در محفل شاعران رسانه عنوان شد

فریدون صدیقی: اگر شاعر هستید كار روزنامه نگاری را رها كنید

فریدون صدیقی: اگر شاعر هستید كار روزنامه نگاری را رها كنید كادو دونی: فریدون صدیقی در محفل شاعران رسانه اظهار داشت كه شاعری با روزنامه نگاری سازگار نیست و اگر شاعر هستید كار روزنامه را رها كنید.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، محفل شاعران رسانه از سلسله محافل سیزدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر با تقدیر و تجلیل از اساتید برجسته و پیشكسوت حوزه شعر، روزنامه نگاری و موسیقی عصر روز گذشته در تالار رودكی برگزار گردید.
روزنامه نگاری بازنشستگی ندارد
در ابتدای این محفل، مهدی قزلی با ذكر خاطراتی از دوران روزنامه نگاری خود اظهار داشت: خودم را هم صنف خیلی از شما كه اینجا تشریف دارید می دانم؛ به این دلیل كه از دوران دانشجویی، دلمشغولی این حوزه را داشتم. بعد هم در مجلاتی كه روی كیوسك می آمد و رگ و ریشه دانشجویی داشت مثل نقطه سرخط، فعال بودم. از آخرین كارها هم می گردد به كار در گروه مجلات همشهری، راه اندازی همشهری داستان و بعد هم بیشتر از یك سال فعالیت در همشهری آیه اشاره نمود.
وی اضافه كرد: بعنوان یك عضو كوچك از خانواده مطبوعات، بسیار سبب افتخارم است در جایی هستم كه بزرگان رسانه حضور دارند.

قزلی با تشریح روند اجرایی جشنواره شعر فجر اظهار داشت: برگزاری بزرگترین رویداد شعر كشور از سال ۱۳۹۳ بر عهده بنیاد شعر و ابدیات داستانی ایرانی ها قرار گرفت و با مشورت جدی كه با بزرگان ادبیات داشتیم به نظرمان رسید كه به جای ارسال آثار، روی كتاب های انتشار یافته در سال قبل تمركز نماییم كه پس از این چندسال، جمع بندی ما این است كه در كل این تاثیرات مثبت بوده اند.
مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ضمن تاكید بر اهمیت گردآوری آثار یك شاعر در چارچوب كتاب اضافه كرد: شاعران زیادی داریم و داشتیم كه شعر گفتند، شاعر بسیار خوبی هم بودند اما پس از مدتی به هر ترتیبی اثری از آنها باقی نماند؛ به خاطر اینكه اشعار و آثارشان به كتاب تبدیل نشدند. ما انشاالله كاستی های ارسال خود شعر و نه كتاب، را برای كسانی كه امكان انتشار كتاب ندارند، مدنظر داریم و سال آینده به این مورد توجه جدی می نماییم. به جهت اینكه جشنواره در سطح باقی نماند و كتاب هایی كه در سال های قبل تر انتشار یافته اند هم مورد توجه قرار دهیم، محافل جشنواره را در فاصله یكی دو ماه مانده تا اختتامیه در نظر گرفتیم تا امكان شعر خواندن و شعر شنیدن برقرار شود.
دبیر اجرایی سیزدهمین جشنواره شعر فجر درباره محافل این دوره اظهار داشت: محفل اول امسال به سنت چند سال قبل با حضور دبیران ادوار گذشته برگزار گردید و كارش را در گتوند، زادگاه قیصر امین پور آغاز كرد. محافل دیگری هم همچون محفل شعر زنان، محفل شعر فاطمی و محفل شعر طنز به یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد در برنامه داریم كه بزودی اطلاع رسانی خواهیم كرد.
قزلی به روند بررسی آثار جشنواره سیزدهم اشاره نمود و اظهار داشت: ۴۵۰۰ اثر در سه دسته شعر بزرگسال، درباره شعر و شعر كودك و نوجوان به جشنواره بین المللی شعر فجر ارسال شده و داوران ما با جدیت آثار را بررسی می كنند.
وی در انتها اظهار داشت: ما از اساتیدی نظیر آقای صدیقی یاد گرفتیم كار روزنامه نگاری از آن شغل هایی است كه نه روز می شناسد، نه شب و بازنشستگی هم ندارد. از آنجائیكه جناب آقای صدیقی را می شناسیم می دانیم اهل نشستن نیستند و حتما فضای روزنامه نگاری و خبرنگاری ما از خدمات ایشان استفاده خواهد نمود. امیدوارم سهم كوچك ما در تجلیل از استاد فریدون صدیقی، طلیعه ای باشد به جهت اینكه به كسانی كه باید به این مورد توجه نمایند، تلنگری وارد شود و از صدیقی تجلیل كنند.
ایستادن و ماندن برای جشنواره شعر فجر
ابراهیم اسماعیلی اراضی، شاعر و دبیر محفل شاعران رسانه درباره روند برگزاری این محفل اظهار داشت: اوایل دی ماه بود كه آقای بهروز جلالی، معاون محترم فرهنگی و امور استان های بنیاد با من درباره برگزاری محفل شعر در جشنواره بین المللی جشنواره شعر فجر برای اهالی رسانه صحبت كرد؛ اینكه بچه های شاعر كه در رسانه ها كار می كنند معمولا زحمت خبرهای جشنواره روی دوششان است اما خودشان پشت خبر می مانند و از طرفی، بزرگداشتی برای پیشكسوتان عرصه رسانه داشته باشیم. مراحل اجرایی كار به سرعت طی شد تا به امروز رسیدیم كه در خدمت شما هستیم. امیدواریم سال بعد نوبت به كسانی برسد كه امسال شرمنده شان شدیم.

