هجدهمین جشن خانه موسیقی برگزارشد؛

از حضور سخنگوی دولت تا دفاع از حقوق نوازندگان زن و برنده شدن رگ خواب

از حضور سخنگوی دولت تا دفاع از حقوق نوازندگان زن و برنده شدن رگ خواب كادو دونی: حمیدرضا نوربخش در جریان برگزاری جشن خانه موسیقی اظهار داشت: هنوز نوازندگی خانم ها در بعضی نقاط كشور اشكال دارد؛ چرا از این كار جلوگیری می كنند؟ یك زن حق تحصیل موسیقی دارد اما حق فعالیت ندارد. توجیه این كار چیست؟


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، حمیدرضا نوربخش- مدیرعامل خانه موسیقی- در سخنانی در هجدهمین جشن خانه موسیقی كه شامگاه ۲۱ آذرماه در تالار وحدت تهران برگزار شد، ضمن خیرمقدم به محمدباقر نوبخت اظهار داشت: به علت اینكه ما جشن خویش را در دولت جدید برگزار می كنیم باید به دولت جدید، شهردار جدید، معاون امور هنری جدید و وزیر جدید خیرمقدم بگوییم.
او با اشاره به حضور علی مرادخانی معاون پیشین امور هنری وزارت ارشاد در این مراسم ادامه داد: آقای مرادخانی همواره یار و همنفس قدیمی خانه موسیقی و اهالی موسیقی بوده است. رفتن او از معاونت هنری و آمدن آقای حسینی مصداق مصرع حافظ بزرگ است كه می گوید: صد شكر كه این آمد و صد حیف كه آن رفت.
نوربخش اظهار نمود: سال ها اهالی موسیقی حضور آقای مرادخانی را احساس كردند در آینده هم به همین منوال خواهد بود. او 18 سال در حوزه موسیقی این كشور فعالیت داشت كه ان شاءالله 18 سال دیگر هم آقای حسینی حضور داشته باشد.
او در ادامه یاد و نام محمدرضا شجریان را گرامی داشت و اظهار داشت: او رئیس شورای عالی خانه موسیقی و صاحب اصلی این جشن است. استاد شجریان از 18 سال جشن خانه موسیقی 14 سال را در كنار ما بود. برای او آرزوی سلامتی داریم گرچه یادگار عزیزش همایون شجریان امشب در كنار ماست.
مدیرعامل خانه موسیقی افزود: امیدوارم هر چه زودتر استاد شجریان از بستر بلند شده و بار دیگر از راهنمایی های وی بهره مند شویم.
مدیرعامل این نهاد صنفی درباره مطالبه های اهالی موسیقی از دولت اظهار نمود: مطالبه ها پیش از این گفته شده و تكراری است. یكی از مبحث ها لغو كنسرت ها بود كه وزیر اخیرا گفته است «در سه ماه گذشته لغو كنسرت نداشتیم» كه البته دو ماه آن محرم و صفر بود و كنسرت برگزار نمی شد. امیدوار هستم سال آینده همین موقع وزیر بگوید هیچ كنسرتی لغو نشده است.
او افزود: البته لغو كنسرت ها كم شده و امیدوارم در هیچ جای این جغرافیای عزیز شاهد این مورد نباشیم.
نوربخش با اشاره به اینكه اشتغال هنرمندان جوان دغدغه اصلی ماست، اظهار داشت: جوانان با اشتیاق و امید تحصیل در موسیقی را در آموزشگاه های آكادمیك و غیرآكادمیك آغاز می كنند و به بدنه موسیقی اضافه می شوند. اشتغال معضلی است كه باید فكری برای آن كرد. در حالی كه فعالیت بازار آنقدر رونق ندارد.
