نگرانی انجمن نویسندگان كودك درباره تقلیل و كاهش جایگاه ادبیات و هنر كودك و نوجوان

نگرانی انجمن نویسندگان كودك درباره تقلیل و كاهش جایگاه ادبیات و هنر كودك و نوجوان به گزارش كادو دونی انجمن نویسندگان كودك و نوجوان درباره «افول جایگاه ادبیات و هنر كودك و نوجوان در جشنواره های دولتی» بیانیه داد.


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، در متن این بیانیه آمده است: «انجمن نویسندگان كودك و نوجوان بعنوان نهادی مدنی كه اتفاقات عرصه فرهنگ و اندیشه را دنبال می كند، اخطار و نگرانی خویش را بابت تقلیل و كاهش جایگاه ادبیات و هنر كودك و نوجوان در جشنواره های دولتی اعلام و سیاست گذاران فرهنگی را به اصلاح و تغییر این روند دعوت می كند.

در جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی ایران، سال هاست كه كتاب برنده كودك و نوجوان اعلام نشده و همینطور تعداد گروه های داوری كودك و نوجوان كاهش یافته است. در جشنواره شعر فجر نیز، شعر كودك و نوجوان امسال همچون سال گذشته، برنده ای نداشت و گروه های شعر خردسال، كودك و نوجوان در هم ادغام شد. جشنواره كتاب كودك و نوجوان و جشنواره مطبوعات كودك ونوجوان چندسالی است كه در كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان به فراموشی سپرده شده و از برگزاری جشنواره و نمایشگاه بین المللی تصویرگری كتاب كودك خبری نیست.
همینطور جشنواره های بین المللی فیلم و تئاتر كودك هم با كوچك سازی همراه بوده اند. مشكلات اقتصادی كه كشور و دولت را گرفتار تنگناهای گوناگون كرده است، بر هیچ كس پوشیده نیست اما اولویت بندی صحیح، عالمانه و عادلانه نخستین پیش شرط هرگونه حذف و ادغام و كاهش جوایز و هزینه های جشنواره های فرهنگی است. اهمیت مخاطبان كودك و نوجوان و نقش كتاب و هنر در فرهنگ سازی و پرورش آنها از بدیهیاتی است كه بارها توسط مسئولان و متخصصان مورد تأیید قرار گرفته است. این كه در كوچك سازی جشنواره ها و جوایز فرهنگی، پیش و بیشتر از هر حوزه دیگری از سهم كودكان كه صدای اعتراض و حق رأیی ندارند بكاهیم، نهایت بی انصافی و اقدامی غیر كارشناسانه است.

انجمن نویسندگان كودك و نوجوان، مجدداً اهمیت كودكان و نوجوانان را به همه سیاست گذاران و متولیان عرصه فرهنگ گوشزد می كند و آنها را به اصلاح و جبران روند موجود دعوت می كند.

انجمن نویسندگان كودك و نوجوان».1397/12/16
13:31:24
5.0 / 5
4254
تگهای خبر: ادبیات , تئاتر , تخصص , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است