مروری بر نمایش های تئاتر فجر

مروری بر نمایش های تئاتر فجر به گزارش كادو دونی جشنواره ی تئاتر فجر در بخش های مختلف میزبان نمایش های مختلفی است.


حوزه خیابانی یكی از شش قسمت تعریف شده در بخش خارج از صحنه (آف استیج) سی وششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر است. در این بخش هفده نمایش حضور دارند كه از میان آنها یازده اثر برگزیده جشنواره مریوان، دو اثر برگزیده جشنواره لاهیجان و چهار اثر برای نخستین بار و با انتخاب هیئات داوران این قسمت برای اجرا در این دوره انتخاب شده اند.
به گزارش كادو دونی به نقل از روابط عمومی سی وششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، بخش خارج از صحنه (آف استیج) شامل هرگونه اجرا در محیط آزاد و بیرون از فضاهای متعارف تئاتری با رویكرد تغییر در قراردادهای اجرایی، مكان اجرا و شكل ارتباط با مخاطب است.
در این بخش كه مدیریت آن را حمید پورآذری به عهده دارد، 41 نمایش حضور دارند كه از میان آنها هفده نمایش در حوزه خیابانی، شش نمایش در حوزه كاربردی، شش نمایش در حوزه بین الملل، چهار نمایش در حوزه جنبی، چهار نمایش در حوزه مرور و چهار نمایش در حوزه میهمان انتخاب شده اند.
در متن پیش رو هفده اثر حوزه خیابانی كه از شهرهای تهران، لاهیجان، مریوان، سنندج، ایلام، مشهد، بروجرد، یزد، آبادان، رشت و رودسر به جشنواره راه یافته اند، معرفی می گردند.

یك سو تفاهم كوچك
این نمایش به نویسندگی، طراحی و كارگردانی امیر رجب پور یكی از آثاری است كه برای اجرا در این دوره از جشنواره انتخاب شده است. محسن پورنظری، متین زاوُشی، امیر رجب پور، امیر خُلقی بازیگرانی هستند كه در این نمایش 20 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند.
در خلاصه داستان این اثر آمده است: همه چیز از یك پیامك شروع شد، پیامكی كه در آن نوشته بود حقوق شهروندی را نوشتیم و لطفا بروید مطالعه كنید....

تر خشك تفكیك
این نمایش به نویسندگی حسن حامد و با كارگردانی شیدا خانزاده یكی دیگر از آثاری است كه برای اجرا در این دوره از جشنواره انتخاب شده است. در خلاصه داستان این اثر آمده است: اِبی درختی و داریوش موشه، به خاطر مصرف بیش از اندازه مواد و آلوده كردن محیطزیست به كما رفته اند و میان زمین و آسمان گرفتار شده اند و.... امیر حامد، ارشد امیراسكندری، شیدا خانزاده بازیگرانی هستند كه در این نمایش 30 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند.

جاده قیدار
این نمایش به نویسندگی و كارگردانی مشترك شهریار بهاری و علی رضاپورجعفر یكی دیگر از آثاری است كه برای اجرا در این دوره از جشنواره انتخاب شده است. در خلاصه داستان این اثر آمده است: درویش، روح یك انسان مرده را در بند و زنجیر به میان مردم می آورد و از او می خواهد داستان مرگ خویش را تعریف كند و در این میان همسرش كه مشغول چای فروختن است، وارد ماجرا می گردد.... شهریار بهاری، صُهِیب محمدیار، رؤیا اسدی، بابك محمدی، محمدحسین شمشیری، شقایق شاه مرادی بازیگرانی هستند كه در این نمایش 30 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند.

جنگ زیر پوست
این نمایش با نویسندگی مشترك امین جوكار و بهنام كاوه و با كارگردانی بهنام كاوه دیگر اثری است كه برای اجرا در این دوره از جشنواره انتخاب شده است.
در خلاصه داستان این اثر آمده است: داستان واقعی "امین جوكار" كه پدر و مادرش در زمان جنگ بعنوان پرستار در جبهه های جنگ مشغول خدمت بوده اند. این دو دچار بیماری گال می شوند و موقع بازگشت به خانه نمی توانند بچه خویش را بغل كنند و مجبورند از او دوری كنند. این خاطره تلخ در ذهن امین مانده است و مسبب این اتفاق را جنگ می داند. بهنام كاوه، الهام چاسبی، سپهر كهن زاده، فاطمه اصوانی بازیگرانی هستند كه در این نمایش 30 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند.

