در نخستین جلسه شورای سیاست گذاری هفته كتاب صورت گرفت؛

توجه به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در برنامه های هفته كتاب

توجه به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در برنامه های هفته كتاب كادو دونی: اولین جلسه شورای سیاست گذاری بیست و ششمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران با تاكید بر ضرورت توجه به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در برنامه های این مناسبت فرهنگی تاكید گردید.به گزارش كادو دونی به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اولین جلسه شورای سیاست گذاری بیست و ششمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه (۲۰ شهریورماه) با حضور محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، داریوش رضوانی؛ مشاور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد مرادی نیا؛ رئیس اداره كتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیكنام حسینی پور؛ دبیر بیست و ششمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران، علیرضا مختارپور؛ دبیركل نهاد كتابخانه های عمومی كشور، علی اصغر سیدآبادی؛ مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سعید اوحدی؛ رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی انصاری؛ مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، مهدی فیروزان؛ مدیر عامل موسسه شهر كتاب، عیسی علیزاده؛ معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، غلامرضا امیرخانی؛ معاون كتابخانه ملی، محمود آموزگار؛ رئیس اتحادیه ناشران و كتابفروشان تهران، محمد ربیع احمدخانی؛ معاون اداره كل استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین صفاری؛ روابط عمومی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در موسسه خانه كتاب برگزار گردید.
محسن جوادی در این جلسه اظهار داشت: معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شبیه ستاد اجرایی می باشد و ارگان های مختلف، نهادها و سازمان هایی كه ارتباط رسمی با معاونت دارند چه سازمان هایی كه ارتباط غیر رسمی دارند در معاونت فرهنگی مورد حمایت قرار می گیرند تا همه در این رویداد فرهنگی نقش داشته باشند.
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: با عنایت به تقارن هفته وحدت و هفته كتاب، می توانیم یكی از برنامه های بیست و ششمین دوره هفته كتاب را در شهر مهاباد برگزار نماییم.
وی افزود: تقدیر از نویسندگان باید در هفته كتاب برگزار گردد و با عنایت به محدودیت هایی كه داریم تلاش می نماییم برنامه هایی مثل نمایشگاه های استانی را برگزار نماییم.
در ادامه این جلسه، داریوش رضوانی اظهار داشت: برای حركت به سمت بیست و ششمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران باید نگاهی به فعالیت های انجام شده در هفته كتاب سال قبل داشته باشیم. آغاز بیست و پنجمین دوره هفته كتاب از پایتخت كتاب ایران كار پرارزش و معقولی بود.
رضوانی بیان كرد: آیین نامه هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران مربوط به دوره آقای میرسلیم است و نیاز به تغییرات و اصلاحات دارد. بیش از ۶۰ دستگاه و نهاد مشاركت خوبی در برگزاری هفته كتاب دارند و تلاش می كنند برنامه های مختلفی در این هفته شكل بگیرد.
مشاور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاكید دارند كه پایتخت كتاب ایران در سطح كشور نهادینه شود. ازاین رو شهری كه بعنوان پایتخت كتاب ایران انتخاب می گردد باید برنامه های ویژه ای اجرا نماید.
رضوانی پیشنهاد كرد افتتاح بیست و ششمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران در كاشان برگزار گردد.
توجه به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در برنامه های هفته كتاب
نیكنام حسینی پور، دبیر بیست و ششمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در گزارش پایانی بیست و ششمین دوره هفته كتاب تلاش می نماییم سهم همه نهادها به نسبت فعالیتی كه انجام دادند، یكسان دیده شود. با برگزای این دوره از هفته كتاب ربع قرن از فعالیت این رویداد فرهنگی می گذرد، ۲۵ سال عدد كمی نیست. همچنین، این دوره از هفته كتاب با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مصادف شده است كه باید این دو نكته را در برنامه های بیست و ششمین دوره هفته كتاب در نظر بگیریم.
