشنواره ها و جوایز سینمایی 2019 در یك نگاه كادو دونی: برگزاری جشنواره های معتبر سینمایی چون كن، ونیز و برلین و اعطای جوایز سینمایی اسكار و گلدن و... همچون مهمترین رویدادهای بودند كه سینمای جهان در سال 2019 به خود دید.


در ادامه ایسنا مروری خواهد داشت به مهم ترین جشنواره ها و جوایز سینمایی در سال ۲۰۱۹:

جوایز گلدن گلوب (۷ ژانویه- ۱۷ دی)
هفتادوششمین مراسم اعطای جوایز سینمایی و تلویزیونی گلدن گلوب در هتل بورلی هیلتون برگزار گردید و در این دوره فیلم «معاون» ساخته «آدام مك كی» با بازی «كریستین بیل» در نقش «دیك چنی» در شش بخش سینمایی نامزد كسب جایزه بود و «ترور جانی ورساچه» در بخش تلویزیونی در چهار بخش شانس كسب جایزه را داشت و درنهایت فیلم «كتاب سبز» با به دست آوردن ۳ جایزه بیشترین تعداد جوایز را در بخش سینمایی به خود اختصاص داد.
در بخش تلویزیونی نیز سریال های «آمریكایی ها» و «روش كامینسكی» به ترتیب بهترین سریال درام و كمدی نام گرفتند. «راپسودی بوهمی» و «كتاب سبز» به ترتیب بهترین فیلم درام و كمدی/موزیكال این جوایز نام گرفتند و «آلفونسو كوارون» برای فیلم «روما» دو جایزه مهم بهترین كارگردانی و بهترین فیلم خارجی سال را به خانه برد. رامی ملك (راپسودی بوهمی)، ریستین بیل (معاون)، اولیویا كولمن (سوگُلی)، ماهرشالا علی (كتاب سبز) و رجینا كینگ (اگر خیابان بیل می توانست حرف بزند) نیز برندگان شاخه های بازیگری بودند.


جشنواره فیلم برلین (۷ تا ۱۷ فوریه - ۱۸ تا ۲۸ بهمن)
شصت ونهمین جشنواره فیلم برلین از تاریخ ۷ فوریه (۱۸ بهمن) شروع شده و تا ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) برگزار بود. در این دوره «ژولیت بینوش» بازیگر برنده اسكار فرانسوی بعنوان رئیس هیأت داوران بخش رقابتی این رویداد سینمایی حاضر شد كه در نهایت فیلم فرانسوی زبان «مترادف ها» به كارگردانی «نداو لاپید» بعنوان برنده جایزه خرس طلای بهترین فیلم این رویداد سینمایی انتخاب گردید.
«فرانسو اوزون» دیگر سینماگر فرانسوی نیز برای ساخت فیلم جدیدش با عنوان «به لطف خدا» برنده جایزه ویژه هیأت داوران (خرس نقره ای) شد. جایزه بهترین كارگردانی جشنواره نیز به «آنجلا شانلنك» برای ساخت فیلم «من خانه بودم اما» رسید. خرس نقره ای بهترین بازیگر مرد و زن برلیناله ۲۰۱۹ نیز به ترتیب به «وانگ جینگچون» و «یونگ می» هر دو برای بازی در فیلم «بدرود پسرم» اعطا شد.
فیلم كوتاه ایرانی «تتو» ساخته فرهاد دل آرام نیز جایزه خرس بلورین بهترین فیلم كوتاه را از طرف هیأت داوران جوان بخش «Generation ۱۴ Plus» (ویژه آثار در رابطه با نوجوانان بالای ۱۴ سال) از آن خود كرد.


