سردار نقدی:

گردشگری عملی تعالی بخش است

گردشگری عملی تعالی بخش است كادو دونی: معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: خداوند با الفاظ مختلف به گردشگری دستور داده است: سیر، هجرت، عروج. حتی وقتی می خواهد به پیامبر اكرم (ص) معرفت عالی ببخشد، او را به گردشگری در عالم بالا می برد.


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، سردار محمدرضا نقدی، در اولین نشست پارك علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی با مبحث "نشست گفتمان گردشگری در الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت" كه در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، اظهار نمود: گردشگری كاری است كه خدا به آن دستور داده است (سیرُوا فی الأرض شش بار در قرآن آمده و هدف از دستور سیر در زمین برای عبرت گرفتن است) و اساساً به همین دلیل، عملی تعالی بخش است.

او با بیان این كه خدا فرمان داده كه در زمین بگردید تا عبرت بگیرید، ادامه داد: خداوند با الفاظ مختلف به گردشگری دستور داده است: سیر، هجرت، عروج. حتی وقتی می خواهد به پیامبر اكرم (ص) معرفت عالی ببخشد، او را به گردشگری در عالم بالا می برد.

وی اضافه كرد: گردشگری تعالی بخش یا متكی بر تعالیم دینی همه جنبه های زندگی را مدنظر قرار می دهد. با مقصد افزایش علم، كسب سلامت، انبساط روح، كسب روزی حلال، صله رحم، همه این سفرها، تكامل و تعالی بخش و مبتنی بر دكترین اسلامی هستند.

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاكید بر این كه برای تدوین گردشگری تعالی بخش، نیازمند خودباوری هستیم، یكی از دلایل صدمه دیدگی مراكز علمی و تحقیقاتی كشور را تقلید از دیگران دانست و ادامه داد: باید خویش را باور داشته باشیم و ابتكار عمل و خلاقیت به خرج دهیم. باید با نگاه متفاوت به سمت گردشگری برویم. ضرورتی ندارد به سراغ الگوهای كشورهای دیگر برویم، بلكه می توانیم از الگوهای بومی و بكر داخلی استفاده نماییم. می توانیم مقاصد گردشگری متنوعی را برای گردشگران داخلی و حتی گردشگران خارجی تولید نماییم.

او ادامه داد: درعین حال باید نوع روایت گری متفاوتی را هم در پیش بگیریم. انتخاب سوژه های خاص و نوع روایت گری متفاوت می تواند برای توریست داخلی و خارجی، بصیرت بخش باشد.

سردار نقدی با بیان این كه گردشگری و بازدید از اماكن تاریخی باید عبرت آموز باشند، تصریح كرد: در تاریخ خیلی از این بناهای عظیم با بهره گیری و استثمار خیلی از مردم طبقات زیرین جامعه تولید شده است تا برای شاهان افتخار تولید كند در حالیكه مردم در سخت ترین شرایط بودند.

وی اضافه كرد: كشور ما باید انواع گردشگری مانند گردشگری مذهبی، گردشگری روستایی و عشایری را ترویج دهد و ظرفیت های كشورمان در این حوزه ها به قدری غنی است كه نه تنها این مناطق و اماكن پذیرای میلیون ها ایرانی باشد بلكه از خیلی از نقاط مختلف جهان را می تواند برای سفر به ایران و بازدید از اماكن مقدس و جاذبه های معنوی ترغیب كند.

او با تاكید بر لزوم توسعه هر چه بیشتر گردشگری جنگ بعنوان یكی از انواع گردشگری اضافه كرد: تابحال در این زمینه علی رغم زحماتی كه در قالب اردوهای راهیان نور انجام می شود، هنوز نتوانسته ایم همه اقشار را در این اردوهای معنوی و تاثیر گذار مشاركت دهیم باید مسئولان در این زمینه تلاشی مضاعف كنند.

او افزود: از جانب دیگر در جهت جذب و حضور علاقمندان و مشتاقان ملل دیگر در مناطق جنگی و موزه های جنگ كشورمان تلاش كنند.

سردار نقدی ادامه داد: اگر گردشگری سبب آشنایی بازدیدكنندگان داخلی و خارجی از اماكن مقدس، مناطق جنگی و دستاوردهای انقلاب اسلامی شود در این صورت می توان اظهار داشت كه در این حوزه موفق بوده ایم. هیچ گاه نباید بُعد تعالی بخش گردشگری را فراموش نماییم. در غیر این صورت از آنچه خداوند در قرآن كریم و ائمه معصومین درمورد سیر و سیاحت و آثار معنوی حاصله از آن سفارش كردهاند، فاصله گرفته ایم و در واقع در این مسیر دنباله روی الگوهای غربی بوده ایم كه گردشگری را بیشتر با هدف درآمدهای اقتصادی و تفریح توسعه داده اند.

براساس این گزارش؛ در اولین نشست پارك علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی با مبحث "نشست گفتمان گردشگری در الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت" كه در دانشگاه علم و فرهنگ با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان برگزار شد، سردار محمدرضا نقدی معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محمدحسین ایمانی خوشخو سرپرست پارك علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی، رحیم یعقوب زاده، رییس مركز گردشگری علمی - فرهنگی دانشجویان ایران (وابسته به جهاد دانشگاهی)، منوچهر جهانیان، رییس دانشكده گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ و محمدرضا اكبری و سرپرست دفتر مطالعات و آموزش گردشگری، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به سخنرانی پرداختند.
1396/12/22
22:17:41
5.0 / 5
4940
تگهای خبر: رمان , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است