كارگردان مستد هویدا مطرح كرد:

خروج تصاویر آرشیوی از هویدا بعد از 30 سال

خروج تصاویر آرشیوی از هویدا بعد از 30 سال كادو دونی: كارگردان مستند «هویدا، زندگی، زمانه و مرگ» درباره این فیلم اظهار داشت: در مستند ˮهویداˮ هیچ سانسوری صورت نگرفته است، در واقع نمی توان تاریخ را سانسور كرد. وقتی كه حجم وسیعی از اسناد، تصاویر، فیلم و اطلاعات در اختیار است، چرا نباید از آن استفاده كرد!جایزه شهید آوینی ویژه ی نمایش و تقدیر از فیلم های مستند منتخب حوزه ی مقاومت، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است كه برای چهارمین سال متوالی بعنوان بخش ویژه جشنواره بین المللی سینماحقیقت برگزار می شود؛ یكی از فیلم هایی كه امسال در این بخش از جشنواره حضور دارد، فیلم مستند بلند " هویدا" ساخته مصطفی شوقی است.

در این مستند نگاهی به زندگی، زمانه و مرگ امیرعباس هویدا می گردد كه نكته قابل توجه آن پخش قسمت هایی از دادگاهی شدن هویدا است كه برای اولین بار به نمایش گذاشته می گردد.

مصطفی شوقی - كارگردان و نویسنده فیلم مستند بلند «هویدا» - در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: فیلم مستند بلند "هویدا، زندگی، زمانه و مرگ" پیش از حضور در این جشنواره برای پژوهشگران و تاریخ دانان زیادی پخش شد، همینطور چند اكران خصوصی و جلسات نقد هم برای آن برگزار كردیم و حتی در مدرسه علامه حلی كه مختص دانش آموزان تیزهوش هم است، اكران شد تا از نظرات طیف های مختلف استفاده نماییم. برآیند همه نظرات از اكران در سینما حقیقت در كنار بعضی از انتقادات، این بود كه فیلم "هویدا" اثری است كه بی طرفانه و بدون قضاوت تولید شده است.

او ادامه داد: هویدا یك شخصیت خاص، بحث برانگیز و همواره همراه با افسانه سرایی های زیادی از جانب موافقان و مخالفانش بوده است. البته نوع دادگاهی شدن و سرانجام زندگی اش هم این مساله را تشدید كرده است. در همین راستا من و همكارنم تلاش كردی كه در میانه این دو گروه بایستیم و تنها روایت تاریخ كنیم.

شوقی با اشاره به اینكه دو نسخه تلویزیونی و سینمایی از این فیلم تهیه شده است، توضیح داد: نسخه ای كه در جشنواره حقیقت پخش شده، یك نسخه 83 دقیقه ای و سینمایی است كه من به آن نسخه ژورنالیستی می گویم. نسخه تلویزیونی این مستند هم در چهار قسمت 170 دقیقه ای تهیه شده است. نسخه تلویزیونی این مستند یك نگاه تحلیلی و تاریخی به ماجرا دارد و ما در نسخه سینمایی بیشتر به مرگ هویدا می پردازیم و 40 دقیقه آخر آن به نوع دادگاهی شدن، مرگ و حتی محل دفن او پرداخته است.

