سرنوشت قدیمی ترین كتیبه خلیج فارس از زبان معاون رییس جمهور

سرنوشت قدیمی ترین كتیبه خلیج فارس از زبان معاون رییس جمهور كادو دونی: معاون رییس جمهور در شرایطی قول بررسی نهایی كتیبه خارك را داد كه این كتیبه ـ منسوب به قدیمی ترین كتیبه ˮخلیج فارسˮ ـ ۱۰ سال پیش توسط عده ای ناشناس تخریب و پس از آن در حاشیه قرار گرفت.


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، مهر ۱۳۸۶ پس از توجه یك شهروندِ جزیره ی خارك در جریان عملیات احداث یك جاده، نسبت به كتیبه ای به خط میخی در نقطه ای از این جزیره و با بیان به میراث فرهنگی استان بوشهر، تعدادی از باستان شناسان برای بررسی و مطالعه این كتیبه به خارك می روند، اظهارنظر آن ها درباره ی قدمت این كتیبه، تاریخ این اثر را به یكی از قدیمی ترین اسناد هویتی «خلیج فارس» نسبت می دهد.
اما به نظر می رسد فقط این بررسی برای ضرورت توجه به آن و حفاظت از این اثر تاریخی كافی نبود، چون كمتر از یك سال پس از پیدا كردن آن در خرداد سال ۱۳۸۷ و با وجود ثبت ملی كتیبه و قرار دادن آن در میانِ فنسِ قفل و كلیددار، فردی با ورود به محوطه، روی قسمتی از كتیبه را خط می كشد، به اندازه ای كه معاون وقتِ بخشدار جزیره ی خارك اعلام می كند، «هفتاد درصد نوشته های كتیبه به شدت صدمه دیده و تنها یك خط از آن سالم مانده بود.»
آخرین اقدام میراث فرهنگی برای این كتیبه، قرار دادن آن در قفسی فنس مانند بود تا به دور از هرگونه صدمه نگه داری شود و از آن زمان به بعد به قول شهرام اسلامی، یكی از فعالان میراث فرهنگی خارك، كمتر توجهی به این اثر تاریخی شد، به حدی كه حتی هیچ كارشناس یا متولی آثار تاریخی همتی برای بررسی با هدف رد یا تایید "قدیمی ترین كتیبه خلیج فارس" نداشتند.
حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یك روز پس از روز ملی خلیج فارس در استان بوشهر هم سبب نشد تا قدمی در این زمینه برداشته شود.
علی اصغر مونسان در مورد آخرین وضعیت این كتیبه تاریخی ابتدا پاسخ را به معاونش واگذار می كند. ازاین رو پرسش خبرنگار ایسنا در این زمینه در بدو امر با توضیحات طالبیان همراه می گردد كه اواسط سال قبل به خبرگزاری دانشجویان ایران اعلام نموده بود، بزودی كارشناسانی را برای بررسی كتیبه به خارك می فرستند؛ اتفاقی كه تابحال رخ نداده است.
طالبیان در توضیحات جدیدش، همچنان حرف های گذشته را برای ایسنا تكرار می كند.
«یك گروه قبلا به خارك رفتند و گزارش های ضد و نقیضی دادند. در نامه ای به پژوهشگاه میراث فرهنگی خواسته ایم گروه دیگری برای بررسی بروند كه بزودی هیاتی برای بررسی روانه خواهند شد.»
مونسان هم پس از این صحبت ها به ایسنا می گوید: «در حال بررسی هستند، دو گزارش متفاوت در این زمینه وجود دارد؛ باید كارشناسان بیشتری فرستاده شوند تا جمع بندی در این زمینه صورت گیرد.»1397/02/12
14:42:04
5.0 / 5
4839
تگهای خبر: فرهنگ , میراث فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است