تعلل وزارت میراث فرهنگی در ایجاد تشكل حرفه ای گردشگری

تعلل وزارت میراث فرهنگی در ایجاد تشكل حرفه ای گردشگری به گزارش كادو دونی رئیس موقت هیات موسس تشكل حرفه ای دفاتر مسافرتی اظهار داشت: پس از ماهها ارائه درخواست برای تشكیل تشكل حرفه ای گردشگری هنوز وزارت میراث فرهنگی به درخواست متقاضیان ترتیب اثر نداده است.محمودرضا حاجی نصرالله كه به صورت موقت بعنوان رئیس هیات موسس تشكل حرفه ای گردشگری دفاتر مسافرتی تهران شناخته شده است به خبرنگار مهر اظهار داشت: به رغم اینكه درخواست تاسیس تشكل حرفه ای گردشگری خرداد ماه در اداره كل میراث فرهنگی تهران ثبت شده، وزارت میراث فرهنگی هنوز اقدامی برای تشكیل این تشكل انجام نداده است. این درحالی است كه این اقدام در برنامه ششم توسعه باید اجرایی می شد و در دستور العمل این وزارتخانه نیز آمده است.
وی در ادامه بیان كرد: حالا با ۹ نفر بعنوان هیات موسس را ایجاد كرده ایم ولی هنوز وزارت میراث فرهنگی با تثبیت آن موافقت نكرده است. حدود صد آژانس نیز همراه با این هیات موسس درخواست تشكیل این تشكل را كرده اند.
حاجی نصرالله بیان كرد: خیلی از آژانسهایی كه عضو انجمن صنفی ایران و تهران هستند پس از تشكل عضو این تشكل خواهند شد در وهله اول باید انتخابات زیر نظر میراث فرهنگی صورت گیرد در آن صورت هیات مدیره ای كه در نتیجه انتخابات رای آورده می تواند از وزارت خانه اختیارات مختلفی را بگیرد مانند تشكیل كمیسیون های رسیدگی به شكایات. چون حالا انجمن های دفاتر خدمات مسافرتی ایران و تهران چنین اختیاراتی را ندارند.
وی درباره كمیسیون های رسیدگی به شكایات نیز اظهار داشت: حالا آرای صادر شده در این كمیسیون ها لازم الاجرا نیست. همین طور چرا نباید در كمیسیون های تخصصی سوژه صدور مجوزها بررسی شود تا وزارت خانه از آن به بعد این طور فله ای مجوز به هر آژانسی ندهد.
حاجی نصرالله بیان كرد: ما نمی گوییم كه فعالیت انجمن ها هم اكنون برخلاف قانون است ما فقط اختیارات بیشتر میخواهیم بنا بر این درخواست تشكل داده ایم. حتی می توان در اساسنامه تشكل، میزان دخالت وزارت میراث فرهنگی را نیز مشخص كرد.
وی در ادامه اظهار داشت: در تاریخ ۱۹ مرداد ماه امسال مدیركل امور حقوقی و املاك این وزارت خانه در نامه ای به مدیركل دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری نوشته نظر به ادعای ریاست هیات موسس تشكل حرفه ای گردشگری دفاتر مسافرتی استان تهران، و با عطف توجه به تبصره ۲ بند ۵ بخشنامه معاون وقت گردشگری درباره نحوه نظارت بر ایجاد و فعالیت تشكل های حرفه ای دستور فرمایید سوژه بررسی و ضمن پاسخگویی به متقاضی و سایر دوایر ذیربط از نتیجه، این دفتر را نیز باخبر كنند.
در دستورالعمل نحوه ایجاد و فعالیت تشكل های حرفه ای صنعت گردشگری ایران كه آبان ماه سال ۹۵ توسط اداره نظارت و ارزیابی سازمان میراث فرهنگی وقت نوشته شده است آمده كه این دستور العمل به استناد ماده ۲۵ بخشنامه ایجاد اصلاح و تكمیل و... تاسیسات گردشگری و ماده ۷ قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی اصلاحی مورخ ۱۳۷۵ با هدف ایجاد و فعالیت تشكل های حرفه ای گردشگری و به منظور حفظ حقوق و منافع مشروع قانونی بخش غیردولتی و استفاده از ظرفیت آنها در جهت پیشبرد اهداف گردشگری برای اجرا ابلاغ گردیده است.
وظایف و اختیاراتی كه اعضای تشكل حرفه ای گردشگری دفاتر مسافرتی به دنبال آن هستند در این دستورالعمل بدین شرح توضیح داده شده است:
تلاش در جهت استیفای حقوق خواسته های مشروع و حرفه ای اعضای انجمن
برنامه ریزی برای ارتقا سطح مهارت اعضا در امتداد تسهیل و بهبود امور مربوط به گردشگری
همكاری در زمینه شناسایی فعالان واحدهای غیر مجاز و فاقد مجوز از سازمان به منظور جلوگیری از ادامه فعالیت آنها به ترتیبی كه سازمان مشخص می كند
همكاری در جهت شناخت بهتر مشكلات فعالان بخش گردشگری و كمك به حل آنها
كمك و همكاری با سازمان در امتداد فراهم كردن مقدمات لازم در امر صدور مجوز ها و تسریع و ارتقاء كیفیت در انجام امور مربوطه با حفظ ترتیبات و ضوابطی كه سازمان مشخص می كند
ایجاد ظرفیت های حمایت مالی از اعضا و اعطای وام و اعتبار برای اجرای طرح های سرمایه گذاری، تكمیل، تجهیز و ارتقای سطح تأسیسات گردشگری ایجاد نمایشگاه در داخل و یا خارج از كشور توسعه و ترویج شیوه های مدیریت و بهره برداری از تأسیسات گردشگری اجرای مصوبات قانونی شورای عالی میراث فرهنگی و انجام فعالیت های لازم در جهت اجرای هدف های توسعه ای گردشگری كشور

1398/08/02
19:02:56
5.0 / 5
4401
تگهای خبر: اهدا , تخصص , خدمات , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است