صادره از اروند(خَیِن)
این نمایش با نویسندگی و كارگردانی مشترك فرامرز غلامیان و هیام احمدی تولید شده و برای اجرا در این دوره از جشنواره انتخاب شده است.
در خلاصه داستان این اثر آمده است: این نمایش از زبان اروندرود روایت می گردد كه به شكل یك شخصیت، خاطرات قدیم آبادان و هشت سال دفاع مقدس را بیان می كند.... فرامرز غلامیان و هیام احمدی بازیگرانی هستند كه در این نمایش 35 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند.

مخاطب خاص
این نمایش به نویسندگی كرامت یزدانی و كارگردانی مریم نیك آیین دیگر اثری است كه برای اجرا در این دوره از جشنواره انتخاب شده است.
در خلاصه داستان این اثر آمده است: گوشی سارا در آستانه ازدواجش توسط یك نفر هك شده و شخص هكر می خواهد با عكس و اطلاعات خصوصی سارا، او را تهدید و از او اخاذی كند.... مریم نیك آیین، احسان زرین آبادی، علی دهقانپور، سلمان حیدریان، نجمه پیله ور بازیگرانی هستند كه در این نمایش 20 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند.

تولیدی لیلی و مجنون
این نمایش به نویسندگی و كارگردانی پژمان شاهوردی یكی دیگر از آثاری است كه برای اجرا در این دوره از جشنواره فجر انتخاب شده است. در خلاصه داستان این اثر آمده است: مجنون كه از نظر هوشی در سطح بالایی است، موفق به كسب تندیس بلورین جشنواره جوان خوارزمی می گردد. اما بر آن است تا سطح دانش خویش را ارتقا دهد و به كشف نایافته های جهان دست یابد. مجنون سوار كشتی می گردد اما كشتی اش غرق شده و در جزیرهای ناشناخته با لیلی آشنا می گردد و.... سامان شكیبا، حسین ایزدی، مهتاب زند، مهدی جودكی، میلاد صادقزاده، كوروش معین فرد بازیگرانی هستند كه در این نمایش 35 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند.

آخرین مرزهای اشتغال
این نمایش به نویسندگی و كارگردانی سوران حسینی یكی دیگر از آثاری است كه برای اجرا در این دوره از جشنواره فجر انتخاب شده است.
در خلاصه داستان این اثر آمده است: تلویزیونی در حال پخش تیزری با مبحث رفع بیكاری است كه مورد تمسخر مردم قرار می گیرد، اما كم كم مردم جذب شده و برایش كف می زنند، باآنكه در انتها مشخص می گردد سهم مردم از تولید اشتغال، كولبری است و.... خبات فتحی، هیوا سورانی، آرینا صید محمدی، فرید منوچهری، آروین حسینی، آرام ساعدپناه بازیگرانی هستند كه در این نمایش به ایفای نقش می پردازند.

ویروس
این نمایش به نویسندگی و كارگردانی سعید خیراللهی یكی دیگر از آثاری است كه برای اجرا در این دوره از جشنواره فجر انتخاب شده است.
در خلاصه داستان این اثر آمده است: زندگی محمود از تولد تا جوانی و چگونگی زندگی تباه شده و مرگ ناخواسته اش، توسط چند ویروس روایت می گردد. مصطفی كولیوندی، احمد جعفری، سعید خیراللهی بازیگرانی هستند كه در این نمایش به ایفای نقش می پردازند.

تندیسی برای شهر
این نمایش به نویسندگی و كارگردانی مختار محمدی یكی دیگر از آثاری است كه برای اجرا در این دوره از جشنواره فجر انتخاب شده است.
در خلاصه داستان این اثر آمده است: مردی برای میدان شهر، مجسمه ای ساخته است ولی نمی داند سر چه كسی را بر روی مجسمه قرار دهد. مختار محمدی، هیلین محمدی، هاولان محمدی بازیگرانی هستند كه در این نمایش 20 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند.

موسسه كاریابی
این نمایش به نویسندگی و كارگردانی الهه پورجمشید یكی دیگر از آثاری است كه برای اجرا در این دوره از جشنواره فجر انتخاب شده است. در خلاصه داستان این اثر آمده است: زن و مرد دست فروشی بر سر جای فروش اجناس خود با یكدیگر درگیر هستند كه دو نفر از شركت كاریابی به آنها پیشنهاد كار می دهند و.... مهدی ضیائیان پور، محسن قمصری، ندا اصغری، محمد نوحیان، الهه پورجمشید بازیگرانی هستند كه در این نمایش 35 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند.

