معاون میراث فرهنگی گلستان در گفتگو با مهر:

پرونده ثبت جهانی دیوار گرگان تكمیل می شود، ثبت شاهكوه در دستوركار

پرونده ثبت جهانی دیوار گرگان تكمیل می شود، ثبت شاهكوه در دستوركار كادو دونی: گرگان- معاون میراث فرهنگی گلستان با بیان این كه ثبت ملی بافت تاریخی شاهكوه در دستور كار قرار دارد، از تكمیل پرونده ثبت جهانی دیوار دفاعی گرگان اطلاع داد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: ۱۸ آوریل برابر با ۲۹ فروردین بعنوان روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی نامگذاری شده است.
شورای بین المللی بناها و محوطه ها، معروف به ایكوموس در پیشنهادی كه در سال ۱۹۸۲ به یونسكو عرضه داد، ۱۸ آوریل از جانب یونسكو به نام روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی اعلام گردید.
این روز به منظور جلب توجه نسبت به صدمه پذیری بناها و بافت های تاریخی نامگذاری شد و فرصتی خاص برای بالا بردن آگاهی عمومی در مورد تنوع میراث جهانی و كوشش های مورد نیاز جهت حمایت و حفاظت از این آثار است.
ایكوموس هر سال موضوعی را به این مناسبت اعلام می كند و ارتباط میان این مورد جهانی و واقعیت های محلی و یا ملی این امكان را فراهم می آورد تا اعضای بین المللی و كمیته های ملی ایكوموس با برگزاری فعالیت هایی مانند كنفرانس ها، همایش ها، گردهمایی ها و یا رویدادهای دیگر موجبات بالا بردن آگاهی در مورد این مورد میراث فرهنگی در بین مردم، صاحبان میراث فرهنگی و یا مقامات دولتی را فراهم آورند.
در واقع این روز انتخاب گردید تا یادآور جهانی برای همه بشریت باشد كه یادگارهای حضور خویش را در طول تاریخ، با نگاهی ژرف اندیش می نگرند و پنجره ای به گنجینه ارزش های میراث بشری می گشایند تا مسئولیت سنگین خویش را در برابر این میراث ها دریابند.به بهانه این روز با معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان به گفتگو نشستیم و جاوید ایمانیان به تشریح برنامه های امسال پرداخت و به خبرنگار مهر اظهار داشت: برنامه های حوزه میراث فرهنگی در چند بخش امسال دنبال می گردد.
وی با یادآوری این كه گلستان هشت موزه دارد، اضافه كرد: بعد از آنكه در سال قبل موزه دیرینه شناسی گرگان مرمت، بازسازی و تجهیز شد امسال تجهیز موزه های آزادشهر، علی آبادكتول، موزه مردم شناسی گمیشان، كاخ موزه گرگان و موزه صنایع دستی استان در خانه تاریخی امیرلطیفی در دستور كار قرار دارد.
بدون پژوهش و مطالعه، مداخله در مرمت یك اثر تاریخی خطرناك است و نباید صورت گیرد اما اعتبارات این حوزه در استان بسیار كم استمعاون میراث فرهنگی گلستان با بیان این كه در حوزه مرمت و حفاظت روی چند مبحث متمركز می شویم، اظهار داشت: مرمت و حفاظت از تك بناهای پرارزش تاریخی در سطح استان و مرمت خانه های تاریخی بافت گرگان در دستور كار قرار دارد.
وی با تاكید بر این كه در گام نخست باید مطالعه لایه های تاریخی و ضوابط خاص بافت های تاریخی صورت گیرد، از انجام مطالعات و مستندنگاری دقیق و تدوین شرح خدمات منسجم در قالب طرح مطالعه بافت تاریخی گرگان اطلاع داد.
ایمانیان با بیان این كه به جز بافت و خانه های تاریخی در گرگان، ابنیه های پرارزش دیگری هم در سایر شهرهای استان داریم، ادامه داد: تهیه طرح مرمت خانه های تاریخی استان در دستور كار قرار دارد و طبیعی است كه خیلی از این بناهای تاریخی در استان هم به مطالعه و هم اجرای طرح مرمت نیاز دارند.
تكمیل مرمت خانه روشنی و خوزینی در دستور كار
وی با بیان این كه در شهر گمیشان هم تك بناهای پرارزش و تاریخی بسیاری داریم كه حدود ۳۰ تا از این بناها قابلیت ثبت ملی دارند، افزود: تكمیل مرمت خانه خوزینی ها و روشنی در گمیشان در سالجاری در دستور كار قرار دارد.
وی از ادامه اجرای طرح مرمت، حفاظت، ساماندهی و محوطه سازی برج قابوس با همكاری پایگاه جهانی این برج كه در سال قبل شروع شده، اطلاع داد و خاطرنشان كرد: با اعتبارات ملی و استانی امسال رطوبت زدایی، محیط سازی و محوطه سازی بافت پیرامون و خود محوطه برج، تكمیل نورپردازی و مطالعه و اجرای رفع خطر گُلسنگ ها كه در بنا وجود دارد، انجام می گردد.ایمانیان همینطور به دیگر برنامه های حوزه میراث فرهنگی استان اشاره و بیان كرد: امسال ادامه مرمت و ساماندهی امازاده روشن آباد و میل رادكان و محوطه سازی پل آق قلا كه سال قبل مرمت شد، انجام می گردد.
