میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

از ساماندهی بدون طرح تعطیلات زمستانی تا كشف یك دندان شیری مهم

از ساماندهی بدون طرح تعطیلات زمستانی تا كشف یك دندان شیری مهم كادو دونی: ساماندهی تعطیلات زمستانی بدون طرح، كشف دندان شیری یك انسان چند هزار ساله، حذف یك نمایشگاه از فهرست نمایشگاههای گردشگری خارجی همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، در این هفته نمایندگان مجلس و معاون گردشگری كشور در یك برنامه تلویزیونی و در قالب یك مناظره رو به روی هم نشستند و درباره طرح ساماندهی تعطیلات كه مدتهاست از جانب سازمان میراث فرهنگی مطرح می شود، صحبت كردند و در آخر هم به این نتیجه رسیدند كه همه اظهار نظرها درباره این طرح صرفا گفتگوست و هیچ طرحی هنوز به نمایندگان مجلس داده نشده است تا نمایندگان روی آن نظر بدهند. در این باره هم ولی تیموری معاون گردشگری كشور گفت ما فكر می كردیم اگر هر طرحی بدهیم حتما رد می گردد چون قانون هست كه باید سال تحصیلی از اول مهر ماه شروع شود.
در پاسخ به این مورد هم كوچكی نژاد نماینده مجلس گفت مگر تاكنون چنین رویه ای بوده است؟ هر زمان دولت طرحی داشته توانسته قوانین را تغییر دهد.
تیموری هم اظهار داشت كه اگر چنین انعطافی را از جانب مجلس ببینیم این طرح را عرضه خواهیم كرد. اما میرحمایت میرزاده نماینده دیگر مجلس هم در این مناظره اظهار داشت كه هر بار به بهانه های مختلف، مدارس تعطیل می شوند. یك بار به بهانه بارش برف و یك بار در قالب لایحه هوای پاك اعلام می كنند كه مدارس را تعطیل كنید كه البته این مورد رد شد.
مردم به سفر نمی روند
میرحمایت میرزاده هم بیان كرد: آیا واقعاً بحث تعطیلات و گردشگری با هم ارتباط دارد؟ اگر كشور تعطیل شود گردشگری رونق پیدا می كند در آن صورت شما با اقتصاد خانواده ها چه می كنید؟ آیا تنها كسانی كه به گردشگری نمی روند، فرزند دانش آموز دارند؟ آیا شما آماری دارید كه چند درصد از خانواده ها، فرزند دانش آموز ندارند، كارمند هم نیستند اما به نان شب محتاجند و در زمانی كه بلیت هواپیما بسیار گران است به سفر نمی روند. سازمان میراث فرهنگی آمار سفر نفر معرفی می كند و یك نفر را در صد جا می شمارد و در آخر اعلام می كرد كه این تعداد مردم به سفر رفته اند. مسائل ا قتصادی را در نظر بگیرید. از جانب دیگر باید این مورد را مدنظر قرار داد كه كشور ما كوهستانی است. هر بار سازمان های متولی می گویند كه اگر كار فوری ندارید از منزل خارج نشوید آن وقت ما می خواهیم مردم در زمستان به سفر بروند. كسی كه در آذربایجان است اصلاً نمی تواند از استان خود بیرون بیاید چون كه خیلی از طریق ها بسته است. در دی ماه روزی نیست كه به مردم نگوییم از ترددهای غیر ضروری خودداری كنید.
شركت كنندگان دیگر در این برنامه مناظره تلویزیونی هر كدام سوالات خویش را از حضار پرسیدند و به این مورد اشاره كردند كه هیچ طرح پژوهشی و دانشگاهی پیرو ساماندهی تعطیلات زمستانی انجام نشده است و تنها افراد اظهار نظر خویش را در این باره اعلام نموده بودند.
نمایش دندان انسان نئاندرتال در موزه ملی
به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، پیرو خبر كشف دندان انسان نئاندرتال در محوطه باستانی پناهگاه صخره ای باوه یوان در كرمانشاه، نشست خبری با حضور دیرینه شناس این محوطه باستانی برگزار گردید.