حسینی پور افزود: برنامه های هفته كتاب از نخستین دوره تا آخرین دوره آن باید مورد صدمه شناسی قرار بگیرد باید درباره شعار هفته كتاب و نام گذاری روزهای این هفته متناسب با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی آن را تعریف نماییم.
وی به برنامه هایی كه به مناسبت بیست و ششمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شده، اشاره نمود و اظهار داشت: در روز كتابدار، برنامه بزرگداشتی در قم و در خانه علامه طباطبایی خواهیم داشت. همینطور در نظر داریم بزرگداشتی برای نویسندگان، ناشران و اهالی قلمی كه در جهت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی تلاش كردند، برگزار نماییم. توجه به كتابفروشی ها بعنوان حلقه فراموش شده نشر از دیگر برنامه های ما در این دوره از هفته كتاب است.
مدیر عامل موسسه خانه كتاب بیان كرد: در موسسه خانه كتاب برنامه هایی به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی تدارك دیده شده و تعدادی از آنها مانند بزرگداشت مرتضی آخوندی و دیدار با تعدادی از ناشران و اهالی قلم هم انجام گرفته و مابقی هم در دست اجرا است.
حسینی پور با اشاره به نقش صدا و سیما در انعكاس برنامه های هفته كتاب اظهار داشت: صدا و سیما می تواند فعالیت های در رابطه با كتاب كه در این هفته برگزار می گردد را منعكس كند تا این رویداد در سطح ملی دیده شود و مادرخواست داریم همه شبكه های صدا و سیما در این مورد مهم مشاركت كنند.
دبیر بیست و ششمین دوره هفته كتاب اظهار داشت: تجدید میثاق با آرمان های امام خمینی(ره) از دیگر برنامه هایی است كه در این دوره از هفته كتاب برگزار می گردد و با عنایت به چهلمین سال انقلاب به نظرم این تجدید میثاق باید خیلی باشكوه تر و با مشاركت همه اصناف و تشكل های نشر و نهادهای دولتی و عمومی برگزار گردد.
حسینی پور همینطور افزود: اجرای برنامه های هفته كتاب در استان ها هم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و با عنایت به اینكه نهادهای زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان ها زیاد هستند، می گردد با مشاركت و همكاری در برگزاری باشكوه تر هفته كتاب اقدام نمود.
در ادامه این نشست، علیرضا مختار پور با اشاره به اینكه باید بر فعالیت های مستمر متمركز شویم، اظهار داشت: پیشنهاد می كنم در كنار این جلسات، مصوبات و مذاكرات ستاد قبلی در اختیار افراد گذاشته شود و پس از آخر هفته كتاب، جلسات شورای سیاستگذاری با سرعت بهتر و فاصله كمتری برگزار گردد.
مختار پور بیان كرد: در این فاصله كم، پرداختن به برخی از موضوعات اولویت ندارد. زمان اجرای هفته كتاب در هر دوره ای متفاوت می باشد در صورتیكه در آیین نامه به یك زمان ثابت برای اجرای هفته كتاب تاكید گردیده است. ازاین رو در این بازه زمانی، پرداختن به تغییرات آیین نامه در اولویت نیست. تعیین زمان برگزاری هفته كتاب اكنون در اولویت است چون كه خیلی از برنامه های اجرایی به زمان بستگی دارند. پس از تعیین زمان برگزاری هفته كتاب، شعار این هفته در اولویت بعدی قرار می گیرد.
دبیركل نهاد كتابخانه های عمومی كشور با اشاره به پایتخت كتاب ایران اظهار داشت: شهرهایی كه بعنوان پایتخت كتاب انتخاب می شوند عملكردهای متفاوتی داشتند؛ برخی از این شهرها خوب عمل كردند و بعضی ها هم ضعیف. باید فعالیت هایی كه شهرهای پایتخت كتاب ایران انجام دادند، ارزیابی نماییم.
