مرشد و پهلوان انتشار یافت، فیلم نامه ای درباره اثر ناتمام علی حاتمی

مرشد و پهلوان انتشار یافت، فیلم نامه ای درباره اثر ناتمام علی حاتمی كادو دونی: فیلم نامه مستند مرشد و پهلوان درباره فیلم ناتمام جهان پهلوان تختی اثر علی حاتمی به قلم حامد قربانی منتشر گردید.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، انتشارات كتاب نیستان، فیلمنامه «مرشد و پهلوان» اثر حامد قربانی را منتشر نمود كه به قول وی فیلم نامه ای مستند درباره آخرین اثر مرحوم علی حاتمی با عنوان «جهان پهلوان تختی» است كه هیچگاه ساخته نشد.
به گفته ناشر این كتاب مرحوم علی حاتمی در سال 1373 با جلب رضایت خانواده مرحوم غلامرضا تختی دست در ساخت و تهیه فیلمی با مبحث زندگی وی می زند. گفته شده كه او بعد از ناكامی در ساخت دو پروژه سینمایی كه اولین آنها با مبحث زندگی همسران محمد رضا پهلوی تدارك دیده شده بود و دومی با مبحث پیامبر اكرم (ص)؛ مبادرت به ساخت این اثر سینمایی كرده است كه به علت بیماری و فوت موفق به اتمام آن نشده.
حامد قربانی در فیلمنامه مستند خود در این كتاب تلاش كرده به روایتی از چرایی شكل گیری این ایده در ذهن علی حاتمی بپردازد و از این منظر این فیلمنامه از چند منظر قابل توجه است.
با وجود اینكه شخصیت اول این فیلمنامه؛ «علی حاتمی» در زمان نگارش این اثر دار فانی را وداع گفته است اما نویسنده این فیلمنامه با هوشمندی و با بهره گیری از صدای وی در ساخت این سناریو، به آن استناد بیشتری داده است و مخاطب را در این مورد قرار می دهد كه گویی حاتمی برای ساخت چنین اثری خود به سخن نشسته است.
قربانی در مقام نویسنده این فیلمنامه همینطور به سراغ بازنمایی لوكیشن هایی رفته است كه علی حاتمی در آن به دنیا آمده و خیلی از آثار خویش را در سودای چنین جغرافیایی ثبت و ضبط كرده است. وی در لابه لای تصاویری كه سودای ضبط آنرا در سناریوی خود مطرح كرده است توجه ویژه ای به بازنمایی مناطقی داشته كه حاتمی در آنها رشد و نمو پیدا كرده و اسلوب و چهارچوب اندیشه خویش را در آن شكل بخشیده است.
جهان پهلوان تختی و زندگی او با وجود سال ها بعد از درگذشت عجیب این ورزشكار و عرضه حجم زیادی از داستان و گزارش و تحلیل درباره او، همواره یكی از داستان های جنجالی در تاریخ اجتماعی ایران معاصر بوده و معمای درگذشت او همانند درگذشت چهره ای چون جلال آل احمد لاینحل باقی مانده است. حامد قربانی در این فیلمنامه مستند كوشیده است كه به سهم خود و به شیوه روایی یك اثر سینمایی مستند به ماجرای ساخته شدن این اثر و رمزگشایی از ناتمام ماندنش داشته باشد.
كتاب نیستان فیلمنامه «مرشد و پهلوان» را در 124 صفحه و با قیمت 16000 تومان منتشر نموده است.

1397/07/17
14:03:20
5.0 / 5
5020
تگهای خبر: انتشار , سینما , فیلم , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است