صالحی در صحن علنی مجلس:

روحانیون سهم بالایی در بدنه مدیریتی وزارت ارشاد دارند

روحانیون سهم بالایی در بدنه مدیریتی وزارت ارشاد دارند كادو دونی: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: روحانیون در كانون فرهنگی مساجد نقش مدیریتی حضور و سهم بالایی در بدنه مدیریتی وزارتخانه دارند.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی سوال عبدالحمید خدری نماینده مردم بوشهر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دستور كار صحن علنی مجلس قرار گرفت.
این سوال در مورد تغییرات در بدنه مدیریتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همینطور نحوه هزینه كرد بودجه نهاد كتابخانه های عمومی بود.
در ابتدای جلسه صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در سال ۹۶ حدود ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه نهاد كتابخانه ها بود كه ۳۱۰ میلیارد تومان آن مربوط به هزینه پرسنلی و بقیه برای خرید كتاب و نشریات و تجهیزات مصرف شده است.
وی افزود: در سال ۹۶ مجلس شورای اسلامی بودجه ۱۴۷ میلیارد تومانی را برای نهاد كتابخانه ها به تصویب رساند كه با عنایت به مشكلات موجود سازمان برنامه و بودجه ۱۱۱ میلیارد تومان آن را اختصاص داد.
صالحی با اشاره به قانون شهرداری ها اظهار داشت: طبق قانون شهرداری ها باید نیم درصد درآمد شهرداری ها به كتابخانه های عمومی اختصاص پیدا كند.
وی افزود: علاوه بر این در قانون تصویب شده در صورت امتناع شهرداری از پرداخت نیم درصدشان وزارت اقتصاد مكلف است این مبلغ را از سر جمع درآمد شهرداری ها كسر و به نهاد كتابخانه ها اختصاص دهد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان كرد: از سال ۹۴ وزارت اقتصاد درآمدهای شهرداری ها را به نهاد كتابخانه در استان مربوطه مختص كرده است.
به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، در ابتدای جلسه گزارش كمیسیون فرهنگی قرائت شد. طبق این گزارش خدری نماینده مردم بوشهر در كمیسیون فرهنگی اعلام نموده بود در دوران مدیریت آقای صالحی در حوزه های فرهنگی، هنری و سینمایی هیچ پیشرفتی نداشته ایم و در طول دوران انقلاب تابحال هیچ گاه سرنوشت وزارت فرهنگی اینگونه نبوده است. او همینطور تاكید كرده بود فضای موجود وزارت خانه در حوزه منابع انسانی، وزیر را غیرموثر ناكارآمد و فاقد صلاحیت نشان داده است و این خود یك ضعف بزرگ برای مقام عالی وزارت است.
خدری در ابتدای اظهارات خود در صحن علنی مجلس اظهار نمود: چنین اظهاراتی را در كمیسیون فرهنگی بیان نكرده است.
در ادامه احد آزادی خواه نماینده مردم ملایر و سخنگوی كمیسیون فرهنگی اظهار داشت: با دبیرخانه كمیسیون تماس گرفتیم آنچه در گزارش كمیسیون فرهنگی ذكر شده متن صحبت های آقای خدری است و صوت اظهارات ایشان موجود است. البته خوشحالیم نظر ایشان تغییر كرده است.
در ادامه خدری نسبت به جابجایی مدیران فرهنگی مساجد انتقاد نمود.
در ادامه صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: جابجایی مدیران امری طبیعی است و این اقدام با عنایت به صلاحیت ها و بدون توجه به گرایش های حزبی و گروهی انجام شده است.
وی افزود: مدیر روحانی كه مد نظر آقای خدری است در كانون مساجد مدیریت داشتند و الان در جای دیگری مشاور وزیر شدند و روحانی دیگری با سابقه اجرایی جایگزین ایشان شدند. در معاونت قرآنی شخصیت های دانشمندی حضور دارند و سه مدیركل روحانی داریم در سمت های دیگر هم از روحانیون استفاده شده است.
وی تصریح كرد: در بخش استفاده از روحانیون اصل دغدغه آقای خدری درست است، در جامعه اسلامی باید از روحانیون در حوزه های فرهنگی و اجتماعی استفاده نمود. در كانون فرهنگی مساجد هم روحانیون معمم و غیرمعمم حضور دارند.
صالحی در تشریح عملكرد خود در وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در یك سال قبل در حوزه زیرساخت ها ۱۲ فرهنگسرا و مجتمع فرهنگی، ۹۰ كتابخانه و ۱۰۰ سالن سینمایی تولید شده و بیش از هزار و ۴۰۰ كتابخانه نوسازی و تعدادی از موزه ها و تالارهای اصلی تعمیر و تجهیز شده اند.
وی با اشاره به اینكه بیمه هنرمندان هم از ۱۹ هزار بیمه به ۳۰ هزار بیمه رسیده است، اظهار داشت: در سال ۹۶، ۱۸۴ میلیارد تومان بلیت سینما به فروش رسیده است. در سال قبل حدود ۴ هزار و ۵۰۰ فیلم تولید شده در سال ۹۶، ۵۶۲ جایزه بین المللی و منطقه ای در حوزه سینما كسب شده است و در حوزه هنرهای تجسمی ۳۰ جشنواره با گردش اقتصادی ۷۰ میلیارد تومان برگزار شده است.
وی تصریح كرد: در حوزه موسیقی هم در سال قبل حدود ۸ هزار اجرا داشته ایم به علاوه جشنواره های مختلف فجر و موسیقی كه برگزار شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در بخش هنرهای نمایشی در سال قبل ۶ هزار و ۹۰۰ تئاتر اجرا شده كه حدود ۵.۵ میلیون مخاطب داشته است. در حوزه مد و لباس ۱۱ هزار و ۲۶۵ طرح ثبت شده و جشنواره ها و نمایشگاه های مختلف برگزار شده است.
صالحی افزود: در حوزه قرآن و عترت جشنواره هایی تشكیل شده و در ۱۷ رشته در ۱۶۰ شهرستان نمایشگاه قرآنی برگزار شده است و در بیش از ۴۰۰ شهر مسابقات مفاهیم و حفظ قرآن برگزار شده است.
وی در انتها اظهار داشت: تلاش داریم از عناصر فهیم، نواندیش و مستقل روحانی در فضای وزارت ارشاد استفاده نماییم.
در آخر خدری اعلام نمود از پاسخ های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قانع شده است.

1397/06/13
16:39:16
5.0 / 5
5536
تگهای خبر: بیمه , تئاتر , جایزه , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است