محسن رضایی از دیگر حاضران در این جلسه با اشاره به زمان برگزاری بیست و ششمین دوره هفته كتاب اظهار داشت: تغییر زمان برگزاری هفته كتاب در این چند سال به دلیل تداخل با مناسبت های مختلف بود چون كه وقتی برنامه ها با هم ادغام می گردد خاصیت و تاثیرگذاری خویش را از دست می دهد.
افتتاح هفته كتاب از شهرستان ها تجربه خوبی است
علی اصغر سیدآبادی با اشاره به اینكه افتتاح هفته كتاب از شهرستان ها تجربه خوبی بود، اظهار داشت: آغاز هفته كتاب در شهرستان ها تاثیر خوبی دارد و من موافق آغاز هفته كتاب در كاشان بعنوان پایتخت كتاب ایران هستم. در جشنواره پایتخت كتاب ایران شهرهای مختلف برنامه های خویش را ارئه می دهند و هیات داوران آن ها را بررسی می كنند.
سیدآبادی بیان كرد: برگزاری برنامه های رسمی و دولتی هفته كتاب را تهدید می كند، از این رو باید برنامه هایی را تدارك ببینیم كه مردم در آنها حضور داشته باشند. به نظر من هیچ سخنرانی در هفته كتاب انجام نشود تا شور و نشاط مردمی بر این برنامه ها حاكم شود.
سید آبادی در انتها اظهار داشت: می توانیم با همكاری كتابفروشی های سراسر كشور مراسم جشن امضای كتاب را در كتابفروشی ها برگزار نماییم. در این كار، انجمن صنفی نویسندگان، انجمن قلم... می توانند با ما همكاری كنند. در این مراسمات می توانیم برای این كتاب ها تخفیفات ویژه ای در نظر بگیریم.
تقارن هفته كتاب با چهل سالگی انقلاب و هفته وحدت
سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم در این جلسه اظهار داشت: تقارن بیست و ششمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران با هفته وحدت و چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران شاخص هایی است كه باید آنها را در برنامه هایی كه اجرا می نماییم در نظر داشته باشیم. ازاین رو پیشنهاد می كنم شهرهای گنبدكاووس و سنندج مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.
اوحدی افزود: هفته كتاب امسال تقارن خوبی با چهل سالگی انقلاب و هفته وحدت دارد. می توانیم در سیاست های كلان برنامه هایی برای هفته كتاب تعریف نماییم تا به این دو مناسبت بعنوان فرصت طلایی توجه ویژه ای شود.
حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی انصاری، مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به اینكه شهر كاشان ظرفیت خوبی در حوزه كتاب دارد، اظهار داشت: پیشنهاد می كنم افتتاحیه هفته كتاب در كاشان بعنوان پایتخت كتاب ایران برگزار گردد و ما با تمام وجود تلاش می نماییم این برنامه به خوبی برگزار گردد. تعدادی از شهرها در استان اصفهان خصوصیت های خاصی در حوزه كتاب و كتابخوانی دارند كه باید به آنها توجه كرد.
وی افزود: خوانسار شهر فعالی در حوزه نشر و كتاب است، این قبیل شهرها كه صبغه مذهبی خوبی دارند باید در هفته كتاب مورد توجه قرار بگیرند. ازاین رو پیشنهاد می كنم در خوانسار هم به مناسبت هفته كتاب یك برنامه برگزار كنید.
انصاری با اشاره به اینكه باید وضعیت اقتصادی كشور را در همه برنامه های فرهنگی در نظر بگیریم، اظهار داشت: شورای سیاست گذاری باید برای برنامه ها اولویت بندی داشته باشد چون كه امكانات به ما اجازه اجرای همه برنامه ها را نمی دهد. در كشور ما در حوزه فرهنگ فعالیت های فردی به خوبی انجام می گردد اما وقتی افراد كنار هم قرار می گیرند اشكالاتی در كار پیش می آید.