بوكس
این نمایش به طراحی و كارگردانی محمود فلاحی یكی دیگر از آثاری است كه برای اجرا در این دوره از جشنواره فجر انتخاب شده است. در خلاصه داستان این اثر آمده است: مسابقه بوكسی برای تصاحب بازار داخلی ایران بین دو شركت كننده ایران و چین برگزار می گردد اما بوكسور ایرانی به خاطر عدم حمایت مردم و خرید نكردن كالای ایرانی دستانش بسته است و.... كریم جشنی، احسان دبیرنژاد، حمید ابری، میلاد شهركی، وحید حسنپور بازیگرانی هستند كه در این نمایش 20 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند.

درد دل روی خط حامل
این نمایش به نویسندگی و كارگردانی مصطفی كولیوندی یكی دیگر از آثاری است كه برای اجرا در این دوره از جشنواره فجر انتخاب شده است. در خلاصه داستان این اثر آمده است: گروه نوازنده ای كه روزگاری نت ها را از روی خطوط حامل می خوانده، این دفعه خطوط پیاده روهای شهر، نت های زندگی اش را شكل داده اند. مصطفی كولیوندی، امین برزگر، علی اصغر اسماعیلی بازیگرانی هستند كه در این نمایش 20 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند.

فرار از زندان
این نمایش به نویسندگی و كارگردانی فرامرز قلیچ خانی یكی دیگر از آثاری است كه برای اجرا در این دوره از جشنواره فجر انتخاب شده است. در خلاصه داستان این اثر آمده است: سه زندانی قصد فرار از زندان دارند. آنها طبق نقشه ای كه در دست دارند پیش می روند اما از جای دیگری سر در می آورند و.... سعید رحیمی، احمد جعفری، فرامرز قلیچ خانی بازیگرانی هستند كه در این نمایش 25 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند.


داد درد دارد
این نمایش به نویسندگی و كارگردانی عبید رستمی یكی دیگر از آثاری است كه برای اجرا در این دوره از جشنواره فجر انتخاب شده است. در خلاصه داستان این اثر آمده است: مردم شهر اسیر ترافیك صوتی شده اند، شهری كه از در و دیوارش داد می بارد و آدم هایش به جای حرف زدن داد می زنند و.... فردین قادری، نیما ایمان زاده، پریسا قلی پور، زانیار اصلانی، حیدر غلامی، فواد ابراهیمی، آراد قادری بازیگرانی هستند كه در این نمایش 20 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند.

آینه زندگی
این نمایش به نویسندگی و كارگردانی فاروق حسن پور یكی دیگر از آثاری است كه برای اجرا در این دوره از جشنواره فجر انتخاب شده است. در خلاصه داستان این اثر آمده است: در این نمایش روایتی دراماتیك از زندگی روزمره، عشق، جنگ، شكست، پیروزی، خشكسالی، نیایش، جشن محصول و... مردم كردستان، با تاكید بر آیین باستانی و ماندگار این منطقه به صورت حركات آیینی عرضه می گردد. آرمان كیوان، آزاد پزشك، رامین احمدی، بِلال پاداش، زانیار مُلایی، هژیر كوشش، زانكو داریوش، شیركو بابك، كیمیا حسن پور، پریسا یعقوبی، كارو پَرندی، ریژوان عزیزی، تِه رِزه راوند، مونا تَبَت بازیگرانی هستند كه در این نمایش 35 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند.

گیله دخت
این نمایش به نویسندگی نگار نادری و با كارگردانی آرزو علیپور یكی دیگر از آثاری است كه برای اجرا در این دوره از جشنواره فجر انتخاب شده است.
در خلاصه داستان این اثر آمده است: درخت پربار و سرسبز ده خشك می گردد. اهالی روستا برای احیای درخت تصمیم جدیدی می گیرند و.... امیر امینی، شكوفه آقاجان نژاد، كامیاب فلاحتی، مرضیه یكتایی، جواد آتش دهقان، سینا ایمانی، صدف امینی، مائده داداشی، نیما مسعودی بازیگرانی هستند كه در این نمایش 35 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند.