اسماعیلی اراضی درباره جشنواره شعر فجر نز اشاره كرد: جشنواه شعر فجر اگر دردهایی دارد، دوایش آمدن و ایستادن است.
شاعر نمی تواند روزنامه نگار باشد
فریدون صدیقی، پیشكسوت روزنامه نگاری كشور با ذكر خاطراتی از دوران روزنامه نگاری خود اظهار داشت: من گله مند از هیچكس نیستم. من مرهون رسانه هستم، با رسانه بزرگ شده ام. همشهری را دوست دارم و هنوز هم می خرمش.
صدیقی درباره ارتباط روزنامه نگار و شعر صحبت كرد و افزود: آیا امكان دارد شاعر روزنامه نگار یا داستان نویس شود؟ كسی كه درام را بشناسد، می تواند داستان نویس شود. اگر درام را بشناسد، می تواند روزنامه نگار شود. داستان نویس می تواند شاعر شود؟ نه، شاعر شاعر است و قرار ندارد. اگر شاعر هستید، روزنامه نگاری را رها كنید و به دغدغه شاعری تان برسید. شاعر یك خصلت گوهری دارد كه مال خودش است.
این پیشكسوت حوزه رسانه صحبت هایش را با خواندن بخش هایی از شعری از منوچهر آتشی به آخر برد.
عارف قزوینی، آغازگر نسل جدید ترانه سرایان ایران بود
در ادامه این محفل، صدیق تعریف پشت تریبون قرار گرفت و با ذكر خاطره هایی از نحوه آشنایی با نشریه ها اظهار داشت: روزنامه خواندن را طبیعتا از كیهان بچه ها شروع كردم و بعد به مجله جوانان رسیدم. یادم است برخی از نامداران امروز شعرهایشان را به آن بخش می فرستادند. اسم هایی مثل منصور اوجی از شیراز، جلال الدین ملكشاه از سنندج، محمدرضا عبدالملكیان و بسیارانی كه بعدها از نزدیك با برخی از آنها آشنا شدم. بخش دیگر هم كه یادم نمی رود، بخشی بود كه داستانی درباره مضمون و كلام یك ترانه نوشته می شد. هیچگانه ترانه جمعه ها كه برپایه آهنگ فرهاد مهراد نوشته شده بود از یادم نمی رود.

تعریف سپس درباره عارف قزوینی صحبت كرد و افزود: پیش از عارف ترانه ها خیلی تكراری و یكنواخت جلو می رفت. عارف با آمدنش روحی به ترانه دمید كه به شكل عمودی و فواره ای خودش را نشان داد. به تحقیق، تك تك تصانیف عارف به یك مورد خاص اجتماعی سیاسی مربوط می گردد و می توان گفت عارف به شكلی گزارشگر و روزنامه نگار بوده. ضمن اینكه نمی توان او را فقط در كلام خلاصه كرد. می گردد اظهار داشت كه یك منشوری از چند هنر است؛ آواز خوش، نواسازی و آهنگسازی، تصنیف و شعر. علت ماندگاری اصلی كلام عارف، صرفا واگویه مسائل تاریخی نیست بلكه دلیلش ساختار پرقدرت و ملودی های زیبای او است. خود ملودی هایی كه عارف برگزیده به تنهایی دارای ارزش هنری بسیار بالایی است.
در این محفل، سید عبدالجواد موسوی، حامد عسكری، حامد یعقوبی، آرش نصیری، یاسین نمكچیان، ساره دستاران، صادق رحمانی، زهیر توكلی، محمدرضا فرخانی، شهاب دارابیان، عباس كریمی، سید محمد جواد هاشمی، سلمان نظافت یزدی، آرش شفاعی، مرتضی كاردر و مریم آموسا از شاعران رسانه و مطبوعات شعرخوانی كردند.
در آخر این مراسم از فریدون صدیقی (استاد پیشكسوت روزنامه نگاری)، علیرضا طبایی (شاعر و مدیر صفحات ادبی)، و صدیق تعریف (خواننده و موسیقی پژوه) تجلیل شد.

گفتنی است، هفته گذشته، ابراهیم اسماعیلی اراضی دبیر محفل شاعران رسانه به نمایندگی از بنیاد شعر و ادبیات داستانی در منزل تیمور گورگین، شاعر، ترانه سرا و روزنامه نگار در شهر خمام استان گیلان حضور یافت و با اهدای لوح تقدیر و هدیه از ایشان قدردانی نمود.

1397/10/19
14:38:07
5.0 / 5
4686
تگهای خبر: ادبیات , انتشار , اهدا , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است