یك هفته با كتاب؛

هفته اخبار مهم كاغذ تخلف ها و توقف ها

هفته اخبار مهم كاغذ تخلف ها و توقف ها كادو دونی: هفته ای كه گذشت در زمینه اخبار حوزه كتاب و نشر، دربرگیرنده چندخبر مهم در حوزه واردات و تخلفات كاغذ و مقوا بود كه همچون آن ها می توان به كشف تخلف ۱۰ میلیارد تومانی در واردات كاغذ اشاره نمود.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: گزارش «یك هفته با كتاب» این هفته چند خبر مهم و تعیین كننده در مورد واردات كاغذ و مقوا را شامل می گردد كه بعد از چند هفته اخبار نه چندان مهم، به آن رنگ و بوی دیگری می دهند. گزارش این هفته ۱۲ خبر را شامل می گردد كه یك عنوان از آن ها بین المللی و باقی عناوین، مربوط به رویدادهای داخل كشور می شوند.
كشف تخلف ۱۰ میلیارد تومانی در زمینه واردات كاغذ كه توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان شد، اخطار عضو كمیته تعیین قیمت كاغذ به محتكران و گرانفروشان و همینطور توقف فعالیت تعدادی از ناشران به خاطر گرانی كاغذ، ۳ خبر مهم مربوط به كاغذ هستند كه گزارش را با آن ها شروع می نماییم.
در ادامه، هم اخبار دیگری از حوزه های دیگر مربوط به كتاب و نشر كشور مرور می گردد.
گزارش مرور اخبار مهم حوزه كتاب و نشر این هفته به شرح زیر است: كشف ۱۰ میلیارد تومان تخلف در واردات كاغذ سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این هفته از كشف ۷۰۰ مورد تخلف در امر واردات كاغذ اطلاع داد و رقم این تخلفات را ۱۰ میلیارد تومان اعلام نمود. طبق گفته های صالحی، این تخلفات با همكاری و بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت كشف شده و مربوط به سه ماه نخست امسال است. به دنبال انتشار فهرست واردكنندگان كالا با ارز ۴۲۰۰ تومانی، مشخص شد كه افراد و شركت هایی مقادیری ارز ۴۲۰۰ تومانی به بهانه واردات كاغذ دریافت كرده اند، اما در این امر تخلفاتی رخ داده است؛ تخلفاتی مانند اینكه واردكنندگان، تخصصی در این حوزه نداشته اند، كاغذهای وارداتی را یا به قیمت های بالاتر عرضه نموده اند یا اینكه كالای وارد شده را صرف امور دیگری غیر از مسائل مربوط به حوزه تخصصی كاغذ كرده اند. برخی گزارش های دیگر هم حاكی از این بود كه یكی دو شركت واردكننده، هویت یا دفتر مشخصی ندارند.
هشدار عضو كمیته تعیین قیمت كاغذ به محتكران و گرانفروشان
غلامرضا شجاع عضو كمیته تعیین قیمت كاغذ كشور و نماینده مصرف كنندگان كاغذ در شهرستان ها در گفتگویی كه این هفته با مهر داشت، با اشاره به مصوبه جلسه اخیر كارگروه كاغذ كشور در تعیین قیمت فروش هر بند كاغذ چاپ و تحریر، اظهار داشت: در این جلسه قیمت كاغذ چاپ و تحریر و بالكی هر كیلو ۵۱۰۰ تومان و قیمت كاغذ روزنامه هر كیلو ۴۱۰۰ تومان تعیین و مقرر شد با فروشندگانی كه بالاتر از این قیمت ها، كاغذهایشان را بفروشد، با عنایت به اینكه از ارز ۳۸۰۰ تومانی برای واردات این كاغذها استفاده شده است، با عنوان «گرانفروشی» و «احتكار» بدون استثنا، برخورد تعزیراتی و قضائی صورت گیرد.