جوایز آكادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا- بفتا (۱۰ فوریه - ۲۱ بهمن)
مراسم اعطای جوایز هفتاد و دومین دوره جوایز سینمایی «بفتا» برگزار گردید و فیلم «سوگلی» به كارگردانی «یورگس لانتیموس» كه در ۱۲ شاخه از جوایز بفتا 2019 نامزد كسب جایزه بود، در نهایت موفق به كسب ۷ جایزه از این رویداد سینمایی شد و «روما» ساخته «آلفونسو كوارون» نیز برنده جوایز اصلی بهترین فیلم و كارگردانی شد.
همین طور «اولیویا كولمن» بازیگر اصلی فیلم «سوگُلی» جایزه بهترین بازیگر زن سال و «ریچل وایز» نیز برای بازی در این فیلم برنده جایزه بهترین نقش مكمل زن شد. «سوگلی» جوایز بهترین طراحی تولید، بهترین طراحی لباس و بهترین فیلمنامه اصلی را نیز به خود اختصاص داد.


جوایز سینمایی اسكار (۲۵ فوریه - ۶ اسفند)
مراسم اعطای جوایز نود و یكمین دوره جوایز آكادمی علوم و هنرهای سینمایی اسكار در حالی برگزار گردید كه دو فیلم «روما» به كارگردانی «آلفونسو كوارون» و «سوگُلی» ساخته «یورگس لانتیموس» هر كدام با نامزدی در ۱۰ شاخه بیشترین شانس كسب جوایز را داشتند و در پایان فیلم «كتاب سبز» به كارگردانی «بری جنكینز» جایزه بهترین فیلم را به خود اختصاص داد و «آلفونسو كوارون» جایزه بهترین كارگردانی و بهترین فیلم خارجی را به دست آورد. رامی مالك (راپسودی بوهمی)، اولیویا كولمن (سوگُلی)، ماهرشالا علی (كتاب سبز) و رجینا كینگ (اگر خیابان بیل می توانست حرف بزند) نیز جوایز شاخه های بازیگری نقش اصلی و مكمل مرد و زن را دریافت نمودند. «انفرادی آزاد» و «مرد عنكبوتی: درون دنیای عنكبوتی» نیز به ترتیب برنده شاخه های بهترین مستند و انیمشن بلند شدند.
جوایز اسكار ۲۰۱۹ با پیروزی بزرگ اقلیت زنان و رنگین پوستان همراه بود و بعد از اعطای جایزه شاخه بازیگری به «رجینا كینگ»، «روث ای. كارتر» نیز بعنوان نخستین زن سیاه پوست تاریخ جوایز سینمایی اسكار، برنده شاخه بهترین طراحی لباس برای فیلم «پلنگ سیاه» شد و سپس «هانا بیچلر» برای طراحی تولید این فیلم نخستین زن رنگین پوست تاریخ اسكار نام گرفت كه جایزه این شاخه را دریافت كرد.
اعطای دو جایزه اسكار به «روث ای. كارتر» و «هانا بیچلر» از طرف دیگر نیز تاریخ ساز شد، چونكه در ۳۰ سال گذشته هیچ زن سیاه پوستی موفق به كسب جایزه اسكار در شاخه ای غیر از بازیگری نشده بود. جوایز شاخه بهترین مستند بلند و انیمیشن كوتاه نیز به سینماگران زن اعطا شد.
جشنواره فیلم مسكو ( ۱۸ تا ۲۵ اوریل - ۲۹ فروردین تا ۵ اردیبهشت)