معرفی یكی از آثار آف استیج راه یافته به بخش بین الملل جشنواره تئاتر فجر
نمایش «مرگ قطعی است» از كشور آلمان به كارگردانی اوا میركلردر سی وششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر حضور دارد.
این پرفورمنس مفهوم مرگ رادر قالبی تهی از تراژدی با رویكرد ملودرام به میان می كشد. هنرمند در این اجرا تلاش دارد تا فضایی بی طرفانه را در مواجهه با موقعیتی كه به خودی خود می تواند بسیار خشونت آمیز به نظر آید، بیافریند.
میركلر در «مرگ قطعی است» گیلاس های شیرین را بعنوان قهرمانانش نصب كرده است. ساقه ها از میوه برداشته می شوند، اما آنها شسته یا سنگسار نمی شوند. در عوض آنها كشته می شوند او از این كسب و كار به صورت دستی مراقبت می كند، به طریقی كه هر روز به چیزی وحشی تبدیل می گردد.
او در یك عملیات دقیق نازك، گیاهان را می سوزاند و آنها را در معرض انواع مختلف عذاب قرار می دهد. میوه ها به سوژه ها تلطیف می شوند و اشیاء روزمره می توانند ابزارهایی برای كشتن، كه تماشاگر مایل به ارتباط با یك سناریوی شكنجه باشد، تبدیل گردد. از كلاهك های پلاستیكی و پین ها بی بهره است، آنها را به كار بر روی گیلاس ها ترغیب می كند و ازاین رو چارچوب گفتاری را برای این بازی از نقش های مجرمانه تنظیم می كند. به نظر می رسد هیچ كس نمی تواند احساس امنیت كند، زیرا همه ما تصاویری به طور واقعی در حافظه خود داریم، تصاویری از فیلم ها، تجربیات، اخبار. آوردن گیلاس به زندگی وساخت یك قبرستان با رنگ گیلاس سازگار است. مخاطب در یك بازی وحشیانه با تصاویر جمعی و فردی از كشتن كه تخیل هر فرد را پر می كند، درگیر می گردد. در اینجا، او از گیلاس بعنوان یك شكل متناقض برای طنز سیاه استفاده می نماید و حساسیت های عاطفی انسان را نشانه می رود.
اوا میركلر پرفورمنس های مختلفی را طی بیست سال در كشورهای مختلف اجرا كرده و در جشنواره های مختلفی حضور داشته است، مانند «چیزها روی میز»، «كشیدن طناب ها»، «صدایی شبیه فاجعه» و...
نمایش آف استیج «مرگ قطعی است» در بخش بین الملل این دوره از جشنواره به مدیریت آروند دشت آرای حضور یافته است و 30 دی ماه و اول بهمن، ساعت 20: 30 در عمارت روبرو اجرا می گردد.

معرفی یكی از آثار راه یافته به بخش بین الملل جشنواره تئاتر فجر
مالیخولیای اژدهایان
نمایش «ملانكولی» از كشور فرانسه به كارگردانی فیلیپ كندر سی وششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر حضور دارد.
گروهی از هنرمندان موسیقی هاردراك در یك ماشین سیتروئن AX متوقف در میانه یك چشم انداز برقی چیپس سیب زمینی می خورند... فیلیپ كن با اصول بازی دومینو پیش می رود: آخرین صحنه از شو، صحنه اول بعدی را به نمایش می گذارد و زمینه وسیعی را برای افكار فراهم می كند. این نمایش در سال 2008 تولید شده و اجراهای متعددی را پشت سر گذاشته است.
فیلیپ كن تحصیلكرده هنرهای تجسمی است. او طی ده سال مجموعه ای را برای تئاتر، اپرا و نمایشگاه طراحی كرد و در سال 2003 كمپانی ویواریوم استودیو را تأسیس نمود و نخستین نمایش خویش را با عنوان «خستگی بال» كارگردانی كرد.
كن جوامع مختلف را زیر میكروسكوپ قرار می دهد و به رابطه میان بشر و طبیعت می پردازد. از دیگر نمایش های وی می توان به تجربیات، از طبیعت، بیگ بنگ، روز بعد و... اشاره نمود. او از سال 2014 مدیرعامل مركز نمایش ملی Nanterre-Amandiers شد.
نمایش «ملانكولی» در بخش بین الملل این دوره از جشنواره به مدیریت آروند دشت آرای حضور یافته است و 6، 7 و 8 بهمن ماه ساعت 19 در تالار وحدت به صحنه می رود.
سی وششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، از 28 دی ماه تا 9 بهمن ماه برگزار می گردد. 

1396/10/24
19:06:53
5.0 / 5
5248
تگهای خبر: جشن , جشنواره , رمان , تئاتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است