مطهری در سوال از وزیر ارشاد؛

چرا مجوز بكارگیری اسامی بیگانه به اصناف داده می گردد

چرا مجوز بكارگیری اسامی بیگانه به اصناف داده می گردد كادو دونی: نماینده مردم تهران در مجلس از تداوم نابسامانی در عرضه مجوز به اصنافی كه اسامی بیگانه را در تابلوها و محصولات خود به كار می گیرند، انتقاد نمود.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، علی مطهری نماینده مردم تهران و نایب رئیس دوم مجلس در نشست علنی امروز و در طرح سوال خود از سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با انتقاد از سهل انگاری در اجرای قانون ممنوعیت بكارگیری اسامی و الفاظ بیگانه، اظهارداشت: بكارگیری اسامی و كلمات بیگانه در فروشگاه ها، رستوران ها و حتی در بسته بندی كالاها شدت گرفته و فرهنگ و زبان ایرانی را در معرض صدمه قرار داده است.
وی با اشاره به بكارگیری كلماتی مانند «سون» برای محصولات لبنی، «آف» به جای تخفیف و فروشگاه هایی مانند «ال سی وای كی كی» و امثال آن، معمولاً كلمات انگلیسی بر روی آنها بر كلمات فارسی غلبه دارد تا جایی كه انسان نمی داند این كالا تولید داخل است یا خارج.
مطهری تصریح كرد: طبق قانون ممنوعیت بكارگیری اسامی و الفاظ بیگانه، صاحبان اصناف موظف بوده اند ظرف ۲ ماه از تاریخ ابلاغ این قانون نام اماكن خویش را به اسامی غیر بیگانه برگردانند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم موظف بوده است تولیدكنندگان و توزیع كنندگان و صاحبان كسب و پیشه را موظف به تغییر عناوین خارجی كند و حتی سازوكارهایی مانند تعطیلی موقت آن واحد صنفی یا لغو پروانه آن پیش بینی شده است.
نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان كرد: البته رسانه ملی كه این قانون را رعایت نمی كند و اداره ثبت شركت ها كه این اسامی را ثبت می كنند هم مسئولیت دارند. هرچند متولی اصلی اجرای این قانون وزارت ارشاد است.
مطهری خاطرنشان كرد: آیا اینها جز خودباختگی و احساس خود كم بینی نسبت به فرهنگ لاتین است؟ در مجلس هشتم كه فراكسیون شاهد خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم، ایشان فرمودند كه چرا برای كلمه فراكسیون معادل فارسی نیافته اند؟ حتی وقتی به ایشان گفتیم كه برای استعمال الفاظ بیگانه سوال از وزیر ارشاد را در دستور داریم، فرمودند كه سوال باید همینطور استخوان دار باشد.
وی اظهارداشت: تجربه نشان داده است كه كشورهایی كه از زبان ملی خود فاصله می گیرند، به تدریج از فرهنگ ملی و دینی خود هم فاصله گرفته اند.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: چه دلیلی وجود دارد كه مجوز استعمال اسامی بیگانه در بسته بندی كالاها داده می گردد. كاملاً روشن است كه در حوزه تحصیل علم هیچ منعی برای مطالعه كتاب های با زبان خارجی نیست، بلكه بحث ما استعمال الفاظ بیگانه در زندگی اجتماعی است.
مطهری مرتبط با اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی كه این مسئله را یك مبحث بین دستگاهی خواند، اظهار داشت: از نیروی انتظامی سوال كرده ایم كه آیا به شما ابلاغ می گردد كه با این اسامی و تابلوها برخورد كنید، پاسخ داده اند كه نه، ابلاغ نمی گردد. ازاین رو چون هیچ اقدام عملی تابحال ندیده ام، از پاسخ های وزیر قانع نشدم.
با قانع نشدن مطهری، سوال و پاسخ به رای گذاشته شد كه مجلس هم از پاسخ های وزیر ارشاد قانع نشد.

1397/02/26
15:32:15
5.0 / 5
5297
تگهای خبر: فرهنگ , فروش , فروشگاه , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است