تبدیل رد ثبت ِ ارسباران به امكان ثبت

ایران رأی مثبت را برای دومین پرونده میراث طبیعی می گیرد؟

ایران رأی مثبت را برای دومین پرونده میراث طبیعی می گیرد؟ كادو دونی: معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی اعلام نمود: كمیته میراث جهانی یونسكو به دنبال تلاش های هیئت نمایندگی كشورمان و عرضه توجیه های علمی، از رأی قبلی خود دایر بر رد ثبت ارسباران در لیست میراث جهانی منصرف شد.


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، امروز دوشنبه ۱۱ تیر، در چهل و دومین اجلاس جهانی یونسكو كه در منامه بحرین در حال برگزاری است، پرونده ی میراث طبیعی ایران، بعنوان تنها سهمیه ی پرونده ای ایران در میراث طبیعی از بین رفت و اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) كه نقش مشاور یونسكو را در مورد پرونده های ثبت جهانی محوطه های طبیعی بر عهده دارد، در گزارش خود اعلام نمود كه بررسی های دقیقی از محوطه "منطقه حفاظت شده ارسباران" انجام داده است و با عنایت به این كه این محوطه خصوصیت های لازم برای ثبت بر مبنای معیار شماره ۱۰ را دارا نیست پیشنهاد این نهاد "رد ثبت جهانی" این محوطه است. (IUCN) همینطور اعلام نمود بازبینی بیشتری درباره این پرونده مورد نیاز است تا بتوان به ارزش های واقعی آن پی برد و از ایران خواست اطلاعات جامع تری در این باره عرضه نماید.

در نتیجه این پرونده را "دیفر" اعلام نمودند تا دو سال دیگر باز هم در یونسكو بررسی شود، این در شرایطی است كه اگر پرونده ی ارسباران "ریفر" شده بود، باز هم امكان بررسی پرونده در اجلاس سال آینده وجود داشت و سهمیه ی امسال ایران در میراث طبیعی از بین نمی رفت.

اما اكنون طبق آن چه كه روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، اعلام نموده است، محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور - كه اكنون در مقر برگزاری اجلاس حضور دارد، اعلام نموده است، «كمیته میراث جهانی یونسكو به دنبال تلاش های هیئت نمایندگی كشورمان و عرضه توجیه های علمی از رأی قبلی خود دایر بر رد ثبت ارسباران در لیست میراث جهانی منصرف شد. با این رأی ایران می تواند بعد از رفع مشكلات همچون لزوم جابه جایی زمین های كشاورزی موجود در منطقه، نسبت به عرضه پرونده و ثبت اثر اقدام نماید.»

به گفته او، برپایه تصمیم ارزیابان اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) این پرونده رد (Non inscription) اعلام شده بود كه با رایزنی های انجام شده با IUCN و همینطور اعضای كمیته در دفاع از ارزش های پرونده امكان ثبت این اثر بعد از رفع مشكلات عنوان شده در ارزیابی كارشناسان اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت وجود دارد.

البته در این صحبت ها مشخص نشده است كه ایران تا چه زمانی برای مرتفع ساختن مشكلات پرونده فرصت دارد و در صورتیكه آن تا زمانِ مشخص، مشكلات برطرف شوند، آیا سهمیه ی طبیعی ایران برای امسال از بین می رود یا خیر؟

چون برپایه آن چه كه اعضای كمیته میراث جهانی یونسكو با اتفاق نظر رأی بر "دیفر" شدن پرونده ثبت جهانی منطقه حفاظت شده ارسباران دادند، اگر این شرایط برای پرونده ی ارسباران ایران ادامه داشته باشد، سهمیه ی امسال ایران از بین می رود یك سهمیه ی دیگر باید برای این پرونده در نظر گرفته شود.
1397/04/11
22:38:53
2.5 / 5
5408
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
خدمات مجالس:
https://markaztalar.com/%D8%AA%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D9%81%D8%A7%D8%AA-%D8%B9%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C-1
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است