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان افزود: شورای سیاست گذاری باید به ایجاد انسجام و هم افزایی توجه كند تا نهادهای فرهنگی كه می توانند در حوزه كتاب كار كنند وارد كار شوند. در این خصوص باید فرمانداران و استانداران را به كار گرفت چون كه در شهرهایی كه فرماندار همراه می باشد كارها به خوبی پیش می رود.
انصاری در انتها اظهار داشت: فضای مجازی و شبكه های اجتماعی را در امر كتاب و كتابخوانی فراموش نكنیم و در امر اطلاع رسانی و تبلیغات برنامه ها و فعالیت های خود از آن استفاده نماییم.
روزهای هفته كتاب را با حوزه های زندگی مردم پیوند بزنیم
مهدی فیروزان، مدیر عامل موسسه شهر كتاب با اشاره به نام گذاری های روزهای هفته كتاب، اظهار داشت: عناوینی كه برای روزهای هفته كتاب انتخاب شده اند، منتزع از روز است و اسامی به صورت كلیشه ای انتخاب شده اند. شرایط اقتصادی سبب فاصله میان مردم و شئونات زندگی شده است. بر مبنای تحلیلی كه شهركتاب از بازارهای خود دارد مردمی كه با كتاب و فرهنگ سرو كار دارند از حوزه های دیگر فاصله گرفته اند و به سمت فرهنگ گرایش پیدا كرده اند چون كه فرهنگ ارزان ترین كالا را در اختیار مردم قرار می دهد.
فیروزان افزود: ارتباط جدیدی نسبت به حوزه های فرهنگ در جامعه در حال شكل گرفتن است و این اتفاق مغتنم است و می توانیم از این امتیاز برای رشد حوزه كتاب استفاده نماییم. تا چند ماه آینده قیمت كتاب گران می گردد و ما نیاز داریم به بازار اقتصاد كتاب كمك نماییم.
مدیر عامل موسسه شهر كتاب با اشاره به اینكه روزهای هفته كتاب را با حوزه های زندگی مردم پیوند بزنیم، اظهار داشت: می توانیم روزی را بعنوان «كتاب و ورزش» نام گذاری نماییم چون كه مردم تعدادی از وزرشكاران را الگوی خود قرار می دهند. ازاین رو می توانیم از ظرفیت ورزش به نفع بازار كتاب استفاده نماییم. همینطور می توانیم از ظرفیت هنر، دین، انقلاب، كودك و نوجوان، اخلاق بعنوان نجات دهنده مسائل امروز، مقاومت و... استفاده نماییم.
فیروزان بیان كرد: خیلی از هنرمندان ما در رادیو و تلویزیون كتاب می خوانند، ازاین رو می توانیم با كمك آنها و صدا و سیما، برای رفتن كتاب به خانه های مردم استفاده نماییم. در این صورت زندگی مبتنی بر كتاب را ترویج خواهیم كرد.
مدیر عامل موسسه شهر كتاب، هفته كتاب را یك هفته سرشار از خوشی دانست و اظهار داشت: این هفته باید به هفته تولید عادت های خوب اجتماعی و هفته فرهنگ سازی تبدیل گردد. در تبلیغاتی كه برای این هفته انجام می دهیم باید به سمت شادی های جمعی حركت نماییم نه فعالیت های كلیشه ای كه در سال های گذشته برگزار شده است. این شور و نشاط را می توانیم با گذرها و كوچه های فرهنگی در سطح شهر تولید و افتتاح نماییم.
محمدجواد مرادی نیا، رئیس اداره كتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نقش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در برگزاری هفته كتاب، اظهار داشت: هر چند نقش صدا و سیما در اطلاع رسانی كاهش پیدا كرده اما همچنان تاثیرگذاری خویش را كم و بیش دارد.
مرادی نیا نوآوری در محتوا را برگ برنده بیست و ششمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران دانست و اظهار داشت: این دوره از هفته كتاب مصادف با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است كه مناسبتی تكرار ناپذیر است. چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی دوران بلوغ انقلاب است كه باید حداكثر استفاده را از آن ببریم.