این عضو كمیته تعیین قیمت كاغذ كشور اظهار داشت: تمامی بنگاه ها در حال رصد هستند و تمام تعاونی های معتبر قانونی و فعال هم راهكارشان را برای برخورد با متخلفین، كتباً طی نامه ای تقدیم معاونت اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت داده اند و رونوشت به وزیر ارشاد و سازمان حمایت داده شده است. ما ۷ ماه مهلت داده ایم تا واردكنندگان ریشه دار و درست كار، بازار را با عرضه و تقاضا مدیریت كنند. اگر نتوانستند، خرده فروش ها و بنكداران نگران نباشند؛ تفاوت قیمت كاغذ را می بایست از واردكنندگان سودجو پس بگیرند انجمن واردكنندگان كاغذ در این راستا با ما همكاری كرده و سازمان پشتیبانی از مصرف كنندگان هم ستاد ویژه برخورد با گرانفرشان و محتكران كاغذ را تشكیل داده است و وزارت ارشاد هم كاملاَ حمایت و كمك كرده است. توقف فعالیت تعدادی از ناشران به علت گرانی كاغذ رئیس اتحادیه ناشران در خبری كه این هفته به مهر داد، از توقف فعالیت تعدادی از ناشران به علت گرانی كاغذ اطلاع داد. محمود آموزگار با ابراز نگرانی نسبت به نوسانات شدید قیمتی در بازار كاغذ، اظهار داشت: متاسفانه تعدادی از ناشران به خاطر مشكلات موجود، موقتاً فعالیت خویش را متوقف كرده اند. وی اظهار داشت: ما اطلاع داریم كه تعدادی از ناشران، فعالیت شان را متوقف كرده اند و باید نسبت به نوسانات قیمتی در بازار كاغذ بسیار نگران باشیم. حرفه نشر كتاب در تمام دنیا حتی در كشورهای پیشرفته، بعنوان شغلی كه نیازمند حمایت های مالی است، شناخته می شود. در این زمینه نهادهای صنفی اقتصادی و تعاونی های حوزه نشر، در صورتیكه نقدینگی لازم برای آنها فراهم گردد، می توانند كمك خوبی برای برون رفت از این وضعیت بكنند. خرید جدید وزارت ارشاد از ناشران طبق یكی از خبرهای روز شنبه این هفته، هیات انتخاب و خرید كتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسات ۵۹۳ و ۵۹۴، خرید ۹۴ هزار و ۲۵۰ عنوان كتاب به ارزش ۱۸ میلیارد و ۶۵۸ میلیون و پانصد هزار ریال را تصویب كرد. تعیین رئیس جشنواره صنعت چاپ یك خبر دیگر از اخبار مربوط به كاغذ و صنعت چاپ كشور این كه، با توافق اكثریت اعضای شورای سیاستگذاری هجدهمین جشنواره ملی چاپ و تأیید رئیس شورا، «ایرج استادعلینقی» رئیس هیئت مدیره اتحادیه چاپخانه داران تهران، بعنوان رئیس این دوره از جشنواره انتخاب گردید. این انتخاب در اولین نشست شورای سیاستگذاری هجدهمین جشنواره ملی صنعت چاپ كه با حضور محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس این شورا و هم اعضای آن برگزار شد، صورت گرفت.