او با اشاره به منع نوازندگی خانم ها در بعضی از نقاط كشور هم بیان كرد: هنوز نوازندگی خانم ها در بعضی نقاط اشكال دارد. چرا از این كار جلوگیری می كنند؟ یك زن حق تحصیل موسیقی دارد اما حق فعالیت ندارد. توجیه این كار چیست؟
او ادامه داد: در چند استان كشور اگر خانمی در یك گروه موسیقی حضور داشته باشد باید حذف شود تا به آن گروه مجوز اجرای صحنه ای بدهند.
نوربخش در بخش دیگری از سخنان خود به كپی رایت اشاره كرد و اظهار داشت: مهمترین موضوعی كه ما همه باید برای آن دست به دست هم بدهیم، كپی رایت است. امروز اگر می بینیم آثار نفیس كم تولید می گردد به علت این است كه هنرمندان ما بیكار، بی انگیزه و بی دغدغه شده اند.
مدیرعامل خانه موسیقی ادامه داد: گاهی حاصل عمر یك هنرمند چهار، پنج اثر است اما حاصل عمر وی در یك اپلیكیشن به راحتی به حراج گذاشته می گردد.
او ادامه داد: ما باید این مورد را به خودمان و جامعه آموزش بدهیم. مردم ما هنجارمند و مبادی به آداب هستند. این مورد آموزش داده نمی شود و رسانه ملی خود بزرگترین ناقض كپی رایت است و رعایت آن را آموزش نمی دهد.
نوربخش اضافه كرد: چرا مردم نباید بدانند این كار دزدی است. اینكه اثر هنرمندی را به مجانی توزیع كنیم عین دزدی است.
مدیرعامل خانه موسیقی همینطور خبر داد: ما درباره این مورد خیلی فكر كرده ایم و از بهمن ماه دفتر حمایت از حقوق هنرمندان را در این نهاد تشكیل می دهیم. این دفتر با حمایت و حضور نماینده دفتر موسیقی، نماینده بخش حقوقی و نماینده بخش هنرمندان شروع به كار خواهد نمود. ما كپی رایت را به جد خواهیم گرفت و برای آن وارد مذاكره خواهیم شد.
نوربخش همینطور اظهار داشت: اگر این مورد محقق شود اقتصاد موسیقی متحول خواهد شد و ما شاهد شكوفایی عجیب و غریبی در این زمینه خواهیم بود.
او در انتها سخنان خود اظهار نمود: ان شاءالله آقای نوبخت در این زمینه با ما همكاری خواهند كرد. این مشكلی است كه باید برای حل آن شورای عالی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دیگر نهادهای ذی ربط دست به دست هم بدهند تا به شكوفایی موسیقی برسیم.


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، در هجدهمین جشن خانه موسیقی مراسم محمدباقر نوبخت(معاون رئیس جمهور)، علی مرادخانی (معاون پیشین امور هنری وزارت ارشاد)، سید محمد مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت ارشاد)، فرزاد طالبی (مدیركل دفتر موسیقی وزارت ارشاد)، بهرام جمالی (مدیرعامل انجمن موسیقی ایران) و علی اكبر صفی پور (مدیرعامل بنیاد رودكی) حضور داشتند.
همچنین چهره های هنری مانند اردوان كامكار، همایون شجریان، كیخسرو پورناظری، بهداد بابایی، فریدون شهبازیان، وحید تاج، نادر مشایخی، صدیق تعریف، محمد جلیل عندلیبی، میلاد كیایی، داود گنجه ای، احسان عبدی پور، سید محمد میرزمانی، و... حضور داشتند.
در ابتدا بعد از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت قرآن ویدیویی با محوریت معرفی خانه موسیقی و ساختار آن پخش شد.
سپس آراز وجودی نوجوان ۱۲ ساله آذربایجانی نخستین اجرای موسیقی این برنامه را با نواختن تار آذربایجانی به خود اختصاص داد.
در ادامه بیاض امیر عطایی، محمود امینی، همتعلی رضایی، شكرعلی رضایی، رضا شفیعیان، شاكه ماكاریان، جاوید مجلسی، نادر مشایخی، محمد مقدسی، سید علیرضا میرعلی نقی افرادی بودند كه در این مراسم مورد تقدیر قرار گرفتند.