چهل و یكمین جشنواره فیلم مسكو از تاریخ ۱۸ تا ۲۵ اوریل (۲۹ فروردین تا ۵ اردیبهشت) در كشور روسیه برگزار گردید. فیلم «سال دوم دانشكده من» به كارگردانی رسول صدر عاملی و به تهیه كنندگی مسعود ردایی نماینده سینمای ایران در بخش رقابتی اصلی این جشنواره بود و در مراسم اختتامیه سها نیاستی برای بازی در این فیلم برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره شد. جایزه گئورگ طلایی بهترین فیلم جشنواره مسكو 2019 نیز به فیلم قزاقستانی «راز یك رهبر» به كارگردانی «فرهات شریپوف» رسید.جشنواره فیلم كن (۱۴ تا ۲۵ می - ۲۴ اردیبهشت تا ۴ خرداد)
هفتاد و دومین جشنواره فیلم كن امسال با پوستری از یكی از آثار «آنیس واردا» سینماگر نامدار و تازه درگذشته موج نوی سینمای فرانسه و با حضور «الخاندرو گونزالز ایناریتو» كارگردان مكزیكی برنده اسكار در راس هیات داوران برگزار گردید. سینماگران سرشناسی چون «كن لوچ»، «پدرو آلمادوار»، «ترنس مالیك»، «برادران داردن» و «جیم جارموش» با جدیدترین فیلم هایشان در جمع نامزدهای نخل طلای جشنواره بودند و در نهایت این فیلم كره ای «اَنگل» ساخته «بونگ جون-هو» بود كه توانست نخل طلای بهترین فیلم را از آن خود كند.
جایزه بزرگ هیأت داوران كه مهمترین جایزه كن بعد از نخل طلاست، به فیلم فرانسوی «آتلانتیك» ساخته «ماتی دیوپ» رسید و دو فیلم «بینوایان» به كارگردانی «لاج لی» از فرانسه و «باكارو» ساخته «كلبر مندونسا فیلهو» از برزیل نیز جایزه هیأت داوران كن را به صورت مشترك به خود اختصاص داد.
«آنتونیو باندراس» بازیگر مطرح اسپانیایی برای بازی در فیلم «درد و شكوه» به كارگردانی «پدرو آلمادوار» برنده جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره كن ۲۰۱۹ شد و «امیلی بیچم» بازیگر انگلیسی نیز برای نقش آفرینی در فیلم «جو كوچك» ساخته «جسیكا هاسنر» بهترین بازیگر زن این رویداد سینمایی نام گرفت. جایزه بهترین كارگردانی جشنواره كن امسال به برادران «داردن» برای ساخت فیلم «احمد جوان» از فرانسه رسید و «سلین سیاما» نیز برای نگارش فیلمنامه «پرتره یك بانو در آتش» جایزه بهترین فیلمنامه كن را به خود اختصاص داد.
جشنواره فیلم شانگهای ( ۱۵ تا ۲۴ ژوئن - ۲۵ خرداد تا ۳ تیر)
بیست و دومین جشنواره فیلم شانگهای از ۱۵ تا ۲۴ ژوئن (۲۵ خرداد تا ۳ تیر) در چین برگزار گردید كه در نهایت سینمای ایران با فیلم «قصر شیرین» ساخته رضامیركریمی با كسب سه جایزه بهترین فیلم، كارگردانی و بازیگر مرد (حامد بهداد) برنده اصلی این جشنواره سینمایی نام گرفت.
همین طور «تشریح» ساخته سیاوش شهابی در بخش مسابقه فیلم های كوتاه، «همچنان كه می مردم» ساخته مصطفی سیاری در بخش رقابتی استعداد جدید آسیا، «سه رخ» ساخته جعفر پناهی در بخش زنده باد جشنواره، فیلم های بلند «مغزهای كوچك زنگ زده» ساخته هومن سیدی، «درون ماهی» ساخته بهزاد وزیری، «سال دوم دانشكده من» ساخته رسول صدر عاملی، «عرق سرد» ساخته سهیل بیرقی، «اتاق تاریك» ساخته روح الله حجازی و «ماهی قرمز» ساخته علیرضا گل افشان و محصول آلمان در بخش غیر رقابتی دهكده جهانی جشنواره شانگهای به نمایش درآمدند.


