آتش سرگردان در جان هتل ها

آتش سرگردان در جان هتل ها به گزارش كادو دونی دو هتل طی دو روز گذشته در تهران آتش گرفتند. درحالی كه سازمان آتش نشانی از مدیران این اماكن عمومی خواسته به ایمنی ساختمان های خود اهمیت بیشتری دهند اما رئیس اتحادیه هتلداران تهران، آتش نشانی را به شكلی مسؤول چنین حوادثی دانسته است.


روز یكشنبه (۲۱ آبان ماه) اتاق رختشوی خانه هتلی سه ستاره در تهران آتش گرفت. سازمان آتش نشانی اعلام نمود: حریق بدون مصدومیت و خسارت جانی، مهار گشت. به فاصله یك روز (۲۲ آبان ماه)، هتل دیگری در خیابان ناصرخسرو آتش گرفت. هرچند رئیس اتحادیه هتلداران تهران می گوید: مالك هتل یك ستاره منكر آتش سوزی شده اما آتش نشانی اعلام نمود: ۲۰ نفر را از آتش این هتل نجات داده و حریق را هم مهار كرده است.
سال ۱۳۹۵ وقتی پلاسكو در تهران آتش گرفت، معاونت گردشگری به رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نامه ای نوشت و درخواست نمود نسبت به تعیین تكلیف اقامتگاه های فرسوده تا قبل از وقوع هر نوع فاجعه ای مشابه پلاسكو، سریع تر اقدام گردد. آن موقع از "تهران" و "اردبیل" بعنوان دو استان در معرض خطر نام برده شد كه به ترتیب میهمان پذیرها و مجموعه های بین راهی آنها بیشترین فرسودگی و كمترین ضریب ایمنی را داشتند. آن نامه بدون پاسخ و مبحث مسكوت گذاشته شد.
حالا بعد از گذشت سه سال، محمدعلی فرخ مهر ـ رئیس اتحادیه هتل و هتل آپارتمان های استان تهران ـ از یك چالش دیگر سخن می گوید. او به دنبال وقوع آتش سوزی در دو هتل تهران، سازمان آتش نشانی را مسؤول اصلی می داند و به ایسنا می گوید: پنجاه شصت سال پیش كه هتل ها و مهمنپذیرها در تهران ساخته می شدند ضوابط آتش نشانی به شكل حالا نبود، تجهیزات اطفاء حریق مثل امروز وجود نداشت. هتل ها و مهمانخانه ها پله های فرار نداشتند. حالا آن هتل ها و مهمانپذیرها كه در بافت فرسوده و قدیمی شهرها قرار دارند چگونه می توانند ضوابط سازمان آتش نشانی را كامل رعایت نمایند، چطور پله فرار را به ساختمانی كه اجازه ساخت ندارد، اضافه كنند!؟
وی ادامه می دهد: با عنایت به چنین وضعیتی ما به سازمان آتش نشانی نامه نوشتیم كه ضوابط را برپایه شرایط هتل ها درنظر بگیرد و از هتلدار و مهمانپذیر بخواهد تا حد توان و امكان، این ضوابط را اجرا نماید تا از حوادث احتمالی بعدی جلوگیری شود و مطابق آنچه اجرا شده هم برای هتل و مهمانپذیر تاییدیه صادر كند اما سازمان آتش نشانی قبول نكرد.
او می گوید: آتش نشانی تاكید دارد كه هتل و مهمانپذیر ضوابط را كامل اجرا كنند. وقتی آنها نمی توانند و شرایط فیزیكی ساختمان هم این اجازه را نمی دهد طبیعتا اقدامی نمی كنند. آتش نشانی هم نهایتا تاییدیه نمی دهد، هتل یا مهمانپذیر را كه نمی تواند پلمب كند در نتیجه هتل و مهمانپذیر بدون تاییدیه آتش نشانی و با همان نقایص به كار خود ادامه می دهند.
فرخ مهر اضافه می كند: درخواست ما از سازمان آتش نشانی این بود كارشناس بفرستند و آن ضوابطی كه می شود را اجرا كنند، مثلا می توان نظارت كرد كه این اقامتگاه ها كپسول آتش نشانی نصب كنند و یا تابلوی برق را بررسی نمایند و یا هر اقدام دیگری كه در ضوابط این سازمان و در توان واحدهای اقامتی وجود دارد. اگر سازمان آتش نشانی كنار هتل ها و مهمانپذیرها باشد، این واحدها هم همكاری كنند و ملزم به رعایت شوند، بطور قطع چنین حوادثی رخ نمی دهد.1398/08/23
10:05:07
5.0 / 5
4639
تگهای خبر: فرهنگ , میراث فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است