مقایسه آمار نشر در دو ماه تیر و مرداد ۹۶ و ۹۷ نشان داد؛

افزایش ۲۷۰۰ تومانی میانگین قیمت كتاب طی یكسال گذشته

افزایش ۲۷۰۰ تومانی میانگین قیمت كتاب طی یكسال گذشته كادو دونی: مقایسه آمار نشر كتاب در یكسال گذشته نشان داده است كه میانگین قیمت هر كتاب با افزایش ۲۶۸۲ تومانی (رشد 15 درصدی) از ۱۷ هزار و ۸۳۲ تومان در مرداد ۹۶ به ۲۰ هزار و ۵۱۴ تومان در مرداد ۹۷ رسیده است.



به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، بر مبنای آمار منتشرشده توسط خانه كتاب در زمینه نشر كتاب طی یكسال گذشته، ۸ هزار ۵۳۳ عنوان كتاب در مرداد ماه سال ۱۳۹۷ انتشار یافته است كه در این میان سهم كتاب های عمومی ۵ هزار و ۷۰۷ عنوان بوده و تعداد كتاب های كودك و نوجوان با كاهش ۹ درصدی به هزار و ۱۲۶ عنوان رسیده است.
در تیرماه ۱۳۹۷، تعداد ۸ هزار و ۹۴۶ عنوان كتاب انتشار یافته از این تعداد سهم كتاب های عمومی ۶ هزار و ۶۹ عنوان، كتاب های كودك و نوجوان هزار و ۲۹۷ عنوان و كتاب های كمك درسی هزار و ۵۸۰ عنوان است كه در مقایسه با تیر ماه سال قبل به ترتیب افزایش ۴ درصدی، ۵۳ درصدی و ۵۱ درصدی را نشان داده است.
همچنین بر طبق این گزارش، در تیر ماه سال ۱۳۹۷ میانگین شمارگان كتاب حكایت از افزایش ۸ درصدی در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال قبل دارد.
از مجموع كل كتاب های انتشار یافته در تیر ماه ۱۳۹۷، بیشترین كتاب ها در موضوعات كمك درسی، ادبیات و كودك انتشار یافته اند و بیشترین آثار ترجمه به موضوعات كودك، ادبیات و علوم عملی اختصاص دارد. همینطور از مجموع ۸ هزار و ۹۴۶ كتاب انتشار یافته در تیر ماه ۹۷، تعداد ۶ هزار و ۴۴۰ كتاب در تهران و مابقی در شهرستان ها به چاپ رسیده اند.
بر اساس این آمار، در تیرماه امسال، ۶۴۴۰ عنوان كتاب در تهران انتشار یافته كه در مقایسه با تیرماه سال قبل با افزایش ۲۳ درصدی مواجه شده است. شهرستانی ها هم در این آمار با انتشار ۲۵۰۶ عنوان كتاب توانستند به نسبت سال قبل رشد یك درصدی را ثبت كنند.
بر اساس آمار نشر كتاب در تیرماه سال ۱۳۹۷، انتشارات نشر چشمه، جنگل، صدرا، صریر، نوروزی، دانشگاه شهید بهشتی، قانون یار، منشور سمیر، سخنوران و حیدری در لیست ۱۰ ناشر عمومی پركار قرار گرفته اند. همچنین، انتشارات پرتقال، هوپا، عروج اندیشه، به نشر، ذكر، سایه گستر، شركت انتشارات فنی ایران، افق، جنگل و قصر كتاب جزو ۱۰ ناشر كودك پركار در تیر ماه ۱۳۹۷ قرار گرفته اند. همچون پركارترین ناشران آموزشی تیرماه ۱۳۹۷ هم می توان به انتشارات بین المللی گاج، دانشگاه پیام نور، مدرسان شریف، خیلی سبز، مدرسان برتر، سمت، پیدار، پیشروان، مبتكران و آریانگار اشاره نمود.
در تیرماه ۱۳۹۷ كتاب های «یك قمقمه دریا: صد قصه و نكته از زندگی امام رضا (ع)» از انتشارات به نشر با شمارگان ۲۵۰ هزار نسخه، «سی و هشتمین روایت» از انتشارات پایتخت با ۱۰۰ هزار نسخه و «سبك زندگی سالم» از انتشارات پارسای سلامت با ۳۰ هزار نسخه در لیست پرشمارگان ترین كتاب های تیرماه ۱۳۹۷ قرار گرفته اند.
