با حضور مختارپور؛

دومین برنامه نمایشنامه خوانی های نهاد كتابخانه ها برگزار گردید

دومین برنامه نمایشنامه خوانی های نهاد كتابخانه ها برگزار گردید كادو دونی: دومین برنامه از طرح ترویجی نمایشنامه خوانی نهاد كتابخانه های عمومی كشور با حضور علیرضا مختارپور دبیركل این نهاد در كتابخانه محقق حلی تهران برگزار گردید.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، دومین برنامه از طرح ترویجی نمایشنامه خوانی نهاد كتابخانه های عمومی كشور با محوریت خوانش نمایشنامه «میزان» عصر روز گذشته دوشنبه ۲۴ دی با حضور علیرضا مختارپور دبیركل نهاد كتابخانه های عمومی كشور، علی نیكنام مدیركل كتابخانه های عمومی استان تهران و تعدادی از كتابداران و اهالی كتاب در كتابخانه محقق حلی تهران برگزار گردید.
در این نشست فرهاد بشارتی و مهدی امینی از بازیگران تئاتر و تلویزیونن نمایشنامه خوانی نمایشنامه «میزان» را به عهده داشتند.
علیرضا مختارپور دبیركل نهاد كتابخانه های عمومی كشور سپس اجرای نمایشنامه خوانی با اشاره به اینكه طرح كتابخوانی از دو سال پیش انجام شده، اظهار داشت: نقطه اولیه این طرح به نشست های كتابخوان بر می گردد كه از سه سال پیش در كتابخانه ها اجرایی شد و ده ها هزار نفر به معرفی كتاب های خوانده شده خود پرداختند. در این برنامه ها افراد كتاب هایی را كه مطالعه كردند طی زمان ۵ تا ۱۰ دقیقه معرفی كردند.
وی اضافه كرد: سپس اجرای طرح نشست های كتابخوان، این طرح از دی ماه با نمایشنامه خوانی در كتابخانه ها ادامه پیدا كرد و امیدواریم كه آموزش اجرا باز در كتابخانه ها آغاز شود. تفاوت نمایشنامه و فیلم در این است كه نمایشنامه نیازی به دكوراسیون، امكانات و هزینه چندانی ندارد و دانش آموزان در سطح مدارس باز می توانند این كار را انجام دهند.
دبیركل نهاد كتابخانه های عمومی كشور با اشاره به اینكه كودكان استعداد درخشانی در فهم و درك مطالب دارند، افزود: كتابخوانی، تمرین و مقدمه تقویت مهارت افراد در نمایشنامه خوانی است. به جهت اینكه بتوانیم در نمایشنامه خوانی بر دیگران اثرگذار باشیم، لازم است حین خواندن با مخاطب ارتباط بگیریم. نمایشنامه خوانی بیشتر مورد اقبال افراد قرار دارد. اجرای ناقص امكان دارد خواسته ما را برآورده نكند. امیدوارم این كار به رونق نمایشنامه خوانی در كشور هم كمك نماید.
مختارپور سپس بیان سخنانش، از ۶ نفر از اعضای نوجوان كتابخانه ها خواست روی سن بیایند و شیوه درست خوانش كتاب را به آنها آموزش داد.
علی نیكنام مدیركل كتابخانه های عمومی استان تهران در این مراسم اظهار داشت: تجربه موفق نشست های كتابخوان و معرفی چندصد هزار كتاب این لزوم را ایجاب كرد كه قالب جدیدی را پس از سه سال اجرای این طرح تجربه نماییم. از این رو نشست های نمایشنامه خوانی را از شهر تهران شروع كردیم كه اتفاق خوبی برای جمع و جذب شدن افراد و نشستن آنها دور یك میز بود تا موضوعات دیگر ذیل محور كتابخوانی قرار گیرد.
وی اضافه كرد: نمایشنامه خوانی این هنر را دارد كه در چارچوب اجرا، خوانش كتاب باز تمرین شود. در این راستا شخصیت های كتاب استخراج و مخاطبان با آنها زندگی می كنند. می توان تصویرسازی كرد و انس بیشتری با كتاب گرفت.
مدیركل كتابخانه های عمومی استان تهران اظهار داشت: درصدد هستیم برنامه های مطلوبی را برای سال ۹۸ كتابخانه های عمومی استان طراحی و اجرا نماییم. در این راستا استعدادهای نهفته باز شكوفا می شوند. این طرح در ۱۵۰ كتابخانه عمومی سطح تهران اجرایی میگردد. در این راستا از منابع قصه و رمانی كه خریداری یا برای نهاد ارسال شده است استفاده میگردد.
فرهاد بشارتی بازیگر تئاتر و تلویزیون باز در این برنامه اظهار داشت: این اقدام حركت جالبی بود كه قبل از این در دانشگاه ها به صورت حرفه ای انجام شده بود. با این وجود انجام آن در میان گروه سنی كودك و نوجوان اقدام اثرگذاری بود. اگر این طرح اطلاع رسانی شود و مكان بزرگتری به آن اختصاص پیدا كند، می توان اثرگذاری بیشتری را انتظار داشت. همین طور باید در انتخاب متن ها برای این افراد دقت كرد تا روزآمدتر، تاثیرگذارتر و به واقعیت جامعه نزدیكتر باشد كه مخاطبان نوجوان انس مطلوبی با آنها بگیرند. همین طور می توان از كارهای نویسنده های معروف تئاتر در این باره بهره گرفت.

1397/10/25
16:29:30
5.0 / 5
5168
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است