در گزارش كادو دونی مطرح شد؛

جنگل های هیركانی علی آباد با غفلت متولیان به نام شاهرود به ثبت رسید

جنگل های هیركانی علی آباد با غفلت متولیان به نام شاهرود به ثبت رسید به گزارش كادو دونی یك كارشناس حوزه محیط زیست اظهار داشت: جنگل های هیركانی گلستان به نام استان سمنان و جنگل ابر ثبت جهانی شده و اصلاح آن امكان دارد به شرط اینكه اراده قوی استانی برای این اصلاح وجود داشته باشد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: ۱۴ تیرماه امسال بعد از دو دهه تلاش جنگل های هیركانی در نشست باكو ثبت جهانی شد اما در پرونده ثبتی آن جنگل های هیركانی گلستان در محدوده شهرستان علی آبادكتول به نام استان سمنان و جنگل ابر ثبت شده است.
با مزدك دربیكی، دكترای محیط زیست، عضو هیئت علمی دانشگاه و داور میراث طبیعی جهانی در اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی یونسكو (IUCN) حول محور ثبت دومین اثر طبیعی ایران (جنگل های هیركانی) در لیست جهانی به گفتگو نشستیم و او از دو منظر به ثبت انجام شده انتقاد نمود.
*شما یكی از داوران پرونده ثبت جهانی جنگل های هیركانی در IUCN بودید و انتقاداتی را درمورد این پرونده و مطرح كرده بودید. راجع به این انتقادات توضیح دهید.
مهندس رمضانعلی قائمی، مدیر استانی پرونده ثبت جنگل های هیركانی در میراث طبیعی جهانی یونسكو بودند و تیم هایی از ادارات كل محیط زیست، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همینطور منابع طبیعی گلستان در جلسات تدوین پرونده ثبت این اثر طبیعی حضور داشتند اما در گزارش نهایی كه مجری طرح و تدوین گر این پرونده آماده كرده است اسمی از گلستان آورده نشده و فقط اسامی مسؤلان گیلان و مازندران در این پرونده ثبت شده است و این توهین به استان گلستان است.
بنده این مورد را در فرم IUCN تاكید كردم اما حقیقت این است دوستانی كه در این مورد دست اندركار بودند خودشان باید پیگیری كنند.*انتقاد دیگر شما به مبحث ثبت جنگل های هیركانی گلستان به نام استان سمنان بود؟
بله. بخش عمده جنگل ابر از نظر مرز اكولوژیكی و سیاسی مربوط به شهرستان علی آبادكتول در استان گلستان است؛ اتفاقی كه افتاده این است كه كسانی كه دست اندركار در تدوین این گزارش بنا به علل خیلی غیرموجه و غیركارشناسی این جنگل ها را وارد محدوده شاهرود و سمنان كردند و این مساله مشكل بوجود می آورد چونكه اساساً سمنان فاقد پوشش جنگلی است.
دوستان در شاهرود و استان سمنان خیلی روی جنگل ها بعنوان جنگل های هیركانی سرمایه گزاری نموده اند و درآمد گردشگری فراوانی از آن داشته و دارند.
*قطعاً این دلیل محكمی برای ثبت جنگل های گلستان به نام سمنان نیست؟
دقیقاً این علامت سوال است كه چرا چنین اتفاقی افتاده؛ این ایراد را در فرایند داوری به دوستان در (IUCN) منتقل كردیم اما در گزارش نهایی ثبت شده جنگل های هیركانی شهرستان علی آبادكتول به نام شاهرود ثبت شده و اخیراً هم پوستری دیدم كه این اتفاق (ثبت جهانی) را در شاهرود جشن می گیرند كه جنگل های هیركانی متعلق به استان سمنان است. در شرایطی كه جنگل های هیركانی همانطور كه از نامش مشخص است از منطقه هیركان در محدوده مرزهای سیاسی استان گلستان شروع می شود و تا استان های مازندران و گیلان امتداد دارد.
*كل مساحت جنگل های هیركانی ثبت جهانی شده است؟
نه بعد از ثبت جهانی یك سوء برداشت شده بود كه كل این جنگل ها ثبت شده و باید از آنها حفاظت نماییم و طرح ها در كل آن تعطیل شود. اصلاً اینگونه نیست یكسری از لكه در چارچوب چندین سایت ثبت شده است. این وسط چرا یك بخش از جنگل های علی آبادكتول در گلستان را با عنوان جنگل ابر از نظر سیاسی در شاهرود و استان سمنان قرار داده و ثبت كردند و نام یكی از دفاتر منطقه ای راهم در آنجا گذاشتند این جوای سوال است كه بنده این مورد را در گزارشم آورده ام و این ایراد به تهیه كنندگان و تدوین گران طرح وارد است اما این كه چقدر در طرح نهایی نظرات ما اعمال شده و آیا ایران باردیگر گزارشی را تهیه كرده كه اصلاحات فنی و كارشناسی در آن انجام شده بنده از آن بی خبر هستم چونكه چیزی به بنده بعنوان داور ارجاع نشده است.*چگونه می توان برای اصلاح این ایرادات فنی پیگیری كرد؟
متولی ثبت و پیگیری سازمان میراث فرهنگی است و در سطح عالی و دبیرخانه ای آنها باید پیگیری كنند. این موضوعات قابل اصلاح است و طبق فرآیندهای بین المللی اینگونه نیست كه یك مرتبه پرونده بسته شود و بگوییم نهایی شده و قابل اصلاح نیست.
كمااینكه در كنوانسیون رامسر هم كه مربوط به تالاب های بین المللی است این مسائل را داریم امكان دارد مساحت تالاب كم و یا زیاد شود.
این موارد قابل اصلاح است به شرط اینكه اراده قوی استانی وجود داشته باشد كه این اتفاق را در سطوح بالاتر پیگیری كنند؛ ماجرا پیچیده نیست مبحث از راه میراث فرهنگی به یونسكو ارجاع داده می شود كه اصلاحات صورت گیرد آنچه الان كم داریم اراده استانی است كه باید اتفاق بیفتد.


منبع:

1398/08/11
11:09:04
5.0 / 5
4272
تگهای خبر: جشن , سایت , صنایع دستی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است