رئیس سازمان میراث فرهنگی:

گرفتاری های ارزی به دنبال بی توجهی به مسائل فرهنگی است

گرفتاری های ارزی به دنبال بی توجهی به مسائل فرهنگی است كادو دونی: رئیس سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت: گرفتاری های اكنون جامعه ما درباره ارز ناشی از بی توجهی به مسائل فرهنگی است.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر دومین همایش ملی میراث فرهنگی و توسعه پایدار قبل از ظهر روز ۱۵ مهرماه در سالن اجتماعات موزه ملی ایران برگزار گردید.
در این برنامه علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت: بخش هایی كه در برنامه ریزی آنها غفلت شده حوزه آب و محیط زیست و شهرسازی است. همان بخش هایی كه وزیر راه در دوره آقای آخوندی توجه خوبی به آن ها دارد و می توان درباره بخش هایی كه زورمان به آن نمی رسد از آقای آخوندی كمك گرفته تا مشكلات را در این زمینه حل نماییم.
وی اضافه كرد: منظور از توسعه، گسترش امكانات رشد و زندگی انسان هاست به شرطی كه این موارد را برای نسل خود و نسل آینده هم در نظر بگیریم. پس نباید به آنها آسیبی تحمیل نماییم. باید به گونه صیانت شوند كه نسل های بعد هم از آن بهره بگیرند.
مونسان با اشاره به اینكه توسعه پایدار باید در حوزه فرهنگ پایداری داشته باشد بیان كرد: در حوزه پایداری فرهنگ، حفظ هویت و میراث فرهنگی باید مورد توجه قرار گیرد. در حوزه پایداری طبیعت توجه به محیط زیست مبحث مهمی است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی خاطرنشان كرد: در پایداری اجتماعی هم توجه به انسجام اجتماعی و رفاه و نظمی كه بین افراد جامعه باید باشد مهم می باشد. در حوزه پایداری اقتصادی هم مبحث رفاه اجتماعی از ابعد مهمی برخوردار می باشد.
وی تصریح كرد: در چند دهه گذشته برنامه های توسعه به ظرفیت میراث فرهنگی با دید منفی و سنتی و عقب مانده نگاه می شد و حتی آن را بعنوان چیزی كه باید كنار گذاشته می شد، نگاه می كردند. اما اكنون در كشورهای در حال توسعه رویكرد آن عوض شده است. شاید كشور ما هنوز در مرحله اول باقی مانده است وفرهنگ را مانع می دانیم. نظام برنامه ریزی كشور هم كمتر به این بخش توجه كرده است. در این باره حرف زیاد زده شده اما اثرگذار نبوده است. الان هم عمده نظام برنامه ریزی كشور و تصمیم گیری ها با بخش های اقتصادی انجام می گردد كه اینها ربطی به فرهنگ ندارد. ما فكر می نماییم مشكلات بوجود آمده صرفاً اقتصادی هستند اما مقولات اجتماعی است كه ما را به اینجا رسانده، یكی از آنها همین مبحث ارز است كه به مسائل فرهنگی و اجتماعی باز می گردد. اگر به بخش فرهنگ توجه می شد ما امروز به گرفتاری های امروز در مورد ارز بر نمی خوردیم.
مونسان تاكید كرد: اهمیت میراث فرهنگی به مثابه یك حوزه فرهنگی بر هیچ كس پوشیده نیست. مهمترین اهتمام و رسالت ما صیانت و حفاظت از این ظرفیت، ذخیره و اتصال آن به نسل های بعدی است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت: بودجه سازمان میراث فرهنگی ۷۰۰ میلیارد تومان است اما ثبت آثار تاریخی و نگهداری از آنها حداقل ۱۶ هزار میلیارد نیاز دارد. این بودجه تنها برای بخش میراث فرهنگی مورد نیاز است.
وی خاطرنشان كرد: صنایع دستی با میراث فرهنگی گره خورده و فرهنگ محور است. هنرهای سنتی یك طرف و ادوات و ابزاری كه استادكاران به كار می گرفته اند یك طرف. اینها جزء لاینفك میراث فرهنگی ما در حوزه ملموس و غیر ملموس هستند. پس صنایع دستی هم در محور میراث فرهنگی رشد كرده پس هر كاری در حوزه تبلیغ و فروش صنایع دستی انجام دهیم تأثیر آن در حوزه میراث فرهنگی است.
مونسان تاكید كرد: ما بعد از این برنامه رونمایی از سر سرباز هخامنشی را داریم. سربازی كه اطلاعات اولیه در مورد آن را یكی از وطن دوستان در خارج از كشور به ما داد. روند پیگیری آثار به سرقت رفته از ایران همچنان ادامه دارد و همكاران ما در معاونت سازمان میراث فرهنگی اشیای دیگری را از این طریق در دست شناسایی دارند و امیدواریم بتوانیم آنها را به كشور بازگردانیم.
در آخر این برنامه رئیس سازمان میراث فرهنگی و وزیر راه از نمایشگاه استارت آپ های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حاشیه این برنامه بازدید نمودند.


1397/07/15
23:24:56
5.0 / 5
4626
تگهای خبر: رمان , صنایع دستی , فرهنگ , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است