در هفته بزرگداشت تئاتر چه خبر است؟

در هفته بزرگداشت تئاتر چه خبر است؟ كادو دونی: جزئیات بزرگداشت هفته تئاتر كه از هفتم تا پانزدهم اردیبهشت ماه برگزار می شود با حضور مسئولین این رویداد هنری تشریح شد.


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، نشست خبری شانزدهمین دوره جشن های خانه تئاتر (هفته بزرگداشت تئاتر) دوشنبه دوم اردیبهشت ماه با حضور محمودرضا رحیمی دبیر، احسان حاجی پور مدیر اجرایی و همین طور رضا آقابابایی نماینده برنامه ریزی و فناوری اطلاعات بانك گردشگری كه اسپانسر مالی این رویداد است، در خانه تئاتر انجام شد.
محمودرضا رحیمی دبیر این دوره هفته بزرگداشت تئاتر با اشاره به اینكه این دوره مقرر است متفاوت از سال های قبل برگزار شود، اظهار داشت: ۱۶ سال است كه این رسم وجود دارد و از هم افزایی انجمن های مختلف است كه با حضور ۱۸ انجمن انجام خواهد شد. این جشن از ۷ الی ۱۵ اردیبهشت به قصد معرفی و اصل كرامت بر هنرمندان پیشكسوت تا جوانان انجام خواهد شد. هر روز از این هفته مزین است به نام اساتید این حوزه. این روزها به نام هنرمندانی چون عباس جوانرود، بهرام بیضایی، ژاله علو، علی نصیریان، پری صابری، محمود دولت آبادی و ایرج راد نام گذاری شده است.
وی همینطور افزود: این روز به غلط در تقویم ما نوشته شده «روز هنرهای نمایشی». این روز جهانی و ملی تئاتر است و نه فقط هنرهای نمایشی و روز آغازین این بزرگداشت در ایران با یك ماه تاخیر ۷ اردیبهشت ماه است.
دبیر این رویداد اظهار نمود: در این موسسه ۱۵ انجمن وجود دارد كه هركدام برنامه ای را در این ایام خواهند داشت. بطور مثال انجمن نمایشنامه نویسان نشستی را درباره علت كم كار بودن نمایشنامه نویسان خواهند داشت، كانون كارگردانان هم برای شناخت كارگردانان جوان متولد دهه ۶۰ برنامه دارند. انجمن بازیگران كه جشن خودشان را دارند و در كنار آن از صدرالدین زاهد دعوت كردیم و تمریناتی از گروه های دیگر نمایشی خواهیم داشت.
وی ادامه داد: انجمن طراحان صحنه و لباس مسابقه ای برای دانشجویان و شركت كنندگان و نمایشگاهی باز خواهند داشت. انجمن گریم و ماسك باز هر روز یك گریم را با عنایت به سبك های مختلف تئاتری انجام می دهند. انجمن طراحان حركتی به صورت مشاركتی با تماشگران اجراهایی خواهند داشت و مخاطبان را با بالغ بر ۱۳۷ رقص محلی كه در ایران وجود دارد آشنا خواهند كرد. انجمن نمایشگران خیابانی بر روی جنبه های مختلف لطمه های اجتماعی اجراهایی دارند، انجمن نمایشگران عروسكی باز بزرگداشت ها و جشن خودشان را دارند.
رحیمی افرود: كانون تئاتر كودك و نوجوان هم یك تئاتر خلاق را در محوطه بیرونی اجرا خواهند كرد. انجمن طراحان پوستر هم با حضور آقای ابراهیم حقیقی نمایشگاهی خواهند داشت و پوسترهای قدیمی، جدید و بخش مسابقه را شامل می شود. پوستر امسال را باز از مرحمت آقای حقیقی داریم. انجمن عكاسان هم مانند سال های گذشته برنامه های مشخصی دارند و باوجود نمایشگاه، سه نشست پژوهشی هم دارند كه با حضور بابك حقی، هادی نوید و حمید شاهرخ انجام خواهد شد. انجمن موسیقی هم گرامیداشت ها و جشن های خاص خودشان را با حضور ابراهیم اثباتی دارند، امسال یك شورای علمی برای پژوهش های ما تشكیل شده است كه از بین ۳۰ مقاله ارسالی، ۸ مقاله را انتخاب كردند.
او با اشاره به اینكه سیاست اجرایی ما بحث مشاركت بوده كه بانك گردشگری بر عهده گرفته است، درباره رویكرد رسانه ای این رویداد اظهار داشت: ۸ گروه زنده رادیویی و ۸ گروه تلویزیونی خواهیم داشت. فضای مجازی و تبلیغات پارتیزانی را هم خواهیم داشت. همین طور در فضای مجازی استفاده از اینفلوئنسرها و اشخاص با نفوذ را باز داریم.

