انسان شناس و مدرس دانشگاه به مهر خبر داد

تحلیل شخصیت های دفاع مقدس با استفاده از رویكرد مالینوفسكی

تحلیل شخصیت های دفاع مقدس با استفاده از رویكرد مالینوفسكی كادو دونی: كتاب حبیب: انسان شناسی دفاع مقدس نوشته محمد عارف توسط انتشارات طهوری منتشر گردید. عارف در این كتاب با استفاده از نظریه های مالینوفسكی به تحلیل یكی از شخصیت های دفاع مقدس پرداخته است.محمد عارف به خبرنگار مهر اظهار داشت: «حبیب: انسان شناسی دفاع مقدس» كتابی درباره شهید حبیب الله جواهری است كه اصالتا اهل خمینِ استان مركزی بود. او چوپان بود و هیچگاه در دوران تحصیلش موفقیتی كسب نكرد و در نمرات خوبی در دوران تحصیل نمی گرفت. یك انسان كاملا معمولی بود و بعدها در شركت نفت اهواز مشغول به كار شد و با استفاده از همین نهاد هم به جبهه رفت و بعد از مدتی شهید شد.
وی اضافه كرد: مطالعاتی كه روی این انسان داشتم نشان داد كه اگر او شهید هم نمی شد، شهید زنده بود. نامه هایش از جبهه به خانواده، دوستان و همشهریانش، نامه هایی آكادمیك و علمی است. بسیار انسانی معمولی و در عین حال فرهیخته بود. من در این كتاب به تحلیل شخصیت او بر مبنای نظریات برانیسلاو مالینوفسكی، از مشهورترین انسان شناسان قرن بیستم، پرداختم. همینطور در این كتاب به اثبات این نكته پرداختم كه دفاع مقدس با جنگ تفاوت دارد.
عارف افزود: من برای تالیف این كتاب با ۲۰ نفر از نزدیكان این شهید گفت وگو كرده و درباره كنش های معمول روزانه او پرسیدم. بعنوان مثال یكی از سوالاتم این بود كه معمولا لباس هایش را از چه رنگ هایی انتخاب می كرد؟ بعد نظریات مالینوفسكی را روی این داده ها پیاده كرده و جواب گرفتم. نتایجم از تحلیل شخصیت او را وقتی خانواده اش خواندند، تصدیق و تایید كردند. از دیگر داده های من برای تحلیل شخصیت او آنالیز وصیتنامه و نامه هایش به دیگران بودند. به صورت كل در تحقیقم اسناد زیادی از این شهید برجسته و در عین حال معمولی به دست آمد. او به یك شناخت شناسی خاصی رسید كه بر اساس آن توانست خوب زندگی كند. زندگی متفاوت و نگاهی عالی به جهان داشت.
این انسان شناس و مدرس دانشگاه همینطور به بعضی از نامه های شهید حبیب الله جواهری اشاره نمود و اظهار داشت: در شبی حبیب نامه ای به خدا نوشته و درخواست می كند كه خدا شهادت را نصیبش كند. در این نامه از نكات منفی شخصیتش و بدبختی خود می گوید. در همان شب نامه ای هم به برادرش نوشته و در آن از فروش موتور شخصیش توسط برادر به قیمت ۱۳ هزار تومان اظهار شادمانی می كند و به برادر تاكید می كند كه با این پول برای خرید یك موتور هوندا ثبت نام كند. این تناقض دارد، اما وقتی آن را با كلام خدا مقایسه نماییم، تناقضش حل می گردد. خدا در قرآن می گوید كه جوری زندگی كنید كه هر آن امكان دارد مرگ به سراغ شما بیاید و همینطور زندگی شما به گونه ای باشد كه انگار ۱۰۰ سال دیگر هم زنده هستید.
عارف در انتها اظهار داشت: كتاب سه بخش دارد. بخش اول «درآمدی بر انسان شناسی دفاع مقدس» نام دارد. در بخش دوم ۲۰ خاطره از شهید حبیب الله جواهری درج شده و در بخش سوم تحلیل من از شخصیت این شهید عرضه شده است. با عنایت به اینكه با رویكردم توانستم به شناخت و تحلیل درستی از این شخصیت برسم، می توان این لزوم را بیان كرد كه ما در تحلیل دفاع مقدس می توانیم از رویكردهای انسان شناسانه غربی ها بهره ببریم.
«حبیب: انسان شناسی دفاع مقدس» نوشته دكتر محمد عارف با شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه، ۲۰۰ صفحه و بهای ۲۵ هزار تومان از جانب نشر طهوری روانه كتابفروشی ها شده است.
محمد عارف، نویسنده این كتاب دكترای تخصصی انسان شناسی هنر از كشور ارمنستان دارد و هم اكنون در دانشكده صدا و سیما، دانشكده هنر و معماری دانشگاه آزاد واحد تهران مركز و دانشگاه اراك تدریس می كند. وی همینطور ریاست انجمن مردم شناسی ایران را در سابقه فرهنگی خود دارد.

عارف در سال های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ موفق به دریافت تندیس بلورین پژوهشگر برتر رشته هنر و معماری از دانشگاه آزاد اسلامی و در سال ۱۳۹۱ هم بعنوان پژوهشگر برتر هنر و معماری در سراسر دانشگاه های ایران شناخته شده است.

از دیگر تالیفات انتشار یافته عارف می توان به «كمیجان سرزمین شگفت انگیز مادها و تات ها: انسان شناسی نمایش»، «درخت گیان»، «باران و بوران»، «شب واقعه»، «پشت درهای خاكی»، «شور شیرین»، «شب بوهای هویزه» و «جریره» اشاره نمود.

1397/07/16
22:57:05
5.0 / 5
4838
تگهای خبر: انتشار , تخصص , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است