در پاسداشت روز قلم،

عنصر اقتصاد عاملی برای نقش آفرینی هرچه بیشتر قلم

عنصر اقتصاد عاملی برای نقش آفرینی هرچه بیشتر قلم به گزارش کادو دونی، اصفهان یک نویسنده و مدرس دانشگاه مطرح کرد: مهم ترین عاملی که امروزه قلم درگیر آنست، مسئله اقتصاد هنر و بطور مشخص بازار کتاب است و باید به اقتصاد قلم توجه بیشتری شود تا نقش آفرینی هر چه بیشتر قلم حداقل در وضعیت فعلی، زودتر حاصل شود.سعید محسنی، داستان نویس و نمایشنامه نویس در گفت و گو با ایسنا و درباب عناصر لازم برای نقش آفرینی هرچه بیشتر قلم اظهار داشت: اگر به نقش آفرینی قلم بمنظور خلق آثار هنری ادبی که بواسطه قلم رقم می خورد بپردازیم، مهم ترین عاملی که امروز قلم درگیر آنست، مسئله اقتصاد هنر و بطور مشخص بازار کتاب است. من فکر می کنم توجه به عنصر اقتصاد موردنیازترین و واقع بینانه ترین بخشی است که برای نقش آفرینی هرچه بیشتر قلم باید به آن پرداخته شود. ما در این زمینه با مشکلات و درعین حال دستاوردهای جدی مواجه هستیم و اگر مقرر است فکر جدی بکنیم، بهتر است که به اقتصاد قلم توجه بیشتری شود تا نقش آفرینی هرچه بیشتر قلم حداقل در وضعیت فعلی زودتر حاصل شود.

او افزود: زمینه های جدید اطلاعات و تکنولوژی امتحان خودرا دراین زمینه پس نداده اند؛ گرچه بسیار هیجان انگیز و ناشناخته اند و مهم تر از همه این که ما ناگزیر به زندگی با آنها هستیم، ولی هم اکنون برای صحبت از تاثیر آنها بر آینده قلم، زود است و گذر زمان همه چیز را مشخص خواهدنمود. لازم به ذکر است که در کوتاه مدت و در نگاه شتاب زده حالا، زمینه های جدید، آفات بیشتری تا ثمرات داشته است؛ اما نمی شود این امر را به تاریخی که هنوز طی نشده، تعمیم داد و برای تشخیص مفید یا مضر بودن آن احتیاج به فرصت بیشتری است. با وجود این که زمان زیادی است پادکست ها و کتاب های صوتی مورداستفاده است، اما رایج شدن و همه گیر شدن آن در نهایت یک عمر۳، ۴ ساله دارد و به زمان نیاز است تا ببینیم این ادامه چه ثمرات یا آفاتی برای حوزه ادبیات و قلم دارد.

این مدرس دانشگاه افزود: ما در مقابل ناگزیری اتفاق، باید پذیرا بوده و با این جریان همراه شویم؛ گرچه فکر می کنم کتاب به مفهوم فیزیکی و کاغذی، قرار نیست قافیه را ببازد و کماکان به حیات خود ادامه خواهد داد. چونکه ارتباط ما با کاغذ و کتاب فیزیکی، یک ارتباط چند زیستی است که هنگام تبدیل به کتاب صوتی، به یک ارتباط تک زیستی تقلیل پیدا می کند. در رابطه با کتاب فیزیکی، لامسه درگیر و مهم ترین بخش آن لمس کاغذ و دیدن آن و شنیدن کلمات به دلخواه مخاطب است که همه این ها در کتاب صوتی تبدیل به یک شکلی از روایت یک سویه می شود که البته کار مخاطب را تسهیل کرده است و من تصور نمی کنم که حضور آن بتواند سبب از میان رفتن شکل فیزیکی کتاب شود.

محسنی درباب مطالبه اهل قلم، اضافه کرد: وقتی از مطالبه حرف می زنیم به این معناست که یکسر طلبکار و یکسر بدهکار و چیزی به عنوان طلب وجود دارد و در روزگار حالا، تعاریف آن گرفتار تغییر شده و من آنها را متوجه نشده و نمی دانم چه چیزی طلب دارم، پس چگونه می توانم ادعای طلبکاری کنم؟ من زمان زیادی است که از کسی هیچ مطالبه ای نداشته و به خیر کسی در عرصه نوشتن، امیدی ندارم و در عرصه مطالبه شخصاً ترجیح می دهم که طلب هایم را نزد خود محفوظ نگه دارم. این تنها یک خواهش از مخاطبین است که بعد از خواندن آثار، به نویسنده بازخورد دهند. ما در اینجا با فقدان جریان غالب تشخیص سره از ناسره مواجه هستیم و منِ نوعی، نمی دانم کجای ادبیات داستانی و ادبیات نمایشی ایستاده ام؛ به سبب این که بسیار کم شاهد انتشار آثار جدی، درست و ریشه دار، از خود بوده ام.

این نویسنده همین طور بیان کرد: برای ممانعت از ممیزی و سانسور در نوشتن، نمی توان اقدامی انجام داد. بدین سبب که سانسور و اهل قلم هریک، کار خودرا پیش می برند و لازم به ذکر است که ممیزی و سانسور آن هم سلیقه ای و فاقد قاعده و قانون، بی شک می تواند خیلی از نویسنده های به خصوص جوان تر را گرفتار لطمه های جبران ناشدنی کند.

منبع:

1403/04/16
11:38:41
5.0 / 5
181
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است