جشنواره فیلم كارلووی واری (۲۸ ژوئن تا ۶ جولای - ۷ تا ۱۵ تیر)
در مراسم اختتامیه پنجاه و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم كارلووی واری در نهایت فیلم «پدر» در رقابت با ۱۲ فیلم بخش رقابتی جایزه گوی بلورین بهترین فیلم جشنواره را نصیب سینمای بلغارستان كرد. همین طور جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم كارلووی واری نیز به «ژان اوله گرستر» كارگردان آلمانی برای فیلم «لارا» رسید و«كورینا هارفوش» بازیگر نقش مادر در این فیلم برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره كارلووی واری نام گرفت. «تیم میلانتس» سینماگر بلژیكی نیز برای ساخت فیلم كمدی-تراژدی «پاتریك» برنده جایزه بهترین كارگردانی جشنواره شد و هیئت داوران نیز از فیلم «باكره آگوست» ساخته «جوناس تروئبا» از اسپانیا نیز به صورت ویژه تقدیر كردند.


جشنواره فیلم لوكارنو (۷ تا ۱۷ اوت - ۱۶ تا ۲۶ مرداد)
مراسم اختتامیه هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم لوكارنو با اعطای جایزه یوزپلنگ طلایی بهترین فیلم بلند به «ویتالی وارلا» ساخته «پدرو كاستا» همراه بود. این فیلم به كارگردانی «پدرو كاستا» كارگردان مولف سینمای پرتغال علاوه بر كسب جایزه اصلی بهترین فیلم، جایزه بهترین بازیگر زن این رویداد سینمایی را نیز برای «ویتالی وارلا» بازیگر فیلم به همراه داشت كه عنوان فیلم برگرفته از نام اوست. جایزه ویژه هیات داوران بخش رقابتی جشنواره فیلم لوكارنو به فیلم كره ای «ارتفاع موج» به كارگردانی «پارك جونگ-بوم» اعطاء شد و «دمین مانویل» نیز برای فیلم «فرزندان ایسادورا» موفق به كسب جایزه بهترین كارگردانی این رویداد سینمایی شد.جشنواره فیلم ورشو (۱۱ تا ۲۰ اكتبر - ۱۹ تا ۲۹ مهرماه)
سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم ورشو از تاریخ ۱۱ تا ۲۰ اكتبر (۱۹ تا ۲۹ مهرماه) در كشور لهستان برگزار گردید و جایزه بهترین فیلم و كارگردانی این رویداد به درام جنگی «شیندیسی» ساخته «تشین تاسادزه» اعطاء شد و فیلم «مسخره باز» به كارگردانی همایون غنی زاده هم كه در بخش اصلی جشنواره حضور داشت جایزه ویژه هیات داوران را برا سینمای ایران به ارمغان آورد. فیلم «متری شش و نیم» به كارگردانی سعید روستایی هم بخش «كشف های» جشنواره ورشو به معرض نمایش گذاشته شد.