وی كتاب را مغز متفكر و موتور محرك انقلاب اسلامی عنوان نمود و اظهار داشت: باید در قالب شعار هفته كتاب به چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی توجه نماییم. به نظر می آید شعار «كتاب، الفبای انقلاب» شعار خوبی باشد.
در ادامه، عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی بیان كرد: برگزاری كتاب سال دانشجویی همچون برنامه هایی است كه در هفته كتاب برگزار می گردد. می توانیم از ظرفیت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) و فضاسازی شهری در روزهای برگزاری هفته كتاب استفاده نماییم. برنامه های هفته كتاب باید به صورتی باشند كه مردم را به كتابخوانی تشویق كنند.
یادمان های انقلاب را با سعه صدر منعكس كنیم
غلامرضا امیرخانی، معاون كتابخانه ملی هم در این جلسه اظهار داشت: امسال شصتمین سال صدور فتوای علامه شیخ محمود شلتوت است. در مهاباد كتابخانه ای به اسم ایشان وجود دارد. می توانیم در برنامه های هفته كتاب مراسم بزرگداشتی برای علامه شیخ محمود شلتوت در نظر بگیریم. در هفته كتاب امسال باید با دید بازتری نگاه نماییم تا برنامه های ما زیر مجموعه ای از چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی باشد.
وی افزود: می توانیم هنرمندانه بحث های انقلاب و رویكردهای امام خمینی(ره) و انقلاب را پر رنگ نماییم و یادمان های انقلاب را با سعه صدر منعكس نماییم. بعنوان نمونه می توانیم از ناشران انقلابی تقدیر نماییم یا مراسم بزرگداشتی با رویكرد وحدت آفرین برای آنها تدارك ببینیم.
اجرای طرح های اعطای یارانه نشر با استفاده از كتابفروشی ها در هفته كتاب
محمود آموزگار، رئیس اتحادیه ناشران و كتابفروشان تهران از دیگر حاضران در این جلسه اظهار داشت: ۲۵ دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید و در سال های اول جزو اتفاقات مهم به حساب می آمد و جایگاه و شان كتاب را به ما یادآوری می كرد. اما در ادامه دچار تكرار شد.
وی افزود: یكی از اتفاقات خود جوشی كه توسط آقای مسجد جامعی رقم خورد بحث كتابگردی است كه به مرور توسط نهادها وسازمان های دیگر ادامه پیدا كرد و به یك رویداد ملی تبدیل شد.
رئیس اتحادیه ناشران و كتابفروشان تهران با اشاره به طرح های فصلی پشتیبانی از مصرف كنندگان از كانال كتابفروشان اشاره نمود و اظهار داشت: این طرح ها نخستین بار در هفته كتاب سال ۱۳۹۴ شروع شد و امروزه با گذشت سه سال از اجرای آن، در آستانه كم رنگ شدن است و از سوی تعدادی از كتابفروشان مورد بی توجهی قرار گرفته است چون كه مطالبات كتابفروشان با تاخیر پنج الی شش ماه پرداخت می گردد. این یكی از نكات ضعف اجرای این طرح ها است و باید به موسسه خانه كتاب برای به سرانجام رسیدن این وظیفه كمك نماییم.
آموزگار افزود: با مجموعه فعالیت هایی كه موسسه خانه كتاب در طول اجرای این طرح ها انجام داده به نظر می آید اشراف كاملی به این طرح ها پیدا كرده است. ازاین رو بهتر است این طرح در هفته كتاب هم اجرا شود و مطالبات كتابفروشان هم همزمان با خرید كتاب از جانب مصرف كننده به آنها پرداخت گردد تا كتابفروشانی كه نسبت به این طرح ها دلسرد شده اند انگیزه كافی جهت شركت در این طرح ها پیدا كنند.

1397/06/21
14:13:20
5.0 / 5
5178
تگهای خبر: جشن , جشنواره , رمان , شادی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است