كتابی درباره تحول گفتمان مجمع روحانیون مبارز رونمایی گردید

كتابی درباره تحول گفتمان مجمع روحانیون مبارز رونمایی گردید كادو دونی: كتاب تحول گفتمان مجمع روحانیون مبارز در جامعه پساانقلابی در نمایشگاه كتاب تهران رونمایی گردید.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، این كتاب كه نوشته سعیده امینی عضو هیئت علمی دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی است، تطورات و تحولات گفتمان مجمع روحانیون مبارز را بعنوان یكی از نیروهای سیاسی اثرگذار در ربع قرن اخیر ایران، بررسی نموده است.
فصل های مختلف این كتاب طوری تنظیم شده تا با طرح رویكردها و مباحث نظری در فصل اول و روش مطالعه در فصل سوم درنهایت به دغدغه هایی پرداخته شود كه اثر حاضر پیرامون آن تكوین یافته است.
این دل مشغولی ها در قالب سه پرسش عمده تنظیم شده اند؛ مجمع روحانیون مبارز بعنوان یكی از نیروهای سیاسی مهم بعد از انقلاب اسلامی ایران و به مثابه یك گفتمان از چه خصوصیت هایی برخوردار است؟ آیا این گفتمان در جریان افت وخیزهای سیاسی بعد از انقلاب اسلامی ایران دچار تحول شده است؟
در فصل چهارم سعی شده تا با اتكا به چارچوب مفهومی لاكلاو و موفه و تحلیل گفتمان فركلاف این سوالات پاسخ داده شوند. در فصل پنجم تلاش بر آن شده تا علل وقوع تحول گفتمان مذكور بررسی گردد و این سوال به پاسخ برسد كه عوامل اثرگذار بر تحول گفتمان مجمع روحانیون مبارز كدامند؟ به منظور نیل به این هدف در گام اول متون نوشتاری و مكتوب اعم از بیانیه ها و سخنرانی ها و گاها روزنامه های مربوط به مجمع روحانیون مبارز در فاصله سال های۱۳۶۷ تا ۱۳۸۸ و در قالب چهار دولت جنگ، سازندگی، اصلاحات و دولت احمدی نژاد مورد بررسی قرار گرفتند.
به گفته مولف اثر در مقدمه كتاب، دلیل این امر نخست نظم بخشیدن به این برهه از زمان (۶۷ ـ ۸۸) و دوم خصوصیت مبحث حاضر است. بررسی تحول یك گفتمان سیاسی را در دوره های مختلف بررسی كرد. یكی از مهم ترین عرصه هایی كه یك گفتمان را در دوره های مختلف بررسی كرد. یكی از مهم ترین عرصه هایی كه گفتمان های سیاسی در آن هژمونیك می شوند نهادهای اجرایی همچون قوه مجریه و قوه مقننه است. در میان نهادهای اجرایی دولت برجسته ترین نقش را دارد بنابراین تقسیم بندی حاضر با عنایت به دولت ها صورت گرفته و مجلس هم در ذیل دولت مطمح نظر قرار گرفته است. در گام بعدی برای تحلیل گفتمان بیانیه ها، نخست بیانیه های سال های ۶۷ تا ۶۹ و ۶۹ تا ۸۵ و ۸۵ تا ۸۸ كه تعداد ۱۱۸ بیانیه بودند به صورت اجمال مورد مطالعه قرار گرفتند.
امینی بیان می كند كه شیوه نمونه گیری قضاوتی از میان بیانیه ها، مواردی كه مربوط به تحولات سیاسی مهم در داخل كشور و تلویحا مبین تحول این گفتمان یا افت و خیزهای آن بودند مورد بررسی قرار گرفتند. نظیر بیانیه های مربوط به انتخابات مجلس شورای اسلامی، سالگردهای پیروزی انقلاب، انتخاب ریاست جمهوری و... بعنوان نمونه، بیانیه های ۱. انتخابات سومین دوره مجلس شورای اسلامی (۲۸/۱/۶۷) ۲. دومین دهه انقلاب اسلامی (۱۱/۱۱/۶۷) در دولت جنگ؛ ۳. یازدهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی (۲۲/۱۱/۶۸)؛ ۴. طلوع فجر انقلاب اسلامی (۸/۱۱/۷۰)؛ ۵. انتخابات چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی (۱۱/۱/۷۱)؛ ۶. معرفی سیدمحمد خاتمی بعنوان كاندید ریاست جمهوری (۱۶/۲/۷۶)؛ در دولت سازندگی؛ ۷. سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی (۲۴/۱۱/۸۶) بیانیه (۱۷/۳/۸۸)؛ بیانیه (۲۸/۴/۸۸) در دولت محمود احمدی نژاد مورد تحلیل قرار گرفتند.
مولف كتاب یادآور می شود، دلیل گزینش بیانیه های مذكور بخصوص بیانیه های سالگرد پیروزی انقلاب این است كه این بیانیه ها بیش از بقیه افت وخیز و تحول گفتمان مجمع را نشان داده اند. نكته لازم به ذكر آن است كه با عنایت به نوسان فعالیت سیاسی اعضای مجمع در زمان های گوناگون، امكان تقسیم بیانیه ها به صورت مساوی در دوره هی مختلف وجود نداشته است.
به عنوان نمونه زمان انشعاب آنها از جامعه روحانیت در سال ۶۷ بوده كه اواخر دولت موسوی است در نتیجه تنها دو بیانیه مناسب در این دوره مورد توجه بوده اند و یا در بیانیه های مربوط به دوره اصلاحات و دولت احمدی نژاد غالبا بیانیه ها به صورت واضح و آشكار سخن گفته اند و خالی از عبارات تلویحی و بیانات استعاری اند. بر این اساس كشفی نمی توان در آنها انجام داد اما از بیانیه های اصلی استفاده شده است.
همچنین به جهت آنكه بیانیه ها تنها مقداری اطلاعات درمورد مواضع اقتصادی و سیاسی و فرهنگی تامین می كردند بنابراین برای آنكه مطالب از كفایت لازم برای پاسخ به دغدغه های مذكور برخوردار باشند.
سعیده امینی در بخش دیگری از مقدمه كتاب، بیان می كند كه چگونه با بعضی از اعضای اصلی مجمع روحانیون مبارز حجج اسلام آقایان سیدعلی اكبر محتشمی پور، مجید انصاری، سیدعبدالواحد موسوی لاری و برخی اعضا دیگر كه از بنیانگذاران اصلی مجمع بوده اند و در عالی ترین سطوح قوه مجریه و مقننه دارای سمت های اجرایی بوده اند، مصاحبه هایی صورت گرفته است.
این مصاحبه ها درباره میزان اهمیت بیانیه های مجمع، اتفاق نظر درباره جدی تر و پرمحتواتر بودن بیانیه های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشته كه این امر موید انتخاب بیانیه های فوق الذكر است. در نهایت فصل ششم كتاب حاضر به جمع بندی و نتیجه گیری توصیف و تبیین تحول گفتمان مجمع روحانیون مبارز اختصاص دارد.
كتاب «تحول گفتمان مجمع روحانیون مبارز در جامعه پسا انقلابی» نوشته سعیده امینی با شمارگان ۶۰۰ نسخه و به بهای ۳۴ هزار تومان از جانب انتشارات كویر انتشار یافته و در سی ویكمین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران رونمایی شده است.

1397/02/17
13:05:15
5.0 / 5
5134
تگهای خبر: انتشار , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است