تخریب بخشی از تاریخ جندق در نزدیكی شبستان یك مسجد

تخریب بخشی از تاریخ جندق در نزدیكی شبستان یك مسجد به گزارش كادو دونی بخشی از بافت و محوطه تاریخی قلعه جندق همچون یك بنای قدیمی و یك ساباط به بهانه گسترش شبستان مسجد جامع تخریب شد.


به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، مسجد جامع جندق جزو بناهای تاریخی است كه در سال ۹۱ توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت ملی رسیده است. در كنار آن یك خانه قدیمی قرار داشت كه چند سال پیش توسط هیات امنای مسجد خریداری شد و زیلوهای دوره صفوی و قدیمی مسجد در آن نگهداری می شد گاهی هم هنگام مراسم مختلف زنان مسجد به این خانه می رفتند این خانه با یك گذر و ساباط به مسجد متصل بود حالا اما به بهانه گسترش شبستان زنانه مسجد جندق، ساباط و این خانه تخریب شده است تا شبستان جدید به شبستان قدیمی متصل شود. این تخریب ها با تراكتور انجام شده و مسئولان اداره میراث فرهنگی خور و بیابانك كه شهرستان جندق هم تحت پوشش آنهاست، از این اقدامات بازدید كرده اند. در این باره، حسین رئیسی، مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خور و بیابانك به خبرنگار مهر توضیح داد: داخل قلعه تخریب هایی صورت گرفته است یك خانه و یك ساباط تخریب شده و با اینكه خانه تاریخی نبوده اما چون در محدوده قلعه ثبتی قرار داشته نباید این تخریب انجام می شد اما هیات امنا مبادرت به تخریب برای گسترش شبستان كرده اند ما زمانی كه از این مورد آگاه شدیم دستور توقف را دادیم اما دوباره شبانه مبادرت به تخریب بخش های دیگر كردند حالا هم از هیات امنای مسجد جامع شكایت كرده ایم و در مراجع قضایی پرونده تشكیل شده است. همینطور طرح آنها جهت بررسی به اداره میراث فرهنگی استان اصفهان رفته است اما این طرح را زمانی به ما عرضه كردند كه كارها انجام شده بود. وی افزود: خانه ای كه تخریب شده تاریخی نبوده است اما چون در محدوده ثبت ملی شده قلعه قرار داشته نباید تخریب می شد. این تخریب ها درحالی انجام شده كه این بناها داخل قلعه قرار داشته و محوطه قلعه جندق هم با قدمت قرن هفتم هجری تا دوره قاجاریه سال ۹۳ به شماره ۳۱۰۹۴ ثبت ملی شده و هرگونه تغییری در آن تخلف است.
در همان سال ۹۳ كه محوطه قلعه به ثبت رسید، محمد حسن طالبیان در نامه ای به زرگرپور استاندار اصفهان نوشت كه این اثر تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی و است و هرگونه دخل و تصرف و یا اقدام و عملیاتی كه منجر به تخریب با تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ از كتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی تعزیرات و مجازات های بازدارنده جرم به حساب می آید و مرتكب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفا با تایید و نظارت این سازمان ممكن خواهد بود.

او در این نامه خواست تا دستور داده شود مراتب جهت اطلاع و اجرا به مقامات و مسئولان استان ابلاغ و از نتیجه اقدامات انجام شده این سازمان را آگاه كنند.
اكنون با وجود چنین اقدامی از جانب هیات امنای مسجد جامع جندق پرونده قضایی برای این مورد تشكیل شده و سازمان میراث فرهنگی قصد شكایت از آنها را به علت تخریب بخشی از تاریخ جندق كرده اند.

1397/10/02
15:51:45
5.0 / 5
5070
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است