در پیامی به همایش بین المللی زبان فارسی؛

روحانی: زبان فارسی پاره ای از وجود و پیوست تاریخی ایران است

روحانی: زبان فارسی پاره ای از وجود و پیوست تاریخی ایران است كادو دونی: رئیس جمهور زبان فارسی را پاره ای از وجود و پیوست تاریخی ایران و بخشی از فرهنگ و تمدن جهان اسلام دانست.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن روحانی در پیامی به همایش بین المللی زبان فارسی و اندیشه ایرانی اسلامی درباره عطار نیشابوری كه توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرائت شد، ابراز امیدواری كرد با همت و پشتكار همه نهادهای علمی و فرهنگی و پژوهشی فرصت ها و زمینه های جدیدی به وجود آید كه اندیشه و میراث مفاخر و اندیشمندان كشور به زبانی روزآمد و جهانی عرضه گردد و نسل جوان هم با احساس تعلق بیشتر به این منابع و ذخائر بتواند قدرت نوآوری و رویارویی خویش را با تحولات جهانی افزون تر كند.
متن پیام رئیس جمهور به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
تقارن روز بزرگداشت شیخ فریدالدین عطار را با برگزاری همایش بین المللی زبان فارسی و اندیشه ایرانی و اسلامی در نیشابور به فال نیك می گیرم و به همه استادان و محققان و مشاركت كنندگان و دست اندركاران دست مریزاد می گویم.
زبان فارسی و اندیشه ایرانی و اسلامی سرشار از منابع و عناصر علمی و فرهنگی زنده و زایایی است كه نه تنها بر میراث گذشته ما پرتو می افكنند، بلكه برای اكنون و آینده ما هم چراغ روشن می كنند و راه می نمایانند.
زبان فارسی هم پاره ای از وجود و پیوست تاریخی ایران و هم بخشی از فرهنگ و تمدن جهان اسلام است. فارسی زبان دانش و دین و هنر و ادب در گستره بزرگی از جهان اندیشه بوده و هست، چنانكه تأمل در منظومه عرفانی و زبانی عطار بزرگ گواه این مدعاست. نظم و نثر عطار زبان گفت و گوست و به این اعتبار دریای نوعی معرفت، اخلاق، سلوك و زیبایی شناسی است كه ایرانیان، مسلمانان و حتی همه انسان های جویای زندگی اخلاقی به آن نیازمندند.
امیدوارم با همت و پشتكار همه نهادهای علمی و فرهنگی و پژوهشی فرصت ها و زمینه های جدیدی به وجود آید كه اندیشه و میراث مفاخر و اندیشمندان ما به زبانی روزآمد و جهانی عرضه گردد و نسل جوان هم با احساس تعلق بیشتر به این منابع و ذخائر بتواند قدرت نوآوری و رویارویی خویش را با تحولات جهانی افزون تر كنند.
چیرگی بر گسست ها و شكاف هایی كه میان روز گذشته و امروز ما فاصله انداخته است، با تدبیر و تلاش همه متفكران در همه جای جهان و استمرار بخشیدن و نهادمند كردن تلاش های عمیق فرهنگی میسر است و انتظار دارم، نام حیات بخش عطار و شهر نیشابور زمینه و بهانه ای برای انجام این مهم باشد. از خداوند بزرگ توفیق همگان را مسألت دارم.
حسن روحانی
رئیس جمهوری اسلامی ایران

1397/01/27
16:18:15
5.0 / 5
5121
تگهای خبر: فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است