سعادت مطرح كرد؛

دانشنامه زبان و ادب فارسی فرهنگستان چگونه شكل گرفت؟

دانشنامه زبان و ادب فارسی فرهنگستان چگونه شكل گرفت؟ به گزارش كادو دونی اسماعیل سعادت در یك برنامه رادیویی به بیان چگونگی شكل گرفتن دانشنامه زبان و ادب فارسی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی و رسیدن تعداد مداخل آن به ۲۴۰۰ مدخل پرداخت.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، برنامه رادیویی «از پارسی تا فارسی» درباره شكل گیری دانشنامه زبان و ادب فارسی در فرهنگستان زبان و ادبیات در گفتگو با اسماعیل سعادت از آنتن رادیو گفتگو پخش گردید.
سعادت در این برنامه اظهار داشت: دانشنامه زبان و ادب فارسی چهاردهم اردیبهشت سال ۱۳۷۱ در شورای فرهنگستان به ریاست مرحوم دكتر حسن حبیبی تاسیس شد. این دانشنامه در سال ۱۳۷۲ با مدیریت مرحوم عبدالمحمد آیتی آغاز به كار كرد و در حدود ۸ سال مقدمات كار تالیف آن صورت گرفت. در این مدت به مدخل گزینی، كمیت و كیفیت مقالات دانشنامه و شیوه نامه اداره تنظیم مقالات پرداخته شد و همه این كارها با روش آزمون و خطاب صورت گرفت.
وی با اشاره به سابقه اندك دانشنامه نویسی به این شیوه در كشور اظهار داشت: در سال ۱۳۷۹ مسئولیت این كار به جای مرحوم آیتی به عهده بنده گذاشته شد كه به پیشنهاد آقای حداد عادل بنده این مسئولیت را پذیرفتم و آغاز به تهیه مقالات كردیم. سفارش و دریافت مقاله قدم اول در نگارش دانشنامه است. در ادامه كارهایی مربوط به تنظیم هر مقاله انجام گرفت كه حدود ۴ سال به طول انجامید و در سال ۱۳۸۴ نخستین جلد دانشنامه منتشر گردید.
این عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه اظهار داشت: دانشنامه زبان و ادب فارسی در مراحل اولیه بنا داشت در ۶ جلد ۷۵۰ صفحه ای منتشر شود كه جلد اول در سال ۱۳۸۴ منتشر گردید و به فاصله هر دو سال یكبار، یك مجلد آماده و مجلد ششم در سال ۱۳۹۵ چاپ و منتشر گردید. دانشنامه در این شش جلد شامل ۲۲۴۰ مدخل و حدود ۴۸۳۰ صفحه به قطع رحلی در دوره اول منتشر شد و پس از حصول این موفقیت، طی بررسی هایی دریافتیم این سه دسته مدخل خالی است. مدخل هایی بودند كه مقالات شان در هنگام آمده سازی مجله دریافت نشد و ما ناچار شدیم این مقالات را به جلدهای بعد ارجاع دهیم و دسته دوم مدخل هایی كه در مدخل گزینی اولیه از قلم افتاده بودند و دست سوم هم شامل مقالاتی بود كه طی مدتی كه دانش نامه منتشر می شد، شخصیت های مورد نظر به رحمت خدا پیوستند و ما مجبور شدیم مدخل های مربوط به این افراد را در جلد دیگری منتشر نماییم.
سعادت اظهار داشت: «جلد ذیل»، وقتی به اتمام رسید، در سال ۱۳۹۷ منتشر گردید كه دارای ۱۵۰ مدخل و ۸۹ مولف است و حدود ۵۵۰ صفحه را شامل می شود. پس از اینكه دانشنامه به پایان رسید و شش جلد به اضافه جلد ذیل انتشار یافت، تصمیم گرفتیم دانشنامه از قطع رحلی به قطع وزیری تبدیل گردد و بدین منظور ناگزیر شدیم مدخل های جلد ذیل را در كل دانشنامه ادغام نماییم و هر یك در جای الفبایی خود آمدند. در نتیجه مقالاتی كه در دوره جدید چاپ شد، حاوی بیشتر از ۱۵۰ مدخل بود كه به جلدهای دیگر افزوده شد و روی هم رفته تعداد مدخل ها بالغ بر ۲۴۰۰ مدخل شد.
این عضو پیوسته فرهگستان زبان و ادب فارسی در انتها اظهار داشت: نزدیك به ۴۲۰ تن مولف با ما همكاری داشتند كه از داخل و خارج كشور بودند؛ بعضی از این مولفان از متخصصان تراز اول كشور هستند كه برخی مقالات دانش نامه را تالیف كرده و این مقالات در اهمیت و اعتبار در كمتر منبع دیگری با چنین جامعیتی یافت می شود.

1398/09/25
14:32:11
5.0 / 5
4792
تگهای خبر: آزمون , ادبیات , انتشار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است