كتاب های منتشرشده در بازه زمانی یك ماهه تیرماه ۱۳۹۷ از جانب ۵۸۸۹ پدیدآورنده انتشار یافته كه از این تعداد ۱۴۲۰ نفر زن و مابقی مرد بودند. همینطور در همین دوره زمانی در سال ۹۶ تعداد ۵۸۷۸ پدیدآورنده فعالیت داشته اند كه از این تعداد ۴۵۷۷ نفر مرد و ۱۳۰۱ نفر آن زن بودند.
بر اساس گزارش آماری نشر كتاب در مرداد ماه ۱۳۹۷، از مجموع ۸ هزار و ۵۳۳ عنوان كتاب انتشار یافته در این ماه، سهم كتاب های كمك درسی ۱۷۰۰ عنوان، ادبیات ۱۳۳۱ عنوان و كودك ۱۱۲۶ عنوان كتاب بوده است. بر همین مبنا كتاب های حوزه كمك درسی بیشترین آثار انتشار یافته در مرداد ماه سال جاری را به خود مختص كرده است.
در مرداد ماه سال جاری كتاب های حوزه ادبیات، علوم عملی و كمك درسی بیشترین آثار چاپ اول را به خود اختصاص داده اند و بیشترین آثار باز چاپ مربوط به كتاب های حوزه كمك درسی، كودك و ادبیات بوده است.
همچنین در حوزه ترجمه، كتاب های حوزه كودك، ادبیات و علوم عملی به ترتیب بیشترین آثار ترجمه شده را از آن خود كردند و در حوزه تالیف، از كتاب های حوزه كمك درسی، ادبیات و علوم اجتماعی بیشتر استقبال شده است.
همچنین میانگین شمارگان كتاب ها از هزار و ۵۳۶ در مرداد ۹۶ به هزار و ۴۸۴ در مرداد ۹۷ كاهش یافته است كه در مجموع كاهش ۳ درصدی را در میانگین شمارگان كتاب شاهد می باشیم. اما میانگین قیمت هر كتاب از ۱۷ هزار و ۸۳۲ تومان در مرداد ۹۶ به ۲۰ هزار و ۵۱۴ تومان در مرداد ۹۷ رسیده است.
آمار مقایسه ای نشر كتاب در تهران نشان داده است كه در مرداد سال جاری ۶ هزار و ۲۵۲ عنوان كتاب انتشار یافته كه در مقایسه با مرداد سال قبل حكایت از افزایش ۷ درصدی دارد. این در شرایطی است كه شهرستان ها در مرداد سال جاری ۲ هزار و ۲۸۱ عنوان كتاب منتشر نمودند كه در مقایسه با مرداد سال قبل با كاهش شش درصدی رو به رو شده اند.
آمار مقایسه ای تعداد پدیدآورندگان به تفكیك جنسیت در مرداد ماه سال ۹۶ و ۹۷ نشان داده است كه امسال سه هزار و ۴۵۴ پدیدآورنده زن و ۷هزار و ۹۷۱پدیدآورنده مرد فعالیت داشتند كه در مقایسه با مرداد سال قبل با افزایش۵ درصدی پدید آورندگان زن رو به رو شده اند.
در مرداد سال جاری انتشارات آموزشی تالیفی ارشدان، مروارید، آریا دانش، چشمه، ندای كارآفرین، جنگل، بیژن یورد، سخنوران، موسسه چاپ و انتشارات دانشگاه تهران و مجد در لیست پُركارترین ناشر عمومی قرار گرفت.
همچون ناشران پركار حوزه كودك در مرداد سال ۹۷ می توان به انتشارات پرتقال، ذكر، آریا نوین، براق، شركت انتشارات فنی ایران، هوپا، شهر قلم، نشر نوشته، دیبایه و افق اشاره نمود.
ناشرانی همچون خیلی سبز، مدرسان شریف، دانشگاه پیام نور، مبتكران، موسسه مهرپویا مهراس، پیشروان، شركت انتشارات كانون فرهنگی آموزشی، الگو، مدرسان برتر و پیدار در لیست پُركارترین ناشران آموزشی مرداد ماه سال جاری قرار گرفته اند.
همچون كتاب هایی كه در مرداد سال ۹۷ توانستند در لیست پرشمارگان ترین كتاب ها قرار بگیرند، می توان به «وعده دیدار نزدیك است: شرح پاره ای از آثار دعا برای امام عصر(ع)» از انتشارات استوار، «پابوس: آموزه هایی برای زیارت مطلوب» از انتشارات آستان قدس رضوی اشاره نمود.

1397/06/23
19:20:54
5.0 / 5
4753
تگهای خبر: ادبیات , انتشار , سلامت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است