شاهنگی، مدیر گروه ادب و هنر مركز پژوهش های جوان مطرح كرد

شاعر هشت هزارساله در راه انتشار، احمد عزیز چهره شاخص شعر مقاومت

شاعر هشت هزارساله در راه انتشار، احمد عزیز چهره شاخص شعر مقاومت كادو دونی: كتاب شاعر هشت هزارساله؛ سیری در افكار و اشعار احمد عزیزی به قلم مرضیه دانیالی بزودی توسط گروه ادب هنر مركز پژوهش های جوان وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر خواهد شد.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر به نقل روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، كتاب «شاعر هشت هزارساله؛ سیری در افكار و اشعار احمد عزیزی» به قلم مرضیه دانیالی مراحل انتهایی آماده سازی خویش را طی می كند و بزودی توسط «گروه ادب هنر مركز پژوهش های جوان» وابسته به «پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی» منتشر خواهد شد.
محمدحسن شاهنگی، مدیر گروه ادب و هنر مركز پژوهش های جوان درباره شكل گیری این كتاب كه به شكلی ویژه بر آثار شاعر فقید احمد عزیزی تمركز یافته می گوید: احمد عزیزی در بین شاعران متعهد و آیینی معاصر، به علت ترویج روحیه معنویت گرایی در ابیات شورانگیزش و دارا بودن رویكردهای اصیل فكری و معرفتی كه منجر به تاثیرپذیری سبك وی از جانب نسل شاعران هم دوره و پس از او می شد، یك نمونه شاخص به حساب می آید.
وی با اشاره به اینكه عزیزی در حصار شعر، خودش را هیچگاه محدود نمی كرد، ادامه می دهد: او پرواز می نمود و به هفت آسمان عرفان، اخلاق، فلسفه، هنر، فرهنگ، تاریخ و سیاست سَرك می كشید و قافیه ها را ماهرانه ردیف می كرد تا پشت سر هم بی نظمی ذهنی ما را موزون كند.
به گفته شاهنگی احمد عزیزی، یكی از پركارترین شعرای انقلاب و شعر آیینی است كه آثار و اشعار او، چنانكه باید، مورد توجه و محل غور و فحص پژوهندگان نبوده است. وی با بیشتر از ۵۰ اثر، از پركارترین شعرای نسل حاضر است كه تا كنون، فقط زوایای اندك و محدودی از شعر او، مبحث پژوهش ها و نقدها بوده، به نحوی كه به نظر من، بخش قابل توجهی از ابعاد مختلف و متنوع آثار وی، مغفول مانده است. شاید این غفلت، بی ارتباط با فترت شعری چند سال اخیر وی نباشد.
مدیر گروه ادب و هنر مركز پژوهش های جوان اضافه می كند: هرچند احمد عزیزی، در بیشتر زمینه و مضامین و قالب های شعری آثاری دارد، اما تمركز كتاب «شاعر هشت هزار ساله» معطوف به آثار عزیزی در حوزه آیینی و انقلابی است، حوزه ای كه به جرأت می توان عزیزی را یكی از اركان آن در سال های بعد از انقلاب به شمار آورد.
شاهنگی درباره مختصات شعری احمد عزیزی هم می گوید: به اعتقاد خیلی از محققان و پژوهندگان حوزه شعر و ادب، عزیزی به لحاظ سبك و شیوه شاعری در سطوح آوایی، واژگانی و نحوی از سبك هندی و خصوصا بیدل دهلوی و صائب تبریزی تأثیر پذیرفته است. او همچون شاعرانی است كه بیشتر او را با مثنوی های درخشانش می شناسیم. مثنوی هایی با طراوت، جاندار و از جنس زمان او با مجموعه شعر «كفش های مكاشفه» در دهه شصت به شهرت رسید و به شایستگی توانست خویش را بعنوان شاعری توانمند، جسور، خلاق، نوآور و مضمون یاب به جامعه ادبی معرفی نماید.
شاهنگی درباره كتاب «شاعر هشت هزارساله» توضیح می دهد: این كتاب در ۲ بخش سامان یافته است؛ در بخش نخست نگاهی به زندگی احمد عزیزی و معرفی آثار وی به صورت اجمالی صورت می گیرد و در ادامه ضمن بررسی تحلیلی اقدامات شاخص احمد عزیزی، در مورد تأثیرپذیری و تأثیردهی وی بر فضای شعری كشور صحبت می گردد. در بخش دوم هم بررسی تحلیلی اشعار دینی عزیزی (خصوصا عاشورایی) در دستور كار قرار گرفته و حوادث مهم اجتماعی در اشعار این شاعر مورد توجه قرار می گیرد.
او رویكرد اصلی كتاب «شاعر هشت هزارساله! » اینگونه توصیف می كند: در این كتاب گفته می گردد عزیزی یكی از جریان سازترین شعرای معاصر در حوزه ادبیات مقاومت و پایداری است كه همراه با شعرای هم عصر و هم عقیده ی خود مبادرت به وارد نمودن مفاهیم دینی و مذهبی و انعكاس جلوه ها و نگرش های انقلابی و دینی به شكلی فراگیر و تخصصی در شعر معاصر نمودند. همینطور وارد نمودن تركیبات جدید به زبان و ادبیات فارسی یكی دیگر از اقدامات شاخص عزیزی است.
طبق نظر شاهنگی عزیزی با بهره مندی از قالبی سنتی برای بیان مسائل اجتماعی روز و شرح وقایع تاریخی و آمیختن قالب مثنوی با شعر غنایی كه منجر به احیای قالب غزل مثنوی شد اقدام شاخصی در عصر معاصر نمود و با این اقدامات توانست نام خویش را در زمره شعرای تأثیرگذار و نامدار ثبت نماید.

1397/08/23
13:57:38
5.0 / 5
4759
تگهای خبر: ادبیات , انتشار , تخصص , شعر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است