جشنواره فیلم ونیز (۲۸ اوت تا ۷ سپتامبر - ۶ تا ۱۷ شهریور)
هفتاد و ششمین دوره جشنواره ونیز، قدیمی ترین جشنواره سینمایی جهان در حالی برگزار گردید كه بعد از غیبت سینمای ایران در چند جشنواره مطرح همانند كن و برلین، جشنواره ونیز ۲۰۱۹ میزبان فیلم ایرانی «متری شش و نیم» به كارگرانی سعید روستایی در بخش افق ها شد. همین طور نسخه ترمیم شده دو مستند ایرانی«تپه های مارلیك» ساخته ابراهیم گلستان در سال ۱۹۶۴ و «خانه سیاه است» ساخته فروغ فرخزاد محصول ۱۹۶۲ نیز در بخش كلاسیك ونیز رونمایی شدند.
«لوكرسیا مارتل» كارگردان زن آرژانتینی رئیس هیات داوران بخش رقابتی جشنواره بود كه در نهایت فیلم «جوكر» به كارگردانی «تاد فیلیپس» را برنده شیر طلای بهترین فیلم ونیز ۲۰۱۹ معرفی كردند و «واكین فینیكس» نیز برای بازی در این فیلم بهترین بازیگر مرد جشنواره شد. جایزه بزرگ هیات داوران نیز به «یك افسر و یك جاسوس» به كارگردانی «رومن پولانسكی» رسید كه حضورش در ونیز با حواشی و اعتراضاتی همراه بود.جشنواره فیلم توكیو (۲۸ اكتبر تا ۵ نوامبر - ۶ تا ۱۴ آبان ماه)
سی و دومین دوره جشنواره بین المللی فیلم توكیو از ۲۸ اكتبر تا ۵ نوامبر (۶ تا ۱۴ آبان ماه) در ژاپن برگزار گردید و امسال «متری شیش و نیم» از سعید روستایی در بخش رقابتی اصلی، «پیرمردها نمی میرند» ساخته رضا جمالی و «قسم» از محسن تنابنده از سینمای ایران در بخش "آینده آسیا" حاضر بودند و در انتها سعید روستایی و نوید محمدزاده برای فیلم «متری شیش و نیم» دو جایزه بهترین كارگردانی و بهترین بازیگر مرد را از آن خود كردند و فیلم رضا جمالی نیز برای فیلم «پیرمردها نمی میرند» جایزه «روح آسیا» را از طرف بنیاد فرهنگی ژاپن دریافت كرد. در این دوره از جشنواره فیلم توكیو جایزه بهترین فیلم آسیایی به «شوالیه تابستان» به كارگردانی «یو ژینگ» رسید و فیلم «فقط حیوانات» به كارگردانی «دومنیك مول» نیز برنده جایزه بهترین فیلم از نگاه مخاطبان بخش رقابتی شد.
جشنواره شب های سیاه تالین (۱۵ نوامبر تا ۱ دسامبر - ۲۴ آبان تا ۱۰ آذر)
یست و سومین جشنواره فیلم شب های سیاه تالین امسال میزبان حضور ۹ فیلم از سینمای ایران شامل فیلم «شبی كه ماه كامل شد» ساخته نرگس آبیار در بخش مسابقه رسمی، «متری شیش و نیم» به كارگردانی سعید روستایی و «سرخپوست» از نیما جاویدی در بخش «امواج جاری»، «مسخره باز» همایون غنی زاده هم در بخش غیررقابتی، آواز گنجشك» به كارگردانی فرزانه امیدوارنیا، «مثل بچه آدم» ساخته آرین وزیر دفتری، «شهربازی» ساخته كاوه مظاهری و انیمیشن «آقای گوزن» از مجتبی موسوی نیز در بخش فیلم های كوتاه و فیلم «جهان با من برقص» ساخته سروش صحت در نخستین نمایش بین المللی خود در بخش رقابتی فیلم های اول این جشنواره سینمایی به روی پرده رفتند.
در نهایت جایزه بزرگ بهترین فیلم جشنواره شب های سیاه تالین به فیلم ژاپنی «كونتورا» به كارگردانی «آنشول چوهان» اعطاء شد و «شبی كه ماه كامل شد» موفق به كسب جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره شد.


جشنواره مستند آمستردام (۲۰ نوامبر تا ۱ دسامبر - ۲۹ آبان تا ۱۰ آذر)
سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم مستند آمستردام (ایدفا)، مهم ترین جشنواره سینمای مستند در جهان امسال با نمایش فیلم ایرانی «سایه های بی خورشید» به كارگردانی مهرداد اسكویی شروع به كار كرد. این فیلم كه یكی از فیلم های بخش رقابتی اصلی جشنواره بود كه در نهایت جایزه بهترین كارگردانی جشنواره را برای مهرداد اسكویی به ارمغان آورد. همین طور مستند «خلاف جهت عقربه های ساعت» به كارگردانی جلال وفایی بهترین اثر بخش مستندهای نیمه بلند نام گرفت و «آشو» اثر جعفر نجفی نیز جایزه بهترین مستند بخش كودك و نوجوان را از آن خود كرد تا سالی پربار برای سینمای ایران در این رویداد معتبر مستند رقم بخورد.
«تارهای ممنوعه» ساخته حسن نوری (محصول مشترك ایران و افغانستان) و «كاغذپاره ها» به كارگردانی بهزاد نعلبندی در بخش غیررقابتی «Luminous» نیز دیگر نمایندگان ایران در این جشنواره بودند.
جایزه بهترین مستند ایدفا ۲۰۱۹ هم به «زمزمه» محصول مشترك اسپانیا، فرانسه، سوئیس و كوبا به كارگردانی مشترك «هیدی حسن» و «پاتریشیا پرز فرناندز» رسید.


منبع:

1398/10/03
12:51:47
5.0 / 5
4300
تگهای خبر: تولید , جایزه , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است