چطور عكس فضانوردان آپولو-۸ بعنوان نماد نوروز شناخته شد؟

چطور عكس فضانوردان آپولو-۸ بعنوان نماد نوروز شناخته شد؟ كادو دونی: بااینكه ما ایرانیان روز اول فروردین را بعنوان نوروز جشن می گیریم، اما جالب است كه بدانید اگر امروز، نوروز در سازمان ملل جشن گرفته می شود، نه به همت ایرانیان؛ بلكه به سبب پشتكار یك انسان خیرخواه در آن سوی جهان است كه مبتكر ثبت نوروز در سازمان ملل به عنوانˮروز حفاظت از زمینˮ شناخته می شود.


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، ما ایرانیان روز اول فروردین را بعنوان نوروز جشن می گیریم. قرن ها است كه این سنت در ایران (در عرصه فلات ایران و نه سرزمینی كه امروز ایران نامیده می شود) اجرا می شود و در طول این قرن ها، بارها و بارها به دلیلهای مختلف همچون كج فهمی ها، عده ای با برگزاری آن مخالفت كردند و یا خواستند جایگزینی برای آن بسازند و در بعضی مناطق موفق هم شدند. بطور مثال در شوروی سابق، در مناطقی كه نوروز جشن ملی به حساب می آمد، نوروز را كم رنگ و كم رنگتر كردند و خواستند كریسمس را جایگزین كنند. كسانی كه با نوروز درافتادند، فهم آنرا نداشتند كه این یك سنت الهی است و نه قانون بشری. "نوروز"، روز اعتدال بهاری، روز تولد دوباره حیات در زمین است و ربطی به حكومت ندارد. به عبارتی حكم این جشن را خالق جهان نوشته و نه حكومت ها كه با عوض شدن حاكمیت ها، این حكم لغو شود.

اما جالب است بدانید كه بر خلاف برخی حاكمان سرزمین های عضو جشنواره نوروزی كه مخالف برگزاری آن بودند و هستند و تمام توان شان را برای از بین بردن این سنت پابرجای الهی به كار بردند، یك انسان خیرخواه در آن سوی جهان، مبتكر ثبت نوروز در سازمان ملل به عنوان"روز حفاظت از زمین" شد و اگر امروز، نوروز در سازمان ملل جشن گرفته می شود، نه به همت ایرانیان؛ بلكه به سبب پشتكار یك آمریكایی به اسم "جان مك كانل" است!

"جان مك كانل" فرزند پزشكی بود كه به جای نشستن در مطب و كسب درآمد جهت زندگی مرفه، خودرا وقف مردم كرد و كولی وار هر روز در جایی به مداوای نیازمندان پرداخت. "جان" در ۲۲ مارس ۱۹۱۵ به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات در آزمایشگاه نوبل در لس آنجلس به كار مشغول شد. او بعنوان یك مسیحی معتقد خودرا ملزم به حفاظت از محیط زیست می دانست و در این راه تمام توانش را متمركز كرد و می اظهار داشت كه عشق و دعا می توانند قدرتمندتر از بمب باشند.

در ۳۱ اكتبر ۱۹۵۷، چند روز سپس پرتاب اسپوتنیك -۱، نخستین ماهواره جهان، "جان مك كانل" یك سرمقاله با عنوان "ساخت ماهواره نماد امید" را نوشت و خواهان همكاری صلح آمیز در كاوش فضا شد. "مك كانل" در سال ۱۹۵۹ برای پیروزی رؤیای صلح آمیز خود، با همكاری همفكری به نام "ارلینگ تونس" یك بنیاد به وجود آورد و به انجام فعالیت های اجتماعی پرداخت. آنها در سال ۱۹۶۲ برای تغذیه هزاران پناهنده هنگ كنگی یك كمپین با نام "غذایی برای میلیون ها" را سازماندهی كردند و به دنبال موفقیت چشم گیر آن، وی و دوستانش مبتكر كمپین "دقیقه ای برای صلح" شدند.

نگرانی "مك كانل" برای محیط زیست كه از اواخر دهه ۱۹۵۰ شروع شده بود، در اوایل دهه ۱۹۷۰ افزایش پیدا كرد. او معتقد بود كه انسان مسئولیت مراقبت از زمین را بر عهده دارد. دیدن عكس تمام رخ زمین كه توسط فضانوردان آپول و-۸ از مدار ماه برداشته شده بود، چنان او را متاثر كرد كه به فكر ثبت روزی به نام "روز زمین" بیفتد و پرچمی به وجود آورد كه این عكس نشان وسط پرچم باشد.

این پرچم در سال ۱۹۹۷ و طی جشن روز زمین در سازمان ملل متحد، به فضانورد روس "آناتولی بریزاووی" اهدا شد و توسط فضانوردان آپولو ۸ روس به مجتمع مداری "میر" برده شد تا بعنوان نماد "پرچم كره زمین" بر فراز این سیاره برافراشته شود.

"مك كانل" در نوامبر ۱۹۶۹ پیش نویس جشن این روز را در كنفرانس مسائل زیست محیطی یونسكو نمایش كرد تا روز اعتدال بهاره، بعنوان یك تعطیلات جهانی برای جشن زندگی و زیبایی زمین و پیشبرد صلح تصویب شود و همراه با جشن زندگی بر روی زمین، به ملت ها در مورد نیاز به حفظ محیط زیست آگهی داده شود تا نشان دهند كه زندگی در زمین به همكاری همه بستگی دارد. این پیشنهاد مورد حمایت بسیاری واقع و تصویب گردید.
نخستین جشن روز زمین، در ۲۱ مارس ۱۹۷۰ در شهر سانفرانسیسكو اجرا شد. به دنبال آن سازمان ملل باز این روز را پذیرفت و "او تانت" سومین دبیركل سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۱ آنرا بعنوان "روز زمین" اعلام نمود.
اینك نوروز همه ساله با صدای زنگ صلح در سازمان ملل و در خیلی از شهرها در سراسر جهان جشن گرفته می شود تا مردم فكر كنند چه باید كرد تا از سیاره مادری خود حفاظت كنند و زندگی در تمام زمین را بهبود بخشند.1398/01/01
10:47:57
5.0 / 5
4586
تگهای خبر: اهدا , تولد , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است