وی درباره برنامه های این رویداد هنری افزود: ما ابتدا برنامه همدلی لباس را داشتیم و سه روز با مدیریت الهام پاوه نژاد به جمع آوری لباس های نو و همین طور دیگر اقلام مورد نیاز سیل زدگان كشور به مناطق سیل زده پرداختیم سپس آن برنامه تئاتر پیمایی به سمت خانه هنرمندان را خواهیم داشت كه از ساعت ۱۵، هفتم اردیبهشت شروع می شود و گلزار محمدی مسئول این بخش است. همین طور در افتتاحیه، اجرای پرفورمنس موسیقی خواهیم داشت و بیانیه روز ملی و جهانی تئاتر خوانده خواهد شد.
دبیر این رویداد اضافه كرد: برگزاری جشن هفته تئاتر با جشنواره تئاتر دانشگاهی همزمان شده است و بنا بر این به فكر مشاركت افتادیم و قسمتی از سالن ها را در اختیار این جشنواره گذاشتیم و دو اجرای بین المللی آنها باز در سالن عباس جوانمرد برگزار می شود.
رحیمی درباره اختتامیه این جشنواره هم اظهار داشت: حمیدرضا نعیمی كارگردان مراسم اختتامیه ما است كه در برج میلاد انجام خواهد شد. ما تلاش داریم تمام خانواده تئاتر در این مراسم شركت نمایند، بزرگداشتی از احمد دامود، حسین علی طباطبائی هم خواهیم داشت.
دبیر هفته بزرگداشت تئاتر درباره بودجه و هزینه برگزاری این رویداد و همین طور حضور اسپانسر مالی توضیح داد: شرایط سختی را از نظر مالی پشت سر گذاشته ایم. اینكه می گوییم اختتامیه در برج میلاد برگزار می شود به این معنا است كه یك شب اجاره این مكان ۱۰۰ میلیون تومان هزینه برده است و حدود ۱۵۰ میلیون تومان هم هزینه های چاپ كتاب ها شده است كه بدون داشتن اسپانسر انجام این كارها به سختی صورت می گرفت. امسال ۳۰ منطقه تهران جهت شركت در این رویداد اعلام آمادگی كرده اند و شهرداری به درستی این نكته را بیان كرده كه ما فقط یك مركز و در یك نقطه تهران نداریم بلكه باید در دیگر نقاط هم فعالیت داشته باشیم.
سپس احسان حاجی پور معاون اجرایی هفته بزرگداشت تئاتر درباره اجراهای این جشنواره بیان كرد: بطور كلی امسال برنامه های ما در دو فضای بیرونی و فضاهای داخلی و سالن های تئاتری تقسیم می شود. اختتامیه در برج میلاد برگزار می شود و برای ۳۰ هنرمند پیشكسوت بزرگداشتی انجام خواهد شد. افتتاحیه امسال با یك حركت نمادین و تئاتر پیمایی از چهارراه ولیعصر، میدان ولیعصر و میدان هفت تیر به سمت خانه هنرمندان صورت خواهد گرفت. نمادی را هم با خودمان خواهیم داشت كه به مدالیوم تمام جشن های خانه تئاتر تبدیل خواهد شد.
او اضافه كرد: تماشاخانه سنگلج اجراهایی را كه از ۷ تا ۱۵ اردیبهشت ماه روی صحنه دارد جزو برنامه های این هفته قرار داده و برای عموم بلاعوض است. نكته دیگر این است كه بخش گالری های ما از روز جمعه ۶ اردیبهشت افتتاح می گردد.
بهزاد مرتضوی روابط عمومی هفته تئاتر باز بیان كرد: دو میهمان از خارج از كشور خواهیم داشت كه از جانب سندیكای سراسری آلمان می آیند و مقرر است راجع به صنف تئاتر در آلمان صحبت نماییم و برای ما یك نوع نشست آموزشی بشمار می رود.
رضا آقابابایی نماینده برنامه ریزی و فناوری اطلاعات بانك گردشگری باز درباره مشاركتشان در برگزاری این رویداد هنری توضیح داد: این یك سوژه هنری است و قسمت سخت اینجا بود كه بعنوان یك بانك اهمیت و ارزش معنوی كارهای تئاتری را ارج بنهیم و خوشحالیم كه توانستیم تاثیر مثبتی داشته باشیم.1398/02/02
22:24:54
5.0 / 5
4467
تگهای خبر: آموزش , تئاتر , تولد , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است