كتاب فرم در آواز ایرانی نگارش می شود

هنر ملی آواز ما دچار فقر تئوریك شدیدی است

هنر ملی آواز ما دچار فقر تئوریك شدیدی است كادو دونی: علی شیرازی ـ خواننده و آواز پژوه ـ از نگارش كتاب «فرم در آواز ایرانی» اطلاع داد.


شیرازی در این باره به ایسنا اظهار داشت: فرم در آواز ایرانی شامل كلیدی ترین نكات راهبردی و تئوریك ویژه‌ی هنرجویان (قبل و پس از آموختن ردیف آوازی) است. نكاتی كلیدی كه هم هنرجویانی كه دوره آموختن ردیف را گذرانده اند باید بدانند و هم هنرجویانی كه هنوز دوره ردیف را نگذرانده اند.
او افزود: می كوشم به همراه كتاب یك یا چند حلقه سی دی آموزشی در تكمیل و توضیح عملی مطالب فراهم كنم و آوازهایی را هم از قدما برای تبیین مبحث ها و درك بهتر هنرجویان گردآوری و معرفی كنم.
شیرازی بیان كرد: متأسفانه و همان گونه كه قبلاً بارها در نشست های آوازی و مصاحبه هایم یادآور شده ام هنر ملی آواز ما دچار فقر تئوریك شدیدی است كه با نگارش این كتاب به حد وسع و بضاعتم می كوشم چارچوب های تازه ای را با نگاهی نو برای این هنر گران سنگ ترسیم كنم. هر چند كه باب نقد همیشه باز است و به امید خدا بعد از انتشار حاصل كارم، پذیرای راهنمای استادان پیشكسوت و یاران مشفق هنر موسیقی و آواز ملی خواهم بود.

این خواننده آواز ایرانی همینطور درباره سرفصل های این كتاب توضیح داد: تعریف آواز ایرانی و تعمق در ردیف آوازی (آواز چیست؟ خصوصیت های یك آوازخوان و آواز خوب، ...)، آشنایی با تكنیك های درست تحریر و راه های رسیدن به صدای شخصی و یونیك، رسیدن به حجم مفید صدا، تحریرسازی و جمله بندی های درست تحریری، بررسی كیفیت تنوع آوایی و نقش آن در رنگ آمیزی تحریرها، تلفیق شعر و موسیقی و كار كردن با شعرهای مختلف (به همراهِ) پیش نیازهای طراحی آواز، آموزش متر آواز، حفظ نظم و انضباط در آواز و حفظ وزن و ریتم در آواز، كیفیت حفظ رنگ و تونالیته‌ی صدا در هر سه جای مختلف آن (بم، میانی، اوج)، بررسی شیوه های مختلف آوازی (استادان قدیم و جدید)، هنر گوش دادن به آواز و رسیدن به مقام «شنونده‌ی استاد»، آشنایی زدایی در آواز ایرانی و آموزش گرم خوانی همچون مواردی است كه در این كتاب به آن پرداخته خواهد شد.
همزمان با شروع نگارش كتاب «فرم در آواز ایرانی» یك دوره آموزشی هم از دوشنبه (۲۲ مرداد) ساعت ۱۶ در هشت جلسه در فرهنگسرای ارسباران توسط علی شیرازی برگزار می شود كه علاقه مندان می توانند برای كسب اطلاعات لازم از جزئیات این دوره‌ی آموزشی به این فرهنگسرا رجوع كنند.1397/05/14
14:21:38
5.0 / 5
5258
تگهای خبر: شعر , فرهنگ , فرهنگسرا , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است