وی از تخصیص اعتبار به بافت تاریخی روستاهای ساسنگ مینودشت و فارسیان آزادشهر اطلاع داد و اظهار داشت: پرونده ثبت ملی بافت روستای شاهكوه تكمیل شده و امسال تك بناهای تاریخی این روستا اعتبار دریافت می كنند.
وی با یادآوری این كه از اعتبارات مشاركتی برای مرمت به چند خانه روستایی و تك بنای تاریخی در بافت گرگان اعتبار تخصیص می یابد، بدون اشاره به رقم اختصاصی به بناها و ابنیه های تاریخی استان، اظهار نمود: اعتبار مرمت نسبت به بناهای تاریخی استان اعتبار قابل توجهی نیست اما نسبت به تخصیصی سال قبل بهتر است.
معاون میراث فرهنگی گلستان با تاكید بر این كه پژوهش و مطالعه جزو بخش های مهمی است كه باید بر روی آن متمركز شویم، متذكر شد: بدون پژوهش و مطالعه، مداخله در مرمت یك اثر تاریخی خطرناك است و نباید صورت گیرد اما اعتبارات این حوزه در استان بسیار كم است.
پرونده ثبت جهانی دیوار دفاعی گرگان تكمیل می شود
وی با تاكید بر این كه پیش از هرگونه مرمت، حفاظت و ساماندهی بناها و بافت های تاریخی باید مطالعات صورت گیرد، از انجام مطالعات ساماندهی دیوار تاریخی گرگان اطلاع داد و بیان كرد: دیوار گرگان یكی از نامزدهای ثبت جهانی است و امیدواریم امسال بتوانیم با اعتبارات ملی و استانی كار پژوهش و مطالعات این اثر را به آخر برسانیم.
امسال كار مطالعاتی برای داشتن حریم حفاظتی بافت تاریخی گرگان انجام می گردد تا بر مبنای آن، ضوابط حفاظتی داده شود تا بتوانیم بر مبنای آن كار كنیموی به اشاره به انجام كاوش در شهر تاریخی جرجان در سال قبل ادامه داد: اگر اعتبارات استانی تخصیص یابد تلاش داریم مطالعات و جستجوهای دیرینه شناسی شهر تاریخی جرجان را به آخر برسانیم.
ایمانیان به اشاره به این كه خیلی از تپه ها تاریخی استان ساماندهی و تعیین حریم نشده اند، متذكر شد: اگر این تپه های تاریخی تعیین حریم نشوند و ضوابط خاص نداشته باشندممكن است هرگونه مداخله ای در آن ها اتفاق بیفتد همانطور كه در سال های گذشته شاهد ساخت و ساز و باغبانی و همینطور كشاورزی در كنار تپه های تاریخی استان بودیم.
حریم حفاظتی بافت تاریخی گرگان تدوین می شود
وی با تاكید بر این كه تعیین حریم یكسری از بافت ها و بناهای تاریخی استان لزوم دارد و باید امسال صورت گیرد، اظهار داشت: امسال كار مطالعاتی و پژوهشی برای داشتن حریم حفاظتی بافت تاریخی گرگان انجام می گردد تا بر مبنای آن حریم، ضوابط حفاظتی داده شود تا بتوانیم بر مبنای این ضوابط كار نماییم.
وی با بیان این كه بر مبنای ضوابط حفاظتی می توانیم ساخت و سازها را در بافت تاریخی گرگان كنترل كرده و ضوابطی در سیما و منظر شهری تولید نماییم و در ضوابزط ارتفاعی برنامه كنترلی داشته باشیم، خاطرنشان كرد: امسال تدوین حریم حفاظتی بافت تاریخی گرگان تكمیل می گردد و امیدواریم بتوانیم مصوبه آن را از میراث فرهنگی كشور بگیریم.
معاون میراث فرهنگی كشور همینطور به برنامه های روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی در استان اشاره و بیان كرد: بامداد پنج شنبه بزرگداشت این روز در محله سرچشمه در بافت تاریخی گرگان در مدرسه تاریخی تقوی برگزار می گردد.
وی با یادآوری این كه شعار امسال این روز «سال بین المللی میراث برای نسل ها» است، اظهار داشت: امسال تلاش داریم برای معرفی میراث فرهنگی استان كار آموزش و فرهنگسازی را از مدارس آغاز نماییم و با برگزاری تورهای بازدید از موزه ها، اماكن و بافت های تاریخی استان تلاش نماییم شكاف بین نسلی كه ممكن است وجود داشته باشد را كاهش داده و میراث فرهنگی استان كه شامل آداب، رسوم، معماری، شهرسازی و... است را بیش از پیش بشناسانیم.

1397/01/30
15:44:35
5.0 / 5
5180
تگهای خبر: صنایع دستی , فرهنگ , گل , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است