هیات داوران هجدهمین جشن خانه موسیقی آلبوم های "از تنهایی گریه مكن" به آهنگسازی ابوالفضل صادقی نژاد و خوانندگی سالار عقیلی، "از جان و دل" به آهنگسازی نوید دهقان و خوانندگی سالار عقیلی، "با تو میخوانم" به آهنگسازی سعید فرج پور و خوانندگی جمال كردستانی، "در عشق زنده باید" به آهنگسازی مجید مولانیا و خوانندگی وحید تاج و "رگ خواب" به آهنگسازی سهراب پورناظری و خوانندگو همایون شجریان را در بخش موسیقی ایرانی (سنتی و ردیف دستگاهی) كاندیدای دریافت جایزه كرده بودند.
جایزه بخش به "در عشق زنده باید" (سنتی) و "رگ خواب" (برگرفته از موسیقی ردیف دستگاهو) رسید.
از طرفی در بخش موسیقی كلاسیك، آلبوم های "آكاپلا" از گروه آوازی دامور به سرپرستی فراز خسروی دانش، "پوئم سمفونی تختی" به آهنگسازی پوریا خادم، "درصط" به آهنگسازی علی قمصری و "واگویه ها" به آهنگسازی محمدرضا تفضلی نامزد دریافت جایزه این جشن شده بودند.
لوح تقدیر و تندیس این بخش به آلبوم "آكاپلا" تعلق گرفت.
بخشی از این جشن به یادبود هنرمندان فقید موسیقی از مهرماه سال ۱۳۹۵ تا دی ماه ۱۳۹۶ تعلق داشت.
در این بخش یاد هنرمندانی مانند رضا جهانی نوازنده تار و سه تار، ابراهیم شریف زاده خنیاگر موسیقی نواحی ایران، سلیم موذن زاده خواننده، یدالله تیموری نوازنده پیشكسوت تنبور كرمانشاه، علی محمد بلوچ هنرمند موسیقی منطقه بلوچستان، علیرضا آقا مهدی صدابردار، حسین طیبی نوازنده لله وا و پیشكسوت موسیقی مازندران، طلیعه كامران نوازنده و مدرس پیشكسوت سنتور، افشین یداللهی ترانه سرا، عباس خسروی نوازنده ویولن و عضو سابق اركستر سمفونیك، محمدرضا جعفری نوازنده و آهنگساز موسیقی پاپ، علیرضا سلطانی عكاس موسیقی، فرهاد فرجلی نوازنده تار آذربایجان، محمود جهان خواننده موسیقی محلی و بندری، ناصر فرهودی صدابردار پیشكسوت، نادر گلچین خواننده و مدرس آواز ایرانی، حامد ذاكری خواننده موسیقی پاپ، فرامرز شكر خواه نوازنده تار و سه تار، محمد حسن رادمان نوازنده و معلم پیشكسوت ویولن، ابراهیم حدیدی سرنا نواز برجسته سیستان و بلوچستان، درویش مصطفی جاویدان خواننده قدیمی موسیقی ایرانی، غلام محمد احسانی نوازنده دو تار خراسان و خواننده اهل تربت جام، محمد قنبر هرمزی هنرمندی پیشكسوت موسیقی آیینی هرمزگان و ناهید دایی جواد خواننده موسیقی سنتی پاس داشته شد.
همچنین این جشن شاهد هنرنمایی گروه های دیگری مانند اركستر سازهای بادی تهران به رهبری جاوید مجلسی و سرپرستی سینا ذكایی، اركستر "چكاوك" به سرپرستی رضا شایسته، گروه "همایون" به سرپرستی حسین پرنیا و خوانندگی علی جهاندار و گروه موسیقی "داماهی" بود.1396/09/22
01:09:05
5.0 / 5
5369
تگهای خبر: جشن , عشق , هنر , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است