پاپوشی كه رنگش را از یك میوه خوشبو گرفته است

پاپوشی كه رنگش را از یك میوه خوشبو گرفته است كادو دونی: احیا كننده اولین پاپوش سنتی ایران اظهار داشت: اسم و تركیب رنگ پاپوش ˮكاله شمامهˮ از میوه كوچك خوشبو كه از رنگ های قهوه ای، قرمز به اسم دستبو برگرفته شده است.


رحمان هرمز یاری، هنرمند احیا كننده این نوع پاپوش در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اضافه كرد: اولین پاپوش سنتی ایران كه در مناطق كرد نشین ایران بویژه مهاباد بافته می شود، كاله شمامه نام داشته و قدمت 5000 ساله دارد.
هرمز یاری به هدف خود از احیای نوعی پاپوش (كاله شمامه بندی) اشاره نمود و اظهار داشت: هدف احیای صنایع دستی مهاباد كه قدمتی به طول قدمت ایران دارد، اشتغال زایی و نمایش هنر ایرانی است كه در حال فراموشی بود.
این هنرمند مهابادی با تاكید به اینكه چاروق دوزی یكی از هنرهای اصیل و كهن مناطق كردنشین همچون مهاباد است، خاطرنشان كرد: اسم و تركیب رنگ پاپوش "كاله شمامه" از میوه كوچك خوشبو كه از رنگ های قهوه ای، قرمز به اسم دستبو برگرفته شده و در ابتدا جنس چاروق از پوست حیوانات بود بعدا به مرور زمان از كامواهای ساده رنگی استفاده شده است.
وی افزود: در گذشته به علت اینكه این پاپوش از چرم طبیعی حیوانات بود تنها در فصل زمستان استفاده می شد و در تابستان و بهار هم كفش های سفید (كالش) مورد استفاده قرار می گرفت.
هرمز یاری با تاكید به اینكه هنرهای قدیمی را باید حفظ و احیا كرد، تصریح كرد: حرفه چاروق و پاپوش دوزی صنعتی است كه از پدرانم به ارث رسیده و نزدیك به ۲۰۰ سال است كه خانواده ام به این كار مشغول هستند.
وی با تاكید به اینكه به علت وضعیت اقتصادی سفارش این نوع پاپوش كمتر شده است اظهار نمود: اگر شرایط سفارش و قدرت خرید مردم خوب باشد توانایی دوخت دوجفت پاپوش در روز و اشتغال زایی مستقیم سه نفر هم وجود دارد.
هرمزیاری خاطرنشان كرد: قیمت هر جفت پاپوش كاله شمامه بستگی به سایز از ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است و بیشتر مشتریانم از شمال كشور عراق هستند.1397/07/10
14:29:07
5.0 / 5
5239
تگهای خبر: صنایع دستی , مشتری , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است