گزارش كادو دونی به نقل از مهر

دهن كجی بازار به سیاست های تنظیم قیمت كاغذ، ارشاد امیدوار است

دهن كجی بازار به سیاست های تنظیم قیمت كاغذ، ارشاد امیدوار است كادو دونی: در صورتیكه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درانتها هفته گذشته خبر از اصلاح وضع موجود در بازار كاغذ در هفته جاری خبر داد، بازار كاغذ روز نخست از این هفته را با افزایش باردیگر قیمت كاغذ شروع كرد.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، صدای پای انحلال نشر كشور روز به روز بلندتر می شود. این گزاره ای است كه انتشار آمارهای رسمی كشور در زمینه افزایش هزینه های تولید كتاب در كشور آنرا هر روز بلندتر از روز گذشته اعلام می كند و البته گویا برای دست اندركاران این بخش قربانیان هنوز جدی نشده اند كه كاری از پیش نمی رود.
موسسه خانه كتاب هفته گذشته آماری از نشر ایران در فروردین ماه منتشر نموده كه برمبنای آن در فروردین امسال تعداد ۲هزار و ۶۲۴ عنوان كتاب انتشار یافته كه در مقایسه با ۳هزار و ۳۵۰ عنوان كتاب در دوره زمانی مشابه سال گذشته، ۲۲ درصد كاهش داشته است. این كاهش در تعداد كتاب های عمومی در بازه زمانی مورد مقایسه، ۲۷ درصد و در تعداد كتاب های كودك و نوجوان ۱۵ درصد بوده است. در همین گزارش تصریح شده بود كه ناشران تهرانی در فروردین ماه ۱۳۹۸، ۲هزار و ۴۵۲ عنوان كتاب منتشر نموده اند و سهم ناشران شهرستانی تنها ۱۷۲ عنوان كتاب بوده است.
این اتفاق در حالی رخ می دهد كه فروردین ماه با وجود تعطیلات سال نو به سبب نزدیكی به ایام نمایشگاه كتاب جزئی از ماه های پركار نشر كشور به حساب می آید و چنین كاهشی در آمار آن خبر از وقوع فاجعه ای بزرگتر در اردیبهشت و خرداد ماه سال جاری می دهد.
این وضعیت در مناطق دور از پایتخت نیز خودرا به شكلی تازه نمایش داده است و خیلی از ناشران و حتی مطبوعات محلی در مقابل این فشار مالی روزافزا چاره ای جز تعطیلی برای خود متصور نبودند. در همین راستا و برای نمونه مشاور استاندار بوشهر از كاهش ۴۰ درصد مطبوعات محلی این استان در ماه های اخیر به سبب مشكلات مالی آگاهی داده است.
سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی كه بیشترین نگاه ها به وزارتخانه تحت هدایت او برای تنطیم بازار كاغذ دوخته شده است، در اواخر هفته گذشته و در حاشیه مراسم بیست و پنجمین سال انتشار نشریه ره آورد در شهرستان نهاوند و در مواجهه با سوال اهالی رسانه درباره وضعیت كاغذ عنوان نمود در همین دوهفته اخیر بیشتر از هزار تن كاغذ، كمیته فرهنگی وزارتخانه توزیع كرده و در هفته های آینده نیز چند هزار تن كاغذ دیگر وارد می شود كه شرایط توزیع و بازار كاغذ را متعادل خواهدنمود.
با این وجود خیلی از ناشران كشور اذعان می كنند كه سامانه توزیع دولتی كاغذ كماكان عنوان می كند كه محصولی برای عرضه به ناشران در اختیار ندارد و تنها گروهی كه توانسته اند روی كاغذ دولتی را ببینند قسمتی از اصحاب مطبوعات هستند.
با وجود وعده صالحی برای كاهش قیمت كاغذ در هفته جاری، بازار كاغذ اولین روز خود در هفته جاری را با ازایش قیمت آغاز كرد.
قیمت هر بند از كاغذ تحریر ۷۰ گرمی وارداتی از كشور اندونزی با اندازه ۷۰ در ۱۰۰ كه روز سه شنبه گذشته از ۱۰۰ از مرز ۵۰۰ هزار تومان نیز گذشته بود با اقزایش قیمت باردیگر به قیمت ۵۱۰ هزار تومان برای هر بند آن رسید. این در شرایطی است كه این كاغذ در دو هفته گذشته با قیمت ۴۶۵ هزار تومان به فروش می رسیده است. قیمت كاغذ تحریر با ابعاد ۶۰ در ۹۰ از همین نوع نیز در بازار نیز كه اواخر هفته قبل به رقم بندی ۳۷۰ هزار تومان رسیده بود در اولین روز هفته جاری به ۳۸۰ هزار تومان رسید كه نسبت به رقم هفته قبل خود به ازای هر بند با ۵۰ هزار تومان افزایش داشته است.
این ارقام به ساده ترین شكل ممكن به معنای این است كه بازار، سیاست های توزیعی وزارت ارشاد را قیمت گذاری كاغذ به هیچ شمرده است و ترجیح می دهد كه قیمت این كالا را مانند طلا روزانه تعیین كند. بعضی از خبرنگاران كه این روزها برای تهیه گزارش به خیابان ظهیرالاسلام تهران سر زده اند عنوان می كنند كه فروشندگان كاغذ در این خیابان به مشتریان عنوان می كنند كه بازار كاغذ را در ایران سی واردكننده كنترل می كنند و قیمت گذاری روزانه نیز با هماهنگی آنها و این فروشندگان انجام می شود. این رقم در حالی عنوان می شود كه بعد از ماجرای انتشار فهرست واردكنندگان كاغذ با ارز دولتی و افشای اسامی افرادی بعنوان واردكننده كه وجود خارجی نداشته اند و نیز اصرار مجدد وزارت صنعت در آن زمان برای تعیین تكلیف و تایید واردكنندگان، اخیرا قواعد سختگیرانه تری برای تایید صلاحیت واردكنندگان كاغذ از طرف وزارت ارشاد در نظر گرفته شده تا جایی كه از ۲۴ متقاضی واردات كاغذ تحریر كه به دنبال فراخوان تازه وزارت ارشاد تقاضای خودرا ثبت كرده اند، تنها ۴ متقاضی تایید شده اند. البته در حوزه واردات كاغذ مطبوعات نیز با وجود چنین تدبیری وضعیت كاغذهای وارداتی چندان مطلوب نمی باشد كه در گزارش های قبلی مهر به آن پرداخته شد.
آنچه این روزها خودرا در این ماجرا بیشتر از پیش نمایان می سازد كندی دولت و سیاست های آن در اصلاح ساختاری فعلی بازار كاغذ در كشور است. به همین خاطر است كه مجموعه دستگاه های فعال و حاضر دولتی در این حوزه یك و نیم ماه بعد از اختتام نمایشگاه كتاب و درخواست تدبیر رهبر انقلاب اسلامی برای رفع این موضوع، كماكان در فكر سیاستگذاری و برگزاری جلسه و حواله دادن امیدواریشان بجای ارائه كار عملی هستند و معین نمی باشد این شیوه در نهایت طی سال جاری كار را به كدام مقصد منتهی كند.


منبع:

1398/04/01
15:27:56
5.0 / 5
4262
تگهای خبر: انتشار , تولید , رسانه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است