در گفتگو با مهر مطرح شد:

تشریح برنامه های جشنواره قصه گویی، ۳۱ رویداد استانی به اختتام رسید

تشریح برنامه های جشنواره قصه گویی، ۳۱ رویداد استانی به اختتام رسید كادو دونی: رئیس بیست و یكمین جشنواره بین المللی قصه گویی به تشریح برنامه ها و سیاست های  بیست و یكمین جشنواره قصه گویی پرداخت.محمدرضا زمردیان، رئیس بیست و یكمین جشنواره بین المللی قصه گویی در گفت و گو با خبرنگار مهر، برنامه ها و رویكردهای این جشنواره را تشریح نمود.
معاون فرهنگی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان در این زمینه اظهار داشت: قصه گویی در كانون پرورش فكری نه یك جشنواره كه فرآیندی محتوایی و شكلی است كه در جای جای فعالیت هاییكانون نقش پررنگی دارد.
وی اضافه كرد: مربیان زحمتكش كانون در اقصی نقاط كشور چه بعنوان مربیان فرهنگی و چه در قالب مربیان مراكز سیار از قصه گویی بعنوان یك ابزار پرورش فكر و خلاقیت بهره می برند و بیشتر از دو دهه است كه هنرمندی خودرا در این حوزه در قالب جشنواره قصه گویی به نقد و نمایش می گذارند.
زمردیان در ادامه تصریح كرد: با آغاز دهه سوم عمر جشنواره قصه گویی به نظر میرسد زمان آن رسیده جغرافیای قصهگویی از مرزهای كانون فراتر رود و مربیان و قصهگویان كانون بعنوان مهمترین و شاید تنها مرجع ترویج قصهگویی در كشور به دنبال احیا این سنت مهم ایرانی در بین اقشار مختلف باشند.
رئیس بیست و یكمین جشنواره قصه گویی اضافه كرد: قصهگویی و روایتگری ارتباط مستقیم با قوه تخیل و تفكر مخاطب دارد، چونكه در قصهگویی بخشی از حواس درگیر قصه و قصه گو شده و سایر اجزا را باید ذهن مخاطب بسازد. قصهگویی ابزار مهمی است كه نه تنها در پرورش فكری كودكان كه زمینه ساز مهم انتقال عناصر فرهنگ و ارتباط دهنده نسل امروز با گذشته خویش است. با تجربه و دستاوردهایی كه كانون پرورش در امر قصهگویی و آثار تربیتی آن دارد این مدل میتواند قابل تسری به سایر سازمان ها و دستگاههای علاقه مند باشد.
زمردیان اضافه كرد: با استقبال گستردهای كه از جشنواره امسال شد شاهد تسری امر قصه گویی از كانون به سایر حوزه ها هستیم و امروز نهاد كتابخانهها و حتی بخش فرهنگی قوه قضائیه هم درصدد برگزاری جشنواره های قصهگویی و قصه ۹۰ ثانیه هستند كه این امر نتیجه تلاش های كانون پرورش فكری برای احیا و زنده نگه داشتن فرهنگ قصه گویی است كه رفته رفته به ثمر مینشیند.
معاون فرهنگی كانون با اشاره به جشنواره امسال اظهار داشت: با تلاش همكاران عزیز در سراسر كشور جشن های قصهگویی در شهرهای مختلف، ۳۱ جشنواره استانی و ۵ جشنواره منطقهای برگزار گردید و قصهگویان برتر سپس رقابت با یكدیگر برای جشنواره بینالمللی برگزیده شدند.
وی اظهار داشت: امسال برای اولین بار تمامی جشنوارههای استانی با حضور ناظران ستادی انجام شد و به لطف خدا و تلاش همكاران كانون كمترین اعتراضات را شاهد بودیم. ضمن آن كه میزان مشاركت قصه گویان آزاد باز قابل توجه بود.
رئیس بیست و یكمین جشنواره قصهگویی اظهار داشت: در بخش بین الملل باز ۲۵۰ اثر داخلی و ۱۸۰ اثر خارجی به دبیرخانه ارسال شد كه سپس بررسی هیات داوران مجموعا ۷ اثر به مرحله نهایی راه پیدا كرد در بین نفرات برتر بخش بین الملل نمایندگانی از فرانسه، استرالیا، كره، تركیه، اسپانیا، لبنان و افغانستان به همراه چهرههای برتر قصهگویی سالهای گذشته جشنواره و برخی قصهگویان سیما به رقابت با یكدیگر میپردازند.
زمردیان همین طور تصریح كرد: مرحله نهایی جشنواره امسال از ۲۶ تا ۲۹ آذرماه در مركز آفرینشهای فرهنگی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان برگزار میشود و در هر روز شاهد یك اتفاق فرهنگی همچون مراسم نكوداشت پیشكسوتان قصهگویی كشور و رونمایی از كتاب قصه زندگی من و كتاب یلدا خواهیم بود. در جشنواره امسال از زحمات بهرام شاه محمدلو، احترام برومند و مصطفی رحماندوست طی مراسم جداگانهای تجلیل خواهد شد.
وی اضافه كرد: در زمینه انتخاب داوران جشنواره تلاش شد تا در چهار حوزه ادبیات، قصه گویی، هنر اجرا و سابقه كانونی، داورانی حضور داشته باشند. از همین رو در بین هیات داوران قصه گویانیكه سابقه چند دهه قصهگویی دارند و یا سابقه طولانی در اجرای قصهها در رسانههای مختلف داشته اند و یا به شكلی با هنر اجرا و ادبیات كشور مرتبط بودهاند مورد توجه قرار گرفتند.
معاون فرهنگی كانون افزود: در تلاش هستیم تا همزمان با شب یلدا، فرهنگ قصهگویی را رونق دهیم از همین رو باید دقت كنیم كه سبك و شیوه قصهگویی باید با نیاز و علاقه مخاطبان همسویی داشته باشد. امروزه در جهان پر سرعت و عجین شده با تكنولوژی باید قواعد و شرایط قصه گویی باز تغییر كند و پاسخگوی نیاز نسل امروز و سلیقه مخاطبان باشد.

1397/09/19
14:55:19
5.0 / 5
4804
تگهای خبر: ادبیات , جشن , جشنواره , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است