اولین نوروزگاه بین المللی در مرز دوغارون برگزار گردید

اولین نوروزگاه بین المللی در مرز دوغارون برگزار گردید كادو دونی: اولین جشن نوروزگاه بین المللی، بین دو كشور ایران و افغانستان پنجشنبه ۹ فروردین ۹۷ درمرز دوغارون شهرستان تایباد در استان خراسان رضوی برگزار گردید.به گزارش كادو دونی به نقل از روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مكرمی فر مدیركل میراث فرهنگی این استان دراین مراسم كه در پایانه مرزی دوغارون با حضور حسن عبداللهی وزیر اسبق راه و شهرسازی افغانستان، معاون استاندار و فرماندار تربت حیدریه، مدیركل امور اجتماعی استانداری خراسان رضوی، فرمانداران شهرستان های تربت جام و تایباد، تجار و بازرگانان دو كشور و مردم دو كشور برگزار شد، اظهار داشت: جشن نوروزگاه نماد صلح و دوستی كشورهای عضو ثبت جهانی نوروز در لیست میراث فرهنگی ناملموس جهانی است، امیدواریم این نماد صلح و دوستی در همه كشورهای عضو ثبت جهانی گسترش یابد.
همچنین مكرمی فر مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: نوروز در چهارم اسفند سال ۸۸ به پیشنهاد ایران و كشورهای دارای فرهنگ مشترك در حوزه نوروز این رویداد فرهنگی در قالب پنج بند و ۱۱ ماده به ثبت رسید.
او اضافه كرد: نوروز را با ۱۲ كشور مشترك هستیم و این رویداد فرهنگی را با ۳۰۰میلیون نفر در كشورهای عضو ثبت جهانی نوروز سهیم هستیم.
مكرمی فر خاطرنشان كرد: نوروز نه تنها در ایران باستان بلكه در دوره اسلامی هم همواره مورد توجه بوده است و نقاره خوانی حرم مطهر رضوی كه در اعیاد مذهبی نواخته می گردد برای نوروز هم نواخته می گردد و در اسناد كه در مركز اسنادی آستان قدس هم وجود دارد براین دلالت دارد به نوروز پرداخته شده است.
او با بیان این كه نوروز از آیین هایی است كه شادی را به دیگر ملت ها هم صادر می كند، خاطرنشان كرد: در آیین نوروز مردم ایران و افغانستان، با حضور در آرامستان ها، شادی های خویش را با مردگانشان هم تقسیم می كنند.
حسین شرافتی راد فرماندار تایباد هم بابیان اینكه نوروزگاه نقطه اتصال و ارتباط فرهنگی ایران و افغانستان است اظهار داشت: جشن نوروزگاه ریشه ای تاریخی و فرهنگی مشترك بین ملت افغانستان و ایران دارد و این اشتراكات می تواند زمینه ارتباط بیشتر را فراهم كند.
شرافتی راد با قدردانی از مرزبانان یاد آور شد: نقطه صفر مرزی تایباد در امنیت كامل قرار دارد و مراودات اقتصادی و تردد به راحتی انجام می گردد.
نوروزگاه بستر توسعه مبادلات اقتصادی ایران و افغانستان
حسن عبداللهی وزیر اسبق راه و شهرسازی جمهوری اسلامی افغانستان هم اظهار داشت: نوروزگاه مشترك ایران و افغانستان همبستگی فرهنگی را بیشتر و زمینه و بستر توسعه مبادلات اقتصادی را فراهم می كند.
او اضافه كرد: در حوزه اقتصادی رشد زیادی اتفاق افتاده است و باآنكه ۱۰-۱۵ سال قبل همین مسیر تایباد به دوغاورن برای تردد چندان مناسب نبود اما اكنون در كمتر از دو ساعت از هرات به دوغارون می رسیم.
عبداللهی با بیان این كه تا ۱۰ -۱۵ سال قبل در هرات هنوز برخی با كالسكه رفت و آمد می كردند اما اكنون شرایط تغییر كرده است، اضافه كرد: اقتصاد تابعی از فرهنگ است و افغانستان جزو شركای اقتصادی مهم ایران است. چه زمانی كه در شهرداری بودم و چه زمانی كه وزارت راه و شهرسازی بودم آرزو داشتم كه از شركت ها و متخصصان ایرانی برای آبادانی افغانستان استفاده كنم چون فرهنگ مشتركی با ایران داریم اما شركت های تركیه ای و چینی بیشتر از شركت های ایرانی در افغانستان حضور دارند.
