از ثبت یك كافه تا مسجدی در معرض تخریب

از ثبت یك كافه تا مسجدی در معرض تخریب كادو دونی: مسجد صبحگاهی «آلایی» برای حفاظت از خطر تخریب، كافه «گل رضائیه» بعنوان یكی از قدیمی ترین كافه های تهران و گاراژ «اتو خراسان» در آخرین جلسه كمیته ثبت آثار تاریخی امسال، ملی شدند.


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، مسجد صبحگاهی «آلائی» در خیابان دربند كه در طول دو سال قبل بارها با خطر تخریب روبه رو شده بود، بالاخره در آخرین جلسه ثبت آثار غیرمنقول امسال در دوم اسفند، به واسطه داشتن خاصیت های اجتماعی، فرهنگی و معماری حائز شرایط ثبت در آثار ملی شناخته شده است.
گاراژ «اتو خراسان» در خیابان ری باقی مانده از پهلوی دوم، با خاصیت های معماری و تزئیناتِ خاص خود كه امروز به بنگاه محمد توكلی پور مشهور است، به سبب خاصیت های معماری و تزئینات آجركاری اش واجد ارزش ثبت شناخته شده است. این بنا كه اصالت تاریخی خودرا حفظ نموده است، حالا در دو طبقه، طبقه اول پاركینگ و طبقه دوم میهمان پذیر كاربری دارد.
كافه «گل رضائیه» را یكی از قدیمی ترین كافه رستوران های تهران می نامند كه بیشتر از ۸۰ سال قبل همراه با چهار كافه دیگر در تهران فعالیت می كردند. با وجود گذشت سال ها «گل رضائیه» و «نادری» همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند. «گل رضائیه» در سال ۱۳۱۰ به وسیله فردی ارمنی به نام «گارگنا آوانسیان» در خیابان سی تیر راه اندازی شد. در سال ۱۳۲۴ فردی به نام « عزیزالله خوشامن» پدربزرگ شروین صاحب فعلی این كافه، آنرا خریداری كرد. علاوه بر این كه یكی دو سال قبل درهای قدیمی كافه به جنس چوبی تغییر ماهیت دادند، طراحی داخلی این كافه با الهام از وضعیت این فضای قدیمی در دهه ۴۰ - ۵۰ بازسازی شد.1397/12/25
22:21:03
5.0 / 5
4213
تگهای خبر: فرهنگ , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است