به قلم حسین دهباشی؛

سه جلد جدید از كتاب تاریخ شفاهی و تصویری ایران معاصر منتشر گردید

سه جلد جدید از كتاب تاریخ شفاهی و تصویری ایران معاصر منتشر گردید كادو دونی: سه جلد دیگر از مجموعه تاریخ شفاهی و تصویری ایران معاصر (دوره پهلوی دوم) توسط سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران به چاپ رسید.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، مجلدات ۵، ۶ و ۷ «مجموعه تاریخ شفاهی و تصویری ایران معاصر (دوره پهلوی دوم)» به اهتمام حسین دهباشی توسط انتشارات سازمان اسناد و كتابخانه ملی منتشر و روانه بازار نشر شد.
كتاب پنجم با عنوان «اقلیت و اكثریت» به تاریخ شفاهی، زندگی و آثار دكتر فرهنگ مهر (۱۳۹۶-۱۳۰۲)، استاد بازنشسته روابط بین الملل دانشگاه بوستون، معاون اقتصادی در زمان نخست وزیری امیرعباس هویدا در دوره محمدرضاشاه، از افراد مؤثر در وزارت نفت و وزارت دارائی، رئیس دانشگاه شیراز (پهلوی سابق) و رئیس انجمن زرتشتیان ایران اختصاص دارد.
این كتاب روایت دست اولی است از وضعیت زرتشتیان در ایران، تفاوت سلطنت محمدرضا و پدرش، تصمیمات خلق الساعه شاه و طرح­های فرمایشی و خارج از برنامه او به دولت، فساد دستگاه شاهنشاهی در سطوح بالا، وضعیت آموزش عالی كشور و دانشگاه پهلوی و تجزیه و تحلیل شرایطی كه به فروپاشی نظام شاهنشاهی و وقوع انقلاب اسلامی انجامید.
«ملت و حاكمیت» عنوان ششمین كتاب است كه به خاطرات دكتر كاظم ودیعی(۱۳۰۷) وزیر كار و امور اجتماعی دولت شریف امامی، عضو هیات مدیره شركت ملی نفت ایران، معاون وزارتخانه آموزش و پرورش در زمان خانم فرخ رو پارسای ورئیس دانشكده حقوق دانشگاه تهران را روایت می كند.
وی معاون دبیر كل و مسئول كمیته راهبری و آموزش و تبلیغ حزب رستاخیز ایران نیز بوده و تاسیس و ریاست موسسه تحقیقات و آموزش تعاون دانشگاه تهران (۱۳۴۰) را نیز برعهده داشته است. دانشكده‌ی محیط زیست نیز به همت ودیعی در سال ۱۳۵۱ بنیان گذاشته شد. قانون نوین كار در دوره وزارت ایشان مصوب شد.
این خاطرات روایتی از وضعیت آموزش سنتی در ایران، تاثیر نیروهای خارجی در این گذار از سنت به مدرنیته، فعالیت های حزب توده و غائله آذربایجان، تجزیه و تحلیل درباره شاه، مصدق، قوام، اصلاحات ارضی و... بوده است. وی در این كتاب به خاطرات روزهای انقلاب كه منجر به بازداشت، بازجویی و نهایت آزادی او شده است اشاره می­كند.
كتاب هفتم «ایران و اتم» خاطرات دكتر اكبر اعتماد (۱۳۰۹) اولین رئیس مؤسسه تحقیقات و برنامه ریزی علمی و آموزشی كشور(۱۳۴۷) است.
وی بنیانگذار و رئیس سازمان انرژی اتمی و رئیس دانشگاه بوعلی سینا همدان (۱۳۵۲-۱۳۵۱) در دوره پهلوی دوم بوده است. این خاطرات روایت دست اولی از مشاهدات اكبر اعتماد در مباحثی چون وضعیت آموزش در دانشگاه های اروپا، فعالیت های تحقیقاتی وی، بازگشت به ایران و آغاز تدریس در دانشگاه تهران، راه اندازی رآكتور تحقیقاتی مركز اتمی دانشگاه تهران، ملاقات با شاه و تاسیس سازمان انرژی اتمی، نحوه مذاكره و همكاری با كشورهای آلمان و فرانسه برای ساخت نیروگاه اتمی بوشهر و دارخوین، تاسیس شورای عالی پژوهش و... مطالبی از این دست است.

1398/07/13
22:07:14
5.0 / 5
4361
تگهای خبر: آموزش , انتشار , اهدا , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است