او خاطرنشان كرد: حضور نداشتن متخصصان و شركت های ایرانی در افغانستان ناشی از این نگاه اشتباه است كه افغانستان محل خوبی برای كسب و كار نیست در حالیكه افغانستان برای كالاها و متخصصان ایران بهترین محل است.
وزیر اسبق راه و شهرسازی افغانستان با بیان این كه دو كشور ایران و افغانستان زبان، دین و فرهنگ مشترك دارند، خاطرنشان كرد: فقط دو كشور در دنیا زبان و خط رسمی آن ها فارسی است كه آن دو كشور ایران و افغانستان هستند.
عبدالهی با بیان این كه از ابتكار مسئولان در برگزاری نوروزگاه تشكر می كنم، خاطرنشان كرد: امیدوارم سال آینده جشن نوروزگاه با رونق بیشتربرگزار و دوغاورن هم بعنوان دروازه ورودی بین دو كشور توسعه یابد.
نوروزگاه صلح و آرامش مرز را پایدار می كند
سیدكمال الدین حسینی مدیركل امور اجتماعی استانداری خراسان رضوی هم در این جشن اظهار داشت: نوروزگاه باعث توسعه تعاملات خانواده، شهر و كشورها می گردد و علاوه براین كه زیست فرهنگی شایسته را به ارمغان می آورد صلح و آرامشی كه در مرزها وجود دارد را پایدارتر می كند.
او اضافه كرد: تجربه حضور در كشورافغانستان را دارم و به خوبی با خصوصیت ها و فرهنگ مردم این كشور آشنایی دارم، باآنكه به وسیله مرزهای سیاسی بین مردم این دو كشور فاصله وجود دارد اما خصوصیت ها و اشتراكات فرهنگی و اجتماعی زیادی با یكدیگر دارند.
حسینی ادامه داد: امنیت پایدار برخلاف تصور رایج برخی كشورها با دستگاه های امنیتی تولید نمی گردد بلكه فرهنگ در این زمینه قدرتمندتر است می تواند امنیت پایدار را تولید كند و بنابراین امروز برخی كشورها كه تاریخ ندارند برای خود میراث سازی و فرهنگ سازی می كنند.
او با بیان این كه برای حفظ پیوستگی اجتماعی نباید از میراث ناملموس و ملموس غفلت نماییم، یادآورشد: سفره هفت سین در سازمان ملل متحد پهن شد كه نمود حضور فرهنگ ایرانی و قدرت این فرهنگ است.
مدیركل امور اجتماعی استانداری خراسان رضوی با اشاره به این كه نوروز میراث فرهنگی بزرگ و مشترك بین ملت ایران و افغانستان است، تاكید كرد: فرهنگ می تواند مقدمه فعالیت های اقتصادی باشد، این فرصت وجود دارد كه بین كشورهای ایران و افغانستان و تاجیكستان و ازبكستان كه این پیوستگی فرهنگی و اجتماعی وجود دارد تعاملاتی اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی توسعه یابد.
او خاطرنشان كرد: یك میلیون از افغانستانی ها در ایران زندگی می كنند كه ۳۴۰ هزار نفر در خراسان رضوی زندگی می كنند.
او یادآورشد: با دستور مقام معظم رهبری تمام دانش آموزان افغانستانی حتی افراد كه كارت اقامت نداشتند، در مدارس ثبت نام شده اند و امسال ۷۱هزار دانش آموز افغانستانی در مدارس خراسان رضوی تحصیل می كنند.
حسینی بر لزوم توسعه روابط فرهنگی و تغییر رویكردها، اضافه كرد: امیدواریم روزی به جای این كه در مرزها سیم خاردار داشته باشیم مرزهای سیاسی هم برداشته شود و به جای سیم خاردار از رنگ استفاده نماییم و دیگر فاصله ای بین دو كشور نباشد.
او با اشاره به جشن های نوروزگاه اظهار نمود: این جشن برای كاهش صدمه های اجتماعی و رشد و ارتقای نشاط اجتماعی است بنابراین باید تلاش نماییم با برگزاری نوروزگاه ها نشاط اجتماعی را تقویت نماییم.
مدیركل امور اجتماعی استانداری خراسان رضوی خاطرنشان كرد: ما به نوروزگاه پروژه ای نگاه نمی نماییم بلكه به صورت پروسه ای نگاه می نماییم و فرهنگ، بستر و محمل توسعه و تبادلات است.

1397/01/10
16:42:12
5.0 / 5
5291
تگهای خبر: آرامش , جشن , رمان , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است