در این نشست سامان حیدری گوران كاوشگر و دیرینه شناس در این باره به بیان جزئیات بیشتری از این كشف پرداخت و اظهار داشت: یكی از دانشجویان هنگام كاوش در این محوطه، به صورت اتفاقی اعلام نمود كه دندان متفاوتی را در عمق سه متر و ۷۰ سانتیمتری زمین پیدا كرده است. این دندان ۶ میلیمتر عرض و ۸ میلیمتر طول داشته و متعلق به دندان نیش فك پایین یك كودك بوده است. ما در طول یك سال مطالعات زیادی همچون سی تی اسكن انجام دادیم تا بالاخره ثابت شد كه این دندان متعلق به انسان نئاندرتال است اما جنسیت كودك هنوز مشخص نمی باشد. با این وجود می توان اظهار داشت كه سائیدگی مینای دندان نشان داده است كه او زندگی سختی گذرانده و بیشتر از استخوان و گوشت استفاده می كرده است.
وی افزود: ما میزان كمی از جرم روی دندان را هم مطالعه می نماییم تا ببینیم آخرین غذایی كه خورده چه بوده است و اینكه مادرش در ۶ ماه اخیر از چه غذاهایی استفاده می كرده است. ما توانسته ایم به این مورد دست پیدا نماییم كه انسان نئاندرتال با انسان هوشمند در یك محیط مشتركی زندگی می كردند ولی امكان دارد هیچ وقت همدیگر را هم ندیده باشند.
فعالان گردشگری ایران به وین نمی روند
عبادرضا اسلامی مدیر گردشگری و صنایع دستی كانون جهانگردی و اتومبیلرانی درباره حضور ایران در نمایشگاههای گردشگری و صنایع دستی خارجی به خبرنگار مهر اظهار داشت: امسال توانایی برپایی پاویون ایران در نمایشگاه وین را نداریم. چون مسئولان نمایشگاه سال قبل قول دادند كه میهمان ویژه این نمایشگاه باشیم اما هفته قبل سفیر ایران در گفتگو با رئیس سازمان میراث فرهنگی اعلام نمود كه تمایل دارند تا اندونزی را بعنوان میهمان ویژه انتخاب كنند. شاید ایران در سال ۲۰۲۰ میهمان ویژه باشد.
وی اضافه كرد: مسئولان نمایشگاه وین در واقع به علت اتفاقاتی كه سال قبل در نمایشگاه رخ داده بود می خواستند كه ایران را میهمان ویژه كنند تا به شكلی دلجویی شود. چون سال قبل سفارت اتریش در ایران نتوانست برای بعضی از افراد ویزا صادر كند. درحالی كه آنها هزینه های زیادی برای تبلیغات و... داده بودند و این اقدام سبب تولید خسارت جدی برای آنها شد. بعضی از قرار ملاقات های ما هم در سال قبل لغو شد. در واقع شهر وین هدف گردشگری ایران نیست و ما به علت تبادلات و تعاملات خوبی كه بین دو كشور است می خواستیم در این نمایشگاه شركت نماییم. بنابراین امسال به علت نداشتن بودجه و ارز، اتفاقات سال قبل و میهمان ویژه نبودن ایران در این نمایشگاه شركت نخواهیم كرد.
برنامه ریزی برای نمایشگاه میلان
اسلامی اظهار داشت: حدود ۳۰ تا ۳۵ نفر از هنرمندان صنایع دستی در نمایشگاه صنایع دستی میلان ایتالیا كه آذرماه امسال برگزار می شود، شركت می كنند ثبت نام ها انجام شده ولی هنوز پولی به علت مشكلات بانكی و تامین ارز واریز نكرده ایم. از بخش مالی خواسته ایم كه تامین اعتبار كنند تا بتوانیم در نمایشگاه صنایع دستی میلان شركت نماییم و دعوت نامه بگیریم. اگر این اتفاق نیفتد امكان دارد افراد نتوانند خویش را به نمایشگاه برسانند. سال قبل در نمایشگاه، ایران میهمان ویژه بود و توانستیم چهار نهاد و شركت همچون اتاق بازرگانی زنجان را با ۳۰۰ متر فضا همراه خودمان نماییم و در كنارش یك شركت سهامی با ۱۰۰ متر و یك شركت گردشگری با ۲۰۰ متر به همراه ۲۰۰ متر فضای كانون جهانگردی داشته باشیم. اما امسال این شركت ها به نمایشگاه نمی آیند و میهمان ویژه هم نیستیم ازاین رو كانون تنها شركت می كند.

1397/08/11
02:36:14
5.0 / 5
5102
تگهای خبر: رمان , سفر , شركت , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است