اسناد در رابطه با شیخ صفی الدین ثبت جهانی شوند، ایجاد بانك اطلاعاتی میراث و اوقاف

اسناد در رابطه با شیخ صفی الدین ثبت جهانی شوند، ایجاد بانك اطلاعاتی میراث و اوقاف به گزارش كادو دونی معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پیشنهاد داد: پرونده ای مشترك از اسناد مرتبت با شیخ صفی الدین اردبیلی و محوطه ی جهانی بقعه شیخ صفی الدین كه بعنوان نماینده به كشورها و مراكز مختلف كشور فرستاده شده، تهیه شود.


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، محمدحسن طالبیان كه در آئین اهدای گواهی ثبت مجموعه اسناد بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در لیست ملی برنامه حافظه جهانی كه دوشنبه ۱۰ تیر در موزه ملی ایران برگزار شد، سخن می گفت، با بیان این كه پرونده این محوطه جهانی را همراه با پرونده بازار جهانی تبریز حدود ۱۱ سال قبل شخصا تهیه كرده است، افزود: به سبب ارزش ها و موارد فنی مهمی كه این محوطه داشت در آن سال، این دو پرونده به سرعت در لیست میراث جهانی یونسكو ثبت شدند.
او با تاكید بر این كه با كمك همكارانش مطالعات وسیعی درباره ی اقدامات شیخ صفی الدین و این محوطه از نظر معماری و شهرسازی در ان زمان انجام داده است، اضافه كرد: مقبره ی شیخ صفی الدین از نظر معماری و اصول شهرسازی مبتنی بر اصول در ارتباط با عرفان شیعی است. در این میان خیلی از اطلاعات مكتوب و كتیبه ها می توانست ترجمانی از گفتمان در مثنوی معنوی دیده شود.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان این كه حتما علاوه بر اسنادی كه از شیخ صفی الدین در استان اردبیل و در موزه ملی ایران وجود دارد، اسناد زیادی هم در اختیار دستگاه های دیگر مانند اوقاف و متابخانه ملی ایران وجود دارد، اضافه كرد: امیدواریم بتوانیم بزودی در كنار موزه ی مقبره شیخ صفی الدین، نمایشگاهی از آثار موجود و متعلق به این مكان و شخصیت او برگزار نماییم و از جانب دیگر هر اثری در اختیار موزه ملی و كتابخانه ملی هم وجود دارد به این نمایشگاه منتقل شود، تا از این طریق حتی یك سامانه و بانك اطلاعاتی دقیق از این محوطه ی جهانی به دست آید.


طالبیان با اشاره به دیدار مونسان - رئیس سازمان میراث فرهنگی - با سید مهدی خاموشی – نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه – به پیشنهاد رئیس اوقاف به مونسان اشاره نمود كه «ایجاد یك بانك اطلاعاتی مشترك با اوقاف و میراث فرهنگی» در دستور كار قرار گیرد.
معاون میراث فرهنگی افزود: با عنایت به اسنادِ تاریخی و مهمی كه در سال ۲۰۱۰ برای ثبت جهانی این محوطه به یونسكو عرضه دادیم، معتقدم می توان یك پرونده ی مشترك از همین اسناد كه بطور قطع در استان ها و كشورهای مختلف از ان می تواند وجود داشته باشدف تهیه نماییم و در این كمیته به ثبت برسانیم.
به اعتقاد وی، حتی دانش این كار در لیست میراث جهانی ناملموس هم می تواند وجود داشته باشد.


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، در ادامه هم از گواهی ثبت مجموعه اسناد بقعه شیح حصفی الدین اردبیلی رونمایی گردید و آن توسط بروجردی رئیس كتابخانه ملی به جبرئیل نوكنده – مدیر كل موزه ملی ایران – داده شد.
همچنین حدود ۲۰ سند از اسناد متعلق به شیخ صفی الدین در تالار دوران اسلامی موزه ایران هم رونمایی شدند كه مقرر است این اسناد در این موزه تا جمعه ۱۴ تیر در این بخش در معرض نمایش قرار گیرد.

1398/04/10
20:08:28
5.0 / 5
4850
تگهای خبر: اهدا , فرهنگ , كتاب , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است