توسط نشر نگاه؛

كتاب امیركبیر به چاپ سوم رسید

كتاب امیركبیر به چاپ سوم رسید كادو دونی: كتاب امیركبیر نوشته عباس اقبال آشتیانی توسط انتشارات نگاه به چاپ سوم رسید.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، كتاب «امیركبیر» نوشته عباس اقبال آشتیانی اخیرا توسط انتشارات نگاه به چاپ سوم رسیده است.
این كتاب سرگذشت نامه میرزا محمدتقی خان فراهانی معروف به امیركبیر است كه همچون چهره های مهم و اثرگذار در تاریخ چندصدسال گذشته ایران به حساب می آید. امیركبیر به علت شایستگی و تلاش خود از سطوح پایین جامعه به صدر اعظمی دربار قاجار رسید و تلاش كرد در روزگار حضورش در منسب صدراعظمی با انجام كارهایی همچون تاسیس مدرسه دارالفنون و یا مبارزه با فتنه بابیت و بهایی گری به ایران ویران شده عصر قاجار كمك نماید.
امیركبیر كه صحنه شهادتش در حمام فین كاشان، بین عموم مردم ایران شناخته شده است، به مدت سه سال و سه ماه در سمت صدراعظمی ناصرالدین شاه فعالیت كرد و در نهایت به علت بدخواهی و كینه دشمنانی چون میرزا آغاسی یا دیگر رجال بی لیاقت قاجاری، به دستور ناصرالدین شاه، كشته شد.
اقبال آشتیانی در كتاب پیش رو، با روایت و لحنی تاریخی، اتفاقات عصر قاجاریه از زمان محمدشاه تا آخر زندگی امیركبیر را روایت كرده است.
در قسمتی از كتاب «امیركبیر» می خوانیم:
فتنه باب آشوب و بلوایی كه بابیه و بهاییان برپا كردند هم ریشه در سال های آخرین سلطنت محمدشاه داشت. این آیین دروغین و بی ریشه از فرقه ای موسوم به «شیخیه» برآمده كه عموما از طرفداران شیخ احمد احسایی بودند. شیخ احمد در روزگار فتحعلی شاه می زیست و گویند كه از اهالی احساء در شبه جزیره عربستان بود. وی در طریقه خود از اصول دین و مذهب تنها سه ركن توحید و نبوت و امامت را باور داشت و معاد را رد می كرد و درباره عدل معتقد بود كه عدل هم مانند دیگر صفات ثبوتیه است و نمی تواند ركنی مستقل باشد. وی بعد از این سه ركن، ركن چهارمی را معتقد بود و آن هم باور به یك وكیل بعنوان واسطه میان شیعیان و امام غایب.وی به سال ۱۲۴۱ ه. ق مرد و شاگردش سیدكاظم رشتی، عهده دار تبلیغ روش استاد خود شد. سیدكاظم هم دو شاگرد داشت با نام های سیدعلی محمد شیرازی و محمدكریم قاجار.
با مرگ سیدكاظم رشتی به سال ۱۲۵۹ ه. ق سیدعلی محمد، پسر میرزارضای بزاز شیرازی، بعد از بازگشت از سفر مكه به بوشهر رفت و در آن جا با چند انگلیسی دوستی و سروسری یافت و با تحریك و راهنمایی آنها خویش را ركن یا باب خواند و بنابراین طرفداران او به بابیه معروف شدند. او بعد از مدتی از دعوی باب بودن منصرف شد و خویش را نقطه اعلی یا نقطه بیان و سپس امام دوازدهم نامید و كتابی با عنوان «بیان» نوشت.
چاپ سوم این كتاب با ۴۲۳ صفحه و قیمت ۴۰ هزار تومان عرضه شده است.

1397/03/29
15:15:58
5.0 / 5
5029
تگهای خبر: انتشار , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است