كارگردان مستند «هویدا» با اشاره به اینكه «بیش از یك سال بر روی پروژه هویدا كار كرده ایم» درباره میزان دسترسی به منابع اصلی و معتبر برای ساخت این مستند، بیان كرد: در حوزه مستند های تاریخی آنچه كه اهمیت دارد، این است كه اگر راجع به یك شخصیت تاریخی فیلمی ساخته می گردد حتما باید ارزش افزوده ای داشته باشد. به نظر كارشناسان و دوستانی كه كار هویدا را دیده اند، این اتفاق در مستند هویدا افتاده است. ما تصاویر منحصر به فردی را به نمایش گذاشتیم وبیش از 50 درصد از آن برای بار اول است كه پخش می گردد. فیلم دادگاهی شدن او برای بار اول با همكاری آرشیو مركزی صدا وسیما از محرمانگی خارجی شد. آن چیزی كه مستند هویدا را متمایز می كند تصاویر منحصر به فرد، عكس ها و روایت های جدیدی است كه بعضی از آنها قرار بوده بعد از مرگ افراد منتشر شود، اما امروز بعد از سی سال اینها از آرشیو خارج شده اند.وی افزود: نوع دادگاهی شدن و اعدام هویدا سبب شده كه خیلی از زوایای زندگی او پنهان بماند و همین مساله توسط مخالفان و موافقان او سبب شده كه زندگی نخست وزیر 13 ساله حكومت پهلوی به درستی مورد ارزیابی قرار نگیرد. ما در مستند «هویدا» تلاش كردیم در میانه روایت های گاها مخالف و موافق قرار بگیریم و همه روایات مستند و درست درباره هویدا را مورد بررسی قرار دهیم. هویدا شخصیت مهمی برای شیوه حكومت داری عصر پهلوی دوم است. در واقع بررسی دولت هویدا، بررسی وقایعی است كه درنهایت به سقوط شاهنشاهی در ایران منتهی شد. جالب است كه در میان منتقدان انقلابی هویدا، منتقدان بسیار جدی در میان رجال عصر پهلوی دارد كه می توان آن را در لابه لای خاطرات افرادی مثل دكتر علی نقی عالیخانی، داریوش همایون مشاهده كرد. از نگاه آنها هویدا، نهاد دولت در عصر پهلوی را به نازل ترین سطح خود بعد از مشروطیت رسانده بود.

شوقی در پاسخ به این سوال كه آیا تغییرات و یا حذفیاتی در ساخت این مستند صورت گرفته، اظهار داشت: در مستند "هویدا" هیچ سانسوری صورت نگرفته. در واقع تاریخ را نمی شود سانسور كرد. وقتی كه حجم وسیعی از اسناد، تصاویر، فیلم و اطلاعات در اختیار است، چرا نباید از آن بهره برد. مستندهای نباید واقعیت ها را پنهان كنند. به نظر من برای نسل جدید باید واقعیت ها را گفت و آنها هستند كه مقرر است درستی و نادرستی را تشخیص بدهند.

او اظهار نمود: یكی از مهمترین قسمت های فیلم بخش دادگاهی شدن و مرگ هویدا است كه بر مبنای اسناد و روایت هایی كه به دست آمده نشان داده است چندین گروه سیاسی اعم از حزب توده تا سازمان مجاهدین و فدائیان بر طبل دادگاهی شدن هویدا می كوبند و به شكلی تشدید كننده فضای پرتلاطم روزهای ابتدایی انقلاب بودند. در بخش دادگاهی شدن هویدا در كنار فیلم دادگاه كه برای اولین بار پخش میشود، روایت هایی از شاهدان عینی مثل مرحوم دكتر ابراهیم یزدی و مهندس توسلی و حجت الاسلام هادی غفاری كه طبق روایت های متهم به اعدام هویدا خارج از رویه معمول دادگاه است وجود دارد.

شوقی تصریح كرد: ما تلاش كردیم تنها راوی قصه هویدا باشیم و بیننده، قاضی باشد. متاسفانه برخی از مستندها در خدمت موج های سیاسی قرار می گیرد؛همه تاریخ باید گفته شود و قضاوت بر عهده مخاطب قرار بگیرد.

كارگردان مستند هویدا درباره حضور فیلمش در بخش شهید آوینی جشنواره حقیقت اظهار داشت: خیلی خوشحالم كه در جشنواره حقیقت فیلم هویدا حضور دارد. آن هم در بخش شهید آوینی كه نامش الهام بخش نسل پرتلاطم و پر از پرسش ماست. در چند روزی كه در جشنواره حقیقت فیلم های دوستانم را دیدهام، از نظر كیفی فیلم های خیلی خوبی را دیده ام كه نشان می دهد، جشنواره حقیقت به خوبی میزبان بهترین فیلم های سال مستند ایران است.
1396/09/25
13:46:51
5.0 / 5
5067
تگهای خبر: جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است