با تصویب شورای سیاستگذاری؛

برگزاری بیست و پنجمین دوره هفته كتاب

برگزاری بیست و پنجمین دوره هفته كتاب به گزارش كادو دونی در نخستین جلسه شورای سیاست گذاری بیست و پنجمین هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران، ۲۰ تا ۲۶ آبان ماه به عنوان زمان برگزاری برنامه های این هفته تعیین گردیده است.به گزارش كادو دونی به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نخستین جلسه شورای سیاست گذاری بیست و پنجمین هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران با حضور محمد سلگی، سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورا روز سه شنبه (۴ مهرماه) برگزار و در این جلسه ۲۰ تا ۲۶ آبان ماه به عنوان زمان برگزاری برنامه های این هفته تعیین شد.
سلگی در ابتدای این جلسه با اشاره به سابقه برگزاری هفته كتاب در دو دهه گذشته گفت: در نیمه اول سال نمایشگاه بین المللی كتاب تهران برگزار می شود كه بزرگ ترین رویداد فرهنگی كشور است. در نمیه دوم سال نیز «هفته كتاب» بزرگ ترین رویداد فرهنگی كشور بر محور كتاب و كتابخوانی است كه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود.
وی افزود: طبیعتاً این رویداد فرهنگی بزرگ با این پیشینه برگزاری نیازمند برنامه ریزی ویژه است. این رویداد فرهنگی از سویی جنبه نمادین دارد و از سوی دیگر تلاش دارد به گسترش كتابخوانی در كشور كمك كند. به همین جهت شورای سیاست گذاری و ستاد اجرایی دو بازوی برگزاری این رویداد مهم فرهنگی محسوب می شوند.
سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وظایف شورای سیاست گذاری گفت: این شورا با تركیب محدود خود وظیفه دارد درباره ی اهداف و برنامه ها به تصمیم گیری بپردازد زیرا این رویداد فرهنگی گستره ای از موضوعات و تكالیف را در برمی گیرد و اقشار بسیاری را درگیر می كند. برای نمونه گستره ی فعالیت های هفته كتاب شامل كتابخانه های زندان ها نیز می شود و در این هفته برنامه هایی برای این اقشار نیز برگزار می شود.
وی ادامه داد: البته نوع نگاه به برگزاری هفته كتاب تابع اعضای شورای سیاست گذاری است تا با نظرات و پیشنهادات خود به برگزاری هر چه باشكوه تر این رویداد فرهنگی كمك كنند. امیدوارم با برگزاری جلسات این شورا بتوانیم هم افزایی ها را بیشتر كرده و موضوعات را تعمیق بخشیم.
در ادامه این نشست مجید غلامی جلیسه، دبیر بیست و پنجمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران به ارایه گزارش از فعالیت های هفته كتاب در سال گذشته و برخی از تمایزات آن با سال های پیش پرداخت و گفت: با توجه به شعار معاونت امور فرهنگی مبنی بر «ایران تهران نیست» در دوره پیش هفته كتاب از نیشابور «دومین پایتخت كتاب ایران» آغاز شد.
وی ادامه داد: همچنین سال گذشته تلاش شد تا از ظرفیت های مردمی در حوزه كتاب و كتابخوانی استفاده شود كه استمرار آن می تواند موجب اتفاقات خوب در گسترش كتابخوانی باشد. البته گروه هایی نیز برای امسال شناسایی شده اند و تلاش خواهد شد در برنامه های امسال نیز حضور پر رنگی داشته باشند.
جلیسه استفاده از ظرفیت های فضای مجازی را سومین رویكرد مهم در سال گذشته دانست و گفت: استفاده از فضای مجازی می تواند به توسعه كتابخوانی كمك كند و به نظرم باید فعالیت در این حوزه را جدی بگیریم.
دبیر بیست و پنجمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران با اشاره به دیگر فعالیت ها گفت: بیش از دو هزار برنامه در استان های كشور برگزار شد و در این میان شهرداری ها بیشترین میزان مشاركت را داشتند. البته در این میان نیز صدا و سیما كمترین میزان مشاركت را داشت. در طرح پاییزه كتاب در هفته ی كتاب سال گذشته بیش از ۶میلیارد ریال كتاب در كتاب فروشی های كشور به فروش رسید و بیش از ۱۱۵ هزار نفر در این طرح كتاب خریدند. همچنین كتابگردی در تهران و برخی استان ها انجام شد.
در ادامه این جلسه اعضای شورای به بحث و تبادل نظر درباره برگزاری این رویداد فرهنگی پرداختند. همچنین بر اساس مصوبه شورای سیاست گذاری بیست و پنجمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران از روز شنبه ۲۰ لغایت ۲۶ آبان ماه در سراسر كشور برگزار خواهد شد.
بر اساس این گزارش، در نخستین جلسه شورای سیاست گذاری بیست و پنجمین هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران علیرضا مختارپور، سعید پورعلی، محمد مهدی احمدی، محمود صلاحی، محمدمهدی فخری زاده، فریدون عموزاده خلیلی، علیرضا حاجیان زاده، علی اصغر سیدآبادی، همایون امیرزاده، نیكنام حسین پور، سیاوش پیریایی، داریوش رضوانی، مجید غلامی جلیسه و علیرضا كرمانی حضور داشتند.
 

1396/07/04
23:26:41
5.0 / 5
4935
تگهای خبر: كتاب , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است