برگزاری مراسم بزرگداشت مدیر نشر دارالكتب اسلامیه عصر یكشنبه این هفته، مراسم بزرگداشت مرتضی آخوندی مدیر انتشارات دارالكتب الاسلامیه به پاس ۷۰ سال مجاهدت فرهنگی با حضور جمع زیادی از مقامات و مسئولان كشوری و همینطور ناشران و اصحاب فرهنگ در پژوهشكده فرهنگ و هنر و معماری برگزار گردید. انتشارات مذكور از سال ۱۳۱۷ مشغول به كار است و تاكنون بیش از ۲ هزار عنوان كتاب دینی منتشر نموده است. انتشار گزارش یارانه اختصاص یافته به كتابفروشی ها در عیدانه كتاب گزارش میزان یارانه اختصاص یافته به كتابفروشی ها در آخرین طرح یارانه ای پشتیبانی از كتابفروشی ها «عیدانه كتاب ۹۷» این هفته توسط موسسه خانه كتاب منتشر گردید. نیكنام حسینی پور، مدیرعامل موسسه خانه كتاب با بیان این خبر اظهار داشت: با استناد به سیاست های كلی نظام اداری كشور، قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و رویكرد دولت دوازدهم در خصوص شفاف سازی اطلاعات و همینطور دستورالعمل شفاف سازی مصوب جلسه مورخ ۲۱/۳/۱۳۹۷ شورای معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه خانه كتاب گزارش میزان یارانه اختصاص یافته به كتابفروشی ها در «عیدانه كتاب ۹۷» را در وب سایت این موسسه منتشر نموده است. انتصابات جدید در كتابخانه ملی ایران اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران، این هفته دو انتصاب داشت. وی در حكمی مظفر پاسدار شیرازی را به سرپرستی معاونت توسعه مدیریت و منابع این سازمان منصوب نمود. بروجردی همینطور در حكمی دیگر هانیه گرائیلی را به سرپرستی اداره كل حوزه ریاست، روابط عمومی و اموربین الملل منصوب نمود. تفاهم نامه همكاری میان وزارت ارتباطات و كتابخانه ملی خبر دیگری كه مربوط به كتابخانه ملی می شد، امضای تفاهمنامه همكاری بین وزارت ارتباطات و كتابخانه ملی بود كه مربوط به خبرهای روز سه شنبه این هفته بود. این تفاهمنامه عصر روز سه شنبه ۹ مرداد توسط محمدجواد آذری جهرمی و اشرف بروجردی در نمایشگاه بین المللی الكترونیك، كامپیوتر و تجارت الكترونیك (الكامپ) به امضا رسید.
دیدار اساتید خارجی زبان فارسی با مرادی كرمانی
استادان خارجی زبان فارسی كه برای دوره تربیت مدرس بنیاد سعدی به ایران آمده اند، روز گذشته چهارشنبه ۱۰ مرداد با هوشنگ مرادی كرمانی نویسنده كشورمان، دیدار و گفتگو كردند.
استادان زبان فارسی خارجی از ۱۲ كشور جهان در هشتاد و پنجمین دوره دانش افزایی بنیاد سعدی، كه به دوره تربیت مدرس اختصاص دارد، شركت كرده اند و طی این مدت از مكان های دیدنی استان تهران بازدید كرده و سفری هم به استان سمنان داشته اند. برگزاری نشست بررسی ریشه های مشترك ایران و اوستیا نشست دیدا و گفتگوی المیرا گوتیوا فوق دكتری زبانشناسی اوسی و دیانا سوكایوا، فولكورشناس اوستیایی به همراه مریم شفقی استاد زبان روسی، با علی اصغر محمدخانی معاون فرهنگی و بین الملل شهر كتاب هم روز دوشنبه ۸ مرداد در مركز فرهنگی شهر كتاب برگزار گردید. در این دیدار میرجلال الدین كزازی استاد دانشگاه و شاهنامه پژوه و سیدحسین طباطبایی رئیس اداره ی اروپای شرقی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هم حضور داشته و به ریشه های زبانی و فرهنگی مشترك و زمینه های همكاری های فرهنگی ایران و اوستیا پرداختند.
انتشار آمار مطالعه روزانه اروپایی ها
تنها خبر خارجی گزارش این هفته، مربوط به میزان مطالعه روزانه مردم اروپا است. بدین سان و به باعث این خبر، بر مبنای آمار منتشرشده توسط موسسه آمار اروپا در لوكزامبورگ، خانواده های اروپایی به صورت میانگین كمتر از ۱۰ دقیقه در روز كتاب می خوانند.
در گزارشی كه این شبكه با مبحث میزان مطالعه نزد خانواده های اروپایی منتشر نموده، آمده است كه خانواده های اروپایی به صورت متوسط تنها ۱.۱ درصد از هزینه های مصرفی خویش را به خرید كتاب، روزنامه و لوازم التحریر اختصاص می دهند و به صورت میانگین كمتر از ۱۰ دقیقه در روز كتاب می خوانند.

1397/05/11
17:29:02
5.0 / 5
4815
تگهای خبر: انتشار , تخصص , جشن , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است