تشكیل انجمن علمی مرمتگران و معماران برای صدمه شناسی بافت تاریخی یزد

تشكیل انجمن علمی مرمتگران و معماران برای صدمه شناسی بافت تاریخی یزد به گزارش كادو دونی یكی از ناظران عالی بافت جهانی یزد با اشاره به اینكه شناخت و صدمه شناسی این بافت از عهده انجمن صنفی مرمت گران و معماران خارج است، ایجاد انجمنی علمی از این اقشار را برای شناخت كافی این بافت و سپس صدمه شناسی آن پیشنهاد كرد.


«علی امیری اردكانی» در گفتگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به فرصت ثبت جهانی بافت تاریخی یزد اظهار نمود: ثبت جهانی بافت تاریخی یزد مانند هر پدیده دیگری فرصت ‎ ها و چالش هایی را به همراه دارد كه باید با انتخاب فرصت ها از آن بهره گیریم و از چالش های آن دوری گزینیم.
وی ادامه داد: ثبت جهانی بافت تاریخی یزد در واقع فرصت باارزش و مغتنمی بود كه به مردم یزد و كشورمان تعلق گرفت هرچند كه این فرصت ارزشمند از آن ما نبود و متعلق به گذشتگان ما بود ولی در حین حال باید تلاش نماییم این میراث جهانی را حفظ نماییم چون كه چنین رویدادی بسیار نادر است و عدم پاسداری از این میراث در حقیقت خیانت به آیندگان است.
به نقل از امیری اردكانی، در چنین شرایطی هر قدر زمان صرف این بافت پرارزش شود اساسا منجر به تولید فرهنگ خواهد شد كه می توانیم این فرهنگ را به جهانیان هم عرضه نماییم اما باید این نكته را هم به خاطر داشته باشیم كه با این امانت گرانبها به دقت برخورد نماییم چون كه این بافت تبلور باور گذشتگان است و از آنجایی كه عرضه فرهنگ نیازمند صدور و استخراج كالایی نیست، هر چه بیشتر ارزش آنرا دریابیم و از آن بهره برداری نماییم، تولید فرهنگ هم افزایش خواهد یافت.
وی تصریح كرد: اینكه تولید فرهنگ منجر به باروری بیشتر بافت تاریخی می شود، مسئله مهمی است كه تنها انسان هایی شایسته و درخور به آن واقف هستند؛ افرادی با فرهنگ و دارای جهان بینی قوی، مطالبه گر، آشنا به فرهنگ، هنر، علم و دانش و بینش.
وی نگاه كاسب كارانه و كالاگونه به بافت تاریخی را فاجعه بزرگی خواند كه باید مدیریت شود چون كه این بافت تاریخی و جهانی از مولفه های فراوانی مانند مولفه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، باستان شناختی، مردم شناختی، روان شناختی و بوم شناختی بعنوان تمام مولفه های یك بافت تاریخی برخوردار می باشد.
این ناظر عالی بافت جهانی یزد با این باور كه انسان هایی جامع باید با این بافت تاریخی سر و كار داشته باشند، اظهار نمود: این مورد مهم از عهده دانشگاه ها برنمی آید چون كه كسب دانش، هنر، جامعه شناختی، فرهنگ و ادب، موضوعاتی پرورشی هستند.
وی اظهار داشت: راهكار اصلی برای حراست از این بافت تاریخی، رهبری و مدیریت قشر آگاه جامعه است كه منجر به همسو شدن تمام اقشار شود و مسئولیتی نیست كه بتوان آنرا بر عهده یك نفر گذاشت.
وی حمایت انسان هایی با بینش قوی و همینطور برای طی این مسیر مهم ارزیابی كرد تا بتوان در وهله ی بعد بررسی این بافت را از راه مطالعه و شناخت تمام جوانب آن انجام داد.
امیری اردكانی مسئولیت اصلی در مقوله ی رهبری و مدیریت بافت تاریخی را بر دوش مرمت گران و معماران دانست و با تاكید بر اینكه این فعالیت سنگین نیازمند دانش كافی است و صرفاً انجمن های صنفی این قشر نمی توانند در این امر مهم موفق باشند، تشكیل انجمنی علمی مرمتكاران و معماران را پیشنهاد كرد تا در ابتدا نسبت به این بافت به شناخت كافی برسند و سپس صدمه شناسی كالبدی، فضایی و عوامل پس پشت كالبد را انجام دهند.1398/04/26
15:56:40
5.0 / 5
4856
تگهای خبر: تولید , رمان , فرهنگ , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است