چرا ما مردمانی كتاب نخوان شدیم؟

چرا ما مردمانی كتاب نخوان شدیم؟ كادو دونی: مدیركل كتابخانه های عمومی استان سمنان با اشاره به دلایل، چرایی و عوامل موثر در ˮكتاب نخوانˮشدن ایرانیان اظهار داشت: ˮكتاب نخوانˮ شدن ما ایرانی ها، كاهش سرانه مطالعه و تضعیف فرهنگ كتابخوانی در میان خانواده های ایرانی علل مختلفی دارد كه باید به واكاوی همه آنها پرداخت.


به گزارش خبرنگار ایسنا، نورعلی غلامحسین نیا سماكوش در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اظهار نمود: "كتاب نخوان"شدن ما ایرانیان محدود به یك عامل نیست و بنابراین برای مقابله با این روند و تغییر این فرهنگ باید به همه عوامل توجه و همزمان در جهت بهبود این علل كوشش كرد.
وی با اشاره به اینكه عدم اقبال افراد به كتابخوانی علل مختلفی دارد اضافه كرد: دلیل این عدم استقبال از كتابخوانی در افراد مختلف، متفاوت می باشد همچنانكه برخی دلیل خویش را نبود وقت مناسب می دانند و یا برخی گرانی كتاب یا مشكلات معیشتی خانواده را دلیل این عدم اقبال ذكر می كنند.
مدیركل كتابخانه های عمومی استان سمنان ادامه داد: برخی هم مدعی اند شرایط به گونه ای ایجاب كرده كه كتاب در زندگی آنها اولویت اول نیست. همینطور برخی هم عدم دسترسی مناسب به كتاب را بهانه عدم اقبال به كتابخوانی و یا مطالعه كم خود ذكر می كنند.
وی با اشاره به اهمیت شكل گیری فرهنگ مطالعه در جامعه اضافه كرد: برخی هم دلایل این سرانه پایین و یا كتاب نخوان شدن جامعه ایرانی را در سیستم آموزشی ما جست وجو می كنند و معتقدند كه این فرهنگ در سیستم آموزشی و مدارس ما آنگونه كه باید به افراد منتقل نمی گردد.
وی با اشاره به اینكه نقش خانواده ها هم در اقبال افراد به كتابخوانی نقشی محوری است خاطرنشان كرد: به هر حال برای بررسی دقیق چرایی سرانه پایین كتابخوانی در كشور باید به همه این عوامل توجه و سپس برای بهبود آن چاره اندیشی كرد.
مدیركل كتابخانه های عمومی استان سمنان با اشاره به اینكه زنجیره ای از دلایل در كتاب نخوان شدن ما اثر دارد اضافه كرد: برای توسعه فرهنگ مطالعه و كتابخوانی باید همه بخش های جامعه مشاركت كنند.
وی به تشریح وظایف هركدام از بخش های جامعه در این راستا اشاره و تصریح كرد: دولت و حاكمیت بعنوان یكی از بخش های موثر در جامعه، وظیفه تامین زیرسخت ها و مهیا كردن سیستم سخت افزاری را برعهده دارد.
سماكوش با اشاره به اینكه نقش خانواده هابه عنوان یكی از اركان اساسی جامعه در این میان بسیار مهم است اظهار داشت: نقش آموزش و پرورش و دانشگاه ها هم بسیار تعیین كننده و مهم است.
وی با طرح این پرسش كه چرا خیرین حاضرند سرمایه خویش را در مدرسه سازی یا بیمارستان سازی هزینه كنند اما به كتابخانه سازی كمتر توجه دارند اضافه كرد: چرا افراد خیر باید توزیع غذای نذری و یا ساخت بیمارستان را ثواب و كار نیكو تلقی كند اما این نگرش را به بحث مهمی مثل كتابخانه عمومی سازی نداشته باشد.
مدیركل كتابخانه های عمومی استان سمنان خواهان توجه بیشتر خیرین به حوزه كتابخانه سازی شد و اظهار داشت: بسیاری ازافراد در روستاهای استان به كتابخوانی علاقه مندی دارند اما دسترسی آنها به كتاب به علت نبود كتابخانه با مشكل روبرو است بنابراین خیرین با صرف سرمایه خود در این بخش می توانند به بهبود فرهنگ تمدن ساز كتاب خوانی كمك كنند.
او همینطور با اشاره به اعلان فراخوان جشنواره كتابخوان رضوی اظهار داشت: هشتمین جشنواره كتابخوانی رضوی در استان سمنان در سه رده كودك و نوجوان، جوان و بزرگسال و خانواده ها برگزار می شود.
سماكوش از انتخاب كتب این جشنواره در هر سه رده سنی اطلاع داد و اضافه كرد: كتاب های انتخاب شده در اختیار كتابخانه های عمومی سراسر استان و كشور قرار گرفته و علاقمندان می توانند با رجوع به كتابخانه ها از این كتب استفاده كنند. ضمن اینكه متن همه كتب انتخاب شده هم در سایت جشنواره بارگذاری شده و علاقمندان می توانند از آن بهره برداری كنند.
وی از انتخاب هفت جلد كتاب برای بخش های مختلف این جشنواره اطلاع داد و افزود: كتاب های میهمان خراسان، كاش ترا می دیدم، مسافر هشتم، ماه هشتم، مهر ولایت، به سپیدی یك رویا و...از جمله كتاب های انتخاب شده جهت شركت در بخش كتابخوانی جشنواره رضوی امسال است.1397/03/09
18:19:55
5.0 / 5
4878
تگهای خبر